ارز همسایه ایران

حدود هشت سال است که همکاری اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی گره خورده است. اگر اروپایی ها کالاهای ایرانی می خریدند، صحبت از رشد تجارت و سابقه موفق دولت به میان می آمد و زمانی که صادرات شروع به کاهش کرد، همه چیز گره خورده بود.

اما از زمان تشکیل دولت سیزدهم، همکاری با کشورهای همسایه در اولویت قرار گرفت، از این رو سفر با کشورهای همسایه از نیمه دوم سال گذشته آغاز شد و نتیجه مذاکرات اواخر سال گذشته در مورد کارنامه صادراتی و روند تجاری دولت سال دیده می شود جاری. ایران در سال گذشته 48.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشت که حدود 25 میلیارد دلار آن به کشورهای همسایه رسید. دولت سیزدهم برای جلب توجه به کشورهای همسایه و افزایش 30 تا 40 درصدی صادرات به روسیه موفق شد صادرات خود به ترکیه را 100 درصد افزایش دهد و سال گذشته صادرات به ترکمنستان 160 درصد و به ازبکستان بیش از 100 درصد افزایش یافت. وجود داشت. با دور شدن از تجارت با اروپا و همکاری با کشورهای همسایه، وزن صادرات حدود 20 درصد و ارزش کالاهای صادراتی 40 درصد افزایش یافته است.

تبادلات اقتصادی ایران و کشورهای همسایه

از آنجایی که ایران به کشورهای همسایه چراغ سبز نشان می دهد، قرار است در درازمدت هیئت های تجاری از سوریه، عمان و عراق به ایران سفر کنند. شهلا عموری رئیس اتاق بازرگانی اهواز گفت: طبق برنامه هیئت های تجاری از سوریه، عمان و عراق به ایران سفر خواهند کرد. سفر این هیئت های تخصصی تجاری به منظور آشنایی بیشتر با فرصت های تولیدی و اقتصادی کشورمان انجام شد. وی افزود: تیرماه امسال هیئت تجاری از کشور عراق برای بازدید از استان های کردستان، زنجان، چهارمحال و بختیاری و سپس استان خوزستان وارد کشورمان می شود. این هیات در پایان سفر خود به ایران با تجار و فعالان اقتصادی خوزستان دیدار خواهد کرد. عموری گفت: ورود این هیئت های تجاری به بلغارستان به منظور توسعه تجارت خارجی و صادرات محصولات ایرانی تا پایان پاییز ادامه دارد. تلاش می شود تا سفرای کشورهایی که هیئت های تجاری به ایران اعزام کرده اند برای نشست های تجاری با فعالان اقتصادی اعزام شوند.

  پول رایگان برای بانک های خصوصی

رئیس اتاق بازرگانی اهواز با تاکید بر لزوم توسعه تجارت گفت: با همکاری مشترک فعالان اقتصادی، زنجیره ارزش صادرات ایران تکمیل می شود.

وی با اشاره به اینکه در نیمه اول خرداد ماه سال جاری هیاتی عالی رتبه تجاری از استان های بصره، کربلا، دیوانی و بغداد عراق از استان های قم، آذربایجان غربی، اردبیل و خوزستان بازدید کردند، افزود: تاکنون چندین قرارداد تجاری بین فعالان اقتصادی کشورمان و اعضای این هیات به این نتیجه رسیده اند که این قراردادها پشتوانه مناسبی برای رونق تولید واحدهای صنعتی کشور محسوب می شود.

هیئت تجاری عراق وارد ایلام شد

شعبان فروتن، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز گفت: هیئت تجاری و اقتصادی از استان دیالی عراق وارد ایلام شد تا راه های گسترش روابط تجاری و اقتصادی را بررسی کند. وی ادامه داد: مهمترین هدف از استقبال این هیئت گسترش روابط اقتصادی و تجاری در بازارچه مرزی جدید هلال شمالی این استان بود زیرا این بازارچه در مقابل این استان مرزی عراق قرار دارد. وی گفت: استان ایلام ظرفیت های زیادی برای سرمایه گذاری دارد و از هرگونه سرمایه گذاری مشترک با عراق در بخش های مختلف استقبال می کنیم. استان ایلام یکی از قطب های مهم صادراتی شهرهای مختلف عراق است که سال گذشته بیش از یک میلیارد و 160 میلیون دلار کالا از مرز مهران به کشور همسایه صادر شد.

رشد 60 درصدی صادرات ایران به ترکیه

یکی از بازارهای مهم بعد از عراق، ترکیه است. این کشور همچنین دارای بازار بزرگی است که برای بسیاری از بازرگانان و فعالان اقتصادی جذاب است. از سال گذشته که صادرات ایران به این کشور 100 درصد افزایش یافت، سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که زیرساخت های لازم برای افزایش صادرات ایران به ترکیه فراهم می شود تا در سال 1401 صادرات زیادی در این کشور صورت گیرد. . رشته. آمارهای منتشر شده از سوی اداره آمار ترکیه نشان می دهد تجارت ایران با ترکیه در چهار ماهه نخست امسال 38 درصد افزایش یافته و صادرات ایران به ترکیه نیز در این مدت 60 درصد افزایش یافته و به 1.321 میلیارد دلار رسیده است.

  زمان ثبت وام لازم برای بازنشستگان فرا رسیده است

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در چهار ماهه نخست امسال 2 میلیارد و 175 میلیون دلار اعلام شد. این رقم برای مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و 574 میلیون دلار است.

بر اساس این گزارش، صادرات ترکیه به ایران در ژانویه تا آوریل 2022 با 18 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 944 میلیون دلار رسیده است. ترکیه بین ژانویه تا آوریل سال گذشته 799 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده است.

ترکیه در ژانویه تا آوریل سال گذشته 775 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرد که این رقم در مدت مشابه سال جاری یک میلیارد و 321 میلیون دلار بود. ایران نوزدهمین مقصد صادراتی و همچنین نوزدهمین مبدأ واردات ترکیه در 4 ماهه اول سال 2021 است. در 12 ماهه اول سال گذشته تجارت ایران و ترکیه با 53 درصد افزایش نسبت به سال قبل به 5 میلیارد رسید. و 594 میلیون دلار

آمارها نشان می دهد که سیاست تجاری دولت سیزدهم حداقل یک سال است که موفق تر از سایر دولت ها بوده است و در صورت ادامه این روند، ایران می تواند چشم انداز صادراتی خود را محقق کند. بنابراین لازم است فعالان اقتصادی سهم از دست رفته خود را با صادرات کالاهای باکیفیت بر اساس نیاز کشورهای هدف جبران کنند. این امر به ویژه در ترکیه، عراق و روسیه صادق است. اگر روند صادرات کشور مانند سال گذشته مثبت باشد، به زودی شاهد رفع ممنوعیت واردات کالاهای مختلف خواهیم بود، در صورتی که دولت با محدودیت ارزی مواجه نشود، دلیلی برای ادامه ممنوعیت واردات وجود ندارد و تولیدکنندگان داخلی مجبور به ادامه واردات خواهند شد. محیط رقابتی تولید

  جزئیات دیدار حسن روحانی با رهبر معظم انقلاب

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید