از بانک هایی که در پرداخت تسهیلات مسکن کمکی نمی کنند گلایه داریم

13079 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در خصوص احتمال طرح شکایت از بانک های ناراضی از اعمال ماده (4) قانون جهش تولید مسکن در رابطه با این موضوع گفت: به پرداخت بیشترین – کمی 20 درصد از وجوه پرداختی به بخش مسکن: طبق قانون عمل خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با خانه ملت در خصوص عدم همکاری تعدادی از بانک ها برای پرداخت تسهیلات افزود: تعدادی از بانک ها در حال همکاری هستند مانند بانک مسکن که به تمام تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است. اما قانون برای بانک هایی است که همکاری نکردند و در صورت عدم ایفای تعهدات خود 20 درصد از تعهد انجام نشده جریمه پیش بینی شده است.

باید بگویم؛ بر اساس بند (4) قانون افزایش قیمت مسکن؛ بانک ها و موسسات اعتباری موظفند هر سال حداقل بیست درصد (20%) از وسایل پرداخت نظام بانکی را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند تا در سال اول در اجرای قانون حداقل سه میلیون و ششصد هزار میلیارد ریال تسهیلات برای واحدهای موضوع این قانون کمتر نخواهد بود و برای سال‌های بعد حداقل منابع تسهیلات مذکور با افزایش درصد صدر افزایش می‌یابد. الزکار مطابق با نرخ تورم سالانه.

شورای اسلامی وزیران در قانون جهش تولید و عرضه مسکن ضمانت اجرایی این ماده قانونی را در تبصره (5) این ماده پیش بینی کرده است که به موجب آن؛ سازمان امور مالیاتی کشور در صورت عدم رعایت این ماده مالیاتی به میزان بیست درصد (20%) بدهی معوق را از بانک ها و مؤسسات اعتباری ناراضی اخذ و به خزانه داری واریز می کند. کل کشور در قالب بودجه سالانه این مبلغ صد در صد (100%) توزیع و به حساب صندوق ملی مسکن واریز می شود.

  شهید ایرلو در عراق برگزار شد/ نوری مالکی: خدمات بزرگ او غیرقابل انکار است

برهمین اساس محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون سازندگی مجلس در نشست مشترک با رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به شکایت وزیر راه در خصوص همکاری نکردن بانک ها برای پرداخت تسهیلات مسکن، گفت: وزیر راه و شهرسازی نباید از همکاری نکردن بانک ها برای پرداخت تسهیلات در کمیسیون شکایتی داشته باشد چرا که در قانون اتخاذ کرده ایم. در نظر گرفتن جریمه های عدم همکاری بانک ها و عدم رعایت قانون. بنابراین وزارت راه و شهرسازی باید شاکی باشد و طی مکاتباتی با رئیس قوه قضاییه از عدم اجرای قانون توسط بانک ها شکایت کند و موضوع را پیگیری کند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید