از جیب تا 427 هزار میلیارد تومان

پس از آنکه بانک مرکزی در 23 تیرماه آماری از تسهیلات پرداختی کلان بانک ها به اشخاص مرتبط برای 19 بانک را منتشر کرد، دیروز این آمار برای 7 بانک دیگر تکرار شد.

بر این اساس تسهیلات کلان کشورهای مرتبط بانک‌های اقتصاد نوین، توسعه صادرات، بانک‌های شهر، دی، پارسیان، آینده و صنعت و معدن منتشر شده است و در بین این بانک‌ها، بانک اقتصاد نوین بیش از یک فقره تسهیلات ندارد. هزار میلیارد ریال البته در مورد بانک توسعه صادرات از آنجایی که فایل آپلود شده همان اطلاعات بانک اقتصاد نوین را نشان می دهد، نمی توان مطمئن بود که این بانک نیز این تسهیلات بزرگ را ندارد. اما از بین هفت بانکی که بانک مرکزی اطلاعات خود را منتشر کرده است، پنج بانک شهر، دی، پارسیان، آینده و صنعت و معدن به زیرمجموعه های خود تسهیلات کلانی پرداخت کرده اند. نکته جالب این است که میزان تسهیلات عمده ای که این پنج بانک به شرکت های زیرمجموعه و زیرمجموعه خود پرداخت کرده اند، بیش از سه برابر 10 بانکی است که قبلا توسط بانک مرکزی منتشر شده بود. بر اساس گزارش ۲۳ تیرماه بانک مرکزی، از ۱۹ بانک اعلامی، بانک‌های گردشگری، ملت، مسکن، سینا، سپه، سامان، رفاه کارکان، تجارت و پاسارگاد تسهیلات کلانی به اشخاص وابسته داشتند. علاوه بر این در لیست قبلی بانک مرکزی نام بانک صنعت و معدن نیز دیده می شد و در آن زمان کل تسهیلات کلان این بانک 867 میلیارد تومان بود که بدیهی است با به روز رسانی و اصلاح اطلاعات قبلی، رقم تسهیلات کلان این بانک به بیش از 209 هزار میلیارد تومان رسیده است که نام صنعت و معدن را در راس بانک های پرداخت کننده تسهیلات به شرکت های تابعه و وابسته قرار داده است.

لازم به ذکر است در لیست قبلی بانک های مذکور در مجموع 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات کلان به شرکت های زیرمجموعه خود پرداخت کردند اما مجموع تسهیلات کلان پرداختی 5 بانکی که اطلاعات آنها دیروز در سایت بانک مرکزی منتشر شد به بیش از این رسید. بیش از 329 هزار میلیارد تومان. بنابراین مجموع تسهیلات کلان 14 بانکی که اطلاعات آنها تاکنون منتشر شده به بیش از 427 هزار میلیارد تومان می رسد. میانگین این رقم برای هر ایرانی بیش از 5 میلیون تومان است. از سوی دیگر مقایسه این عدد با ارقام بودجه سال جاری نیز نشان می دهد که تسهیلات پرداختی کلان این 14 بانک 408 هزار میلیارد تومان بیشتر از کل درآمد دولت برای واگذاری دارایی های سرمایه ای است.

  «فاطمیون» به مجلس می رود پایگاه اطلاع رسانی رجا

با رتبه پنج بانک جدید که به فهرست تسهیلات‌دهندگان عمده اشخاص مرتبط اضافه شده‌اند، بانک صنعت و معدن که در فهرست قبلی 867 میلیارد تومان سهم داشت، با بیش از 209 هزار میلیارد در صدر قرار دارد. تومان. پس از آن بانک آینده 98 هزار میلیارد تومان است. بانک شهر با پرداختی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان، بانک دی با 7.5 هزار میلیارد تومان و بانک پارسیان با 2.3 هزار میلیارد تومان در رتبه های بعدی قرار دارند.

بانک صنعت و معدن 209 هزار میلیارد تومان

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی بانک مرکزی و البته با به روز رسانی اطلاعات قبلی بانک صنعت و معدن، مجموع تسهیلات کلان پرداختی این بانک به شرکت ها و افراد مرتبط به بیش از 209 هزار میلیارد تومان می رسد و این رقم پرداخت می شود. به 263 شرکت

بانک آینده 98 هزار میلیارد تومان

دومین بانکی که بیشترین تسهیلات کلان را به زیرمجموعه های خود پرداخت کرده، بانک آینده است. این بانک در مجموع بیش از 98 هزار و 872 میلیارد تومان تامین کرده است. در بین 16 شرکتی که این میزان تسهیلات را از بانک آینده دریافت کردند، بیشترین مبلغ به توسعه بین المللی ایران مال اختصاص یافت که بیش از 68 هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات کلان پرداختی این بانک را دریافت کرد.

همچنین توسعه فردا گستر عمران، ایمن فراز سپند، کامیاران اقتصاد بهار، مدیریت سرمایه آفرین دانا، مدیریت سرمایه آسای دانا، ارزش آفرینان آینده، سرمایه آینده گستر، ستاره تابناک هشتم توس، سازه کاران نیایش (گروه مالی آینده هیوا)، توسعه کسب و کار نگین بینالود، آرین پردیس دنا، امواج آریا امواج سفیر و عمران توسعه فردا گستر دیگر زیرمجموعه های بانک آیندهو هستند که از این بانک خدمات دریافت کرده اند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

بانک شهر بیش از 10 هزار میلیارد تومان

بر اساس این اطلاعات بانک شهر تا پایان سال گذشته بیش از 10 میلیارد و 628 میلیون تومان تسهیلات کلان به اشخاص مرتبط خود که بیشتر آن شهرداری ها هستند، پرداخت کرده است. بنابراین نام شش شهرداری کشور در این لیست به چشم می خورد و در مجموع این شش شهرداری بیش از 5 هزار و 900 میلیارد تومان تسهیلات از بانک شهر دریافت کرده اند. در بین این شهرداری ها شهرداری تهران با بیش از 3300 میلیارد تومان بیشترین تسهیلات را دریافت کرد. شهرداری شیراز نیز 868 میلیارد تن تسهیلات دریافت کرد.

همچنین شهرداری های اصفهان، کرج، قزوین و مشهد از جمله وام گیرندگان بانک شهر هستند. همچنین توسعه مسکن و کسب و کار آتیه کیش بیش از 1.7 هزار میلیارد تومان، سرمایه گذاری شهری در آتیه بیش از هزار میلیارد تومان، مسکن و ساختمان جهان بیش از 900 میلیارد تومان، بورس شهر 383 است. میلیارد تومان، سازمان نوسازی شهرداری تهران 282 میلیارد تومان و عمران شهر پایدار نیز 110 میلیارد تومان تسهیلات از این بانک دریافت کرده است.

بانک دی 7.5 هزار میلیارد تومان

بانک دی در این مدت بیش از 7.546 میلیارد تومان به هشت شرکت زیرمجموعه خود پرداخت کرد. بر این اساس توسعه ایرانیان بازدیدکننده 2.3 هزار میلیارد تومان، شرکت تولید برق دماوند 2.1 هزار میلیارد تومان، توسعه شهر قدیم 849 میلیارد تومان، ساخت و ساز و مسکن آباد 728 میلیارد تومان، لیزینگ است. 565 میلیارد تومان، بیمه 550 میلیارد تومان، کارگزاری بانک دی 224 میلیارد تومان و سرمایه گذاری بوعلی 170 میلیارد تومان.

  توافقات پولی و بانکی ایران و روسیه به زودی اجرایی می شود

بانک پارسیان 2.3 هزار میلیارد تومان

تحلیل اطلاعات مربوط به بانک پارسیان نشان می دهد این بانک در این مدت بیش از 2 هزار و 314 میلیارد تومان تسهیلات کلان به شرکت های تابعه و شرکت های مرتبط پرداخت کرده است. بر این اساس گروه توسعه اقتصادی تدبیر با 100 میلیارد تومان، گروه توسعه ساختمان تدبیر با 128 میلیارد تومان، لیزینگ خودروکار با 200 میلیارد تومان، شرکت تجارت الکترونیک پارسیان با 200 میلیارد تومان و پالایشگاه پارسیان سپهر با 1.8 هزار میلیارد تومان شرکت های کل هستند. از بانک پارسیان

طبق بند 1 بند «د» تبصره 16 قانون بودجه 1401 کل کشور مبنی بر لزوم انتشار اطلاعات و جزئیات مربوط به تسهیلات و بدهی های کلان و تسهیلات و تعهدات اشخاص وابسته پرداختی توسط هر یک از بانک ها و غیر بانک ها. – موسسات اعتباری بانکی در سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اطلاعات تسهیلات و تعهدات مگابانک «فهرست تسهیلات و تعهدات اشخاص وابسته» 6 بانک را به همراه فهرست تسهیلات و بدهی‌ها ارائه کرده است. بدهی های مگا بانک و دارایی های غیرجاری بانک صنعت و مین».

لازم به ذکر است تشخیص موارد فوق از انتشار اطلاعات بر اساس مصوبه 31/31/1401 جلسه هیأت پول و اعتبار در این خصوص است که میزان خالص تسهیلات و تعهدات مربوط به هر یک از ذینفعان یا اشخاص مرتبط که مبلغ آن حداقل یک هزار میلیارد ریال باشد، طبق تبصره 16 قانون بودجه سال 1401، موارد موضوع حکم مندرج در قسمت اول بند «د» تلقی می شود. کل کشور

بانک مرکزی در چارچوب مصوبات و مصوبات قانونی مذکور، آمار و اطلاعات مربوط به «تسهیلات و تعهدات اصلی» و «تسهیلات و تعهدات اشخاص وابسته» شبکه بانکی کشور پس از بررسی، تأیید و استانداردسازی، با درج در پایگاه اطلاع رسانی خود آن را در دسترس عموم قرار دهد.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید