ارسال پیامک برای مالکیت سیم کارت از هفته آینده آغاز می شود

چندی پیش پیمان قرادقی، مدیرکل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات از حقوق مصرف کننده اعلام کرد که از 25 اردیبهشت ماه سال جاری برای هر فردی که ماسک CRA.ir داشته باشد پیامکی ارسال می شود تا تعداد سیم کارت های موجود در آنها به اطلاع مردم برسد. اسامی . .

اما بعد از حدود یک ماه اتفاق خاصی نیفتاد. در پی پیگیری های خبرنگار ایران، یک منبع آگاه گفت: اگرچه قرار بود این پیامک ها تا 26 اردیبهشت ماه ارسال شود، اما برخی موارد و همپوشانی آن زمان با یک تماس مانع از اجرای به موقع این طرح شده است. وی یادآور شد: با توجه به اینکه وزارت کشور خواستار به رسمیت شناختن اتباع افغانستانی شده است، این روزها شاهد انباشتگی گسترده باجه ها هستیم. این طرح یک ماه به تعویق افتاد زیرا مصرف کنندگان در صورت ارسال پیامک باید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند و البته نگرانی هایی در مورد کرونا وجود دارد. با تکمیل طرح احراز هویت افغانستان، ارسال پیامک به مصرف کنندگان احتمالا از هفته آینده آغاز خواهد شد، اما اگر مردم نگران داشتن سیم کارت خود باشند، ممکن است به تعداد سیم کارت هایی که تا کنون دارند علاقه مند شوند. پیش از این پیمان کاراداگی گفته بود: این اقدام با رویکرد شفاف سازی در حوزه خدمات ارتباطی و به منظور اطلاع رسانی به مردم نسبت به مالکیت سیم کارت به نام آنها انجام می شود. وی با اشاره به اینکه در برخی موارد اپراتورهای سیم کارت مالک نیستند، گفت: مشترکان می توانند برای دریافت خدمات و راهنمایی بیشتر و همچنین تغییر مالکیت و حذف امتیاز سیم کارت خود با مراکز تماس اپراتورها تماس بگیرند.

  اشتغال 500 نفر در سازمان بازرگانی کوثر

به درگاه نظارتی و سامانه دولت همراه مراجعه کنید

با توجه به بروز جرائم سایبری با استفاده از سیم کارت، لازم است مردم از وجود سیم کارت های ثبت شده با هویت خود مطلع شده و در صورت نیاز نسبت به مسدودسازی سیم کارت هایی که در اختیار ندارند اقدام کنند. به همین دلیل، مشترکین می توانند با مراجعه به پورتال نظارتی www.cra.ir در بخش حقوق مصرف کننده، وارد منوی درخواست خدمات مشترک شوند تا از سیم کارت های ثبت شده به نام خود و همچنین از کلیه خدمات و شماره های متعلق به آنها مطلع شوند. و توسط اپراتورها اداره می شود از این موضوع مطلع شوید.

لازم به ذکر است اگرچه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سایت خود به نشانی www.cra.ir، منوی حقوق کاربر، گزینه درخواست خدمات مشترکین، امکان درخواست تعداد سیم کارت های ثبت شده به نام کاربران را دارد، اما از این طریق در هر اپراتور فقط تعداد سیم‌کارت‌های کاربران مشخص می‌شود و تعداد این سیم‌کارت‌ها هنوز مشخص نیست. کاربران برای اطلاع از شماره سیم کارت می توانند از سامانه دولت همراه استفاده کنند. برای این کار ابتدا باید از طریق نرم افزار یا شبکه با سامانه دولت همراه به نشانی https://mob.gov.ir تماس بگیرید.

در مرحله اول باید توجه داشته باشید که ورود به سامانه دولتی فقط با کد ملی و شماره همراه متعلق به شخص امکان پذیر است. هنگامی که سیستم دولت همراه باز شد، گزینه سازمان تنظیم مقررات رادیویی را انتخاب کنید. با افتتاح قسمت مربوطه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، می توان سرویس تعداد خطوط مشترک تلفن ثابت و سیار را انتخاب کرد. در نهایت با وارد کردن شماره تلفن مشترک، پیامکی حاوی سیم کارت ها با نام مشترک ارسال می شود.

  حمله به پایگاه اشغالگران ترکیه

گفتنی است چندی پیش سامانه سلب مالکیت سیم کارت به سامانه دولت همراه متصل شد و تمامی مشترکان می توانند علاوه بر مراجعه به نرم افزار مدیریت اپراتور مورد نظر خود به سامانه دولت همراه نیز مراجعه کنند.

بدین ترتیب اپراتورها پس از دریافت درخواست سلب مالکیت از سوی مشترک، بررسی سیستماتیک را آغاز کرده و رمز یکبار مصرف (OTP) را برای احراز هویت برای مشترک ارسال می کنند و در صورتی که مالکیت سیم کارت با اطلاعات متقاضی مطابقت داشته باشد، درخواست سلب مالکیت صورت می گیرد. .

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید