ارز 4200 تومانی فساد زیادی داشت اما نباید حذف شود!

یکی از اعضای سابق شورای شهر تهران می گوید ارز 4200 تومانی فساد بزرگی در اقتصاد ایجاد کرده است اما دولت نباید آن را برطرف می کرد!

به گزارش رجانی به نقل از کیهان، محمدجواد حق شناس از اعضای حزب اعتماد ملی و سابقه معاونت در وزارت ارشاد و مدیرکلی در وزارت کشور است. وی به روزنامه شرق گفت: دولت سیزدهم حذف ارز ترجیحی را به عنوان سیاستی برای کاهش هزینه ها و تامین بخشی یا کل کسری بودجه در دستور کار قرار داده است. ربطی به فاسد بودن یا نبودن این ارز ندارد. دوم اینکه بدون شک ارز ترجیحی مفاسد بزرگی در اقتصاد ایجاد کرده است، اما رویکرد دولت برای حذف این ارز در شرایطی است که شرایط اقتصادی و معیشتی کشور با چالش های فراوانی مواجه است.

به نظر من سوال مهمتر از دولت این است که آیا دولت به نام مبارزه با فساد به دلیل ارز ترجیحی باید این ارز را حذف کند، تورم را افزایش دهد و فشار بر مردم را برای امرار معاش افزایش دهد یا دولت و 13 ناگهان این ارز به این ترتیب نظارت بر رانت ها و فساد ناشی از ارز 4200 تومانی را تقویت کرد تا این همه فساد کنترل و مدیریت نشود و در آن صورت حذف کامل این ارز در زمان و مکان مناسب به اقتصاد منجر شود. کشور در وضعیت باثبات و نسبتا با ثباتی قرار داشت.

در واقع دولت می توانست با توزیع این ارز بین شرکت ها، افراد، واردکنندگان، صادرکنندگان، فعالان اقتصادی و … راحتتر عمل کند چرا که دست دولت و نهادهای نظارتی در حمایت از رئیس جمهور کاملا باز است. بانک مرکزی همچنین می توانست عوامل فساد ارز ترجیحی را برای دولت سیزدهم شناسایی کند اما رئیس جمهور در شرایط بحران اقتصادی کنونی کشور ساده ترین راه را انتخاب کرد.

  ماجرای عجیب بازگشت کیوی های ایرانی

وی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور نمی خواهد یا نمی تواند برجام را احیا کند، گفت: همانطور که مشخص شد دولت قبل خیلی به توافق نزدیک شد. بر اساس نقل قول های قابل توجهی که حداقل تاکنون تکذیب نشده است، احیای برجام در دولت روحانی نهایی شده و همه مسائل با آمریکا به توافق رسیده است، اما برخی کارشکنی های مجلس یازدهم و فشار سایر جریان ها آماده است. در دولت روحانی سعی نکردند این توافق را به دولتی موکول کنند که بیشتر با آنها هماهنگ باشد.

اما در دولت آقای رئیسی تلاش دیپلماتیک تیم سیاست خارجی وی برای احیای برجام قابل قبول به نظر می رسید و حتی اقدامات دیپلماتیک موازی برای بهبود روابط با همسایگان در دستور کار قرار گرفت که نشان دهنده علاقه دولت به وضعیت سیاست خارجی بود. از احیای برجام خارج شوید، اما معتقدم برخی از حامیان دولت همچنان در تلاش هستند مانند دوران روحانی کارشکنی کنند. «چون مشکل آنها در رأس دولت نیست، بلکه در خود برجام است.

در آن اظهارات، آقای حق شناس به اندازه بودجه تخریب شده توسط ارز ممتاز و فساد پیرامون آن اشاره نکرد، در حالی که انتقال 60 میلیارد دلار ارز طی سه سال بالغ بر 1260 تریلیون تن بود که بیشتر آن هدر رفت. ثانیاً در مورد کسری بودجه که حق شناس ذکر کرده است، این به دلیل خیرات در صحنه توافقات و آرمان های دولت برجام است.

ثالثاً چگونه می توان انتظار داشت که دولت جدید بر توزیع 4200 تن نظارت داشته باشد در حالی که دولت قبل راه اندازی سامانه جامع تجارت (شفافیت) را 6 سال به تعویق انداخت و بعضاً شفافیت را در اقتصاد کشور ایجاد کرد و در خلاف جهت تجارت و بازرگانی از آن جلوگیری کرد. فساد؟ اما در مورد برجام، اولاً آقای حق شناس نمی خواهد حتی یک جمله از نقش خرابکارانه دولت آمریکا برای احیای برجام نگوید و به عنوان یک عامل سیاسی و رسانه دولتی آمریکا طرف ایرانی را متهم می کند! نه در مذاکرات دولت قبل و نه در دولت فعلی، مشکلاتی مانند لغو موثر تحریم ها، راستی آزمایی و ارائه ضمانت نامه معتبر از سوی آمریکا حل نشد و حتی دولت آمریکا تمایلی به تکرار انفعال خود نداشت. همچنین تضمینی. خوب! در چنین شرایطی چرا ایران باید بدون لغو تحریم های مالی، بانکی و نفتی و یا ارائه ضمانت نامه غیر الزام آور، بازگشت آمریکا به برجام را بپذیرد و به مکانیسم ماشه دسترسی پیدا کند؟

  شکل کارت ماشین در حال تغییر است

دیدگاهتان را بنویسید