از دی ماه یارانه ها دو برابر می شود/ بودجه توسعه کشور را در توسعه مشاغل کوچک و بزرگ کنار گذاشته ایم/ 10 کلان پروژه در سال آینده اجرا می شود.

گروه اقتصادی – رجانیوز: محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور در خصوص یارانه ها گفت: در لایحه بودجه سال 1401 که در آذرماه به مجلس تقدیم شد، دولت پیشنهاد داد که یارانه ها از سال آینده دو برابر شود، اما رئیس جمهور تاکید کرد که در سه ماه باقی مانده از سال یارانه ها را دوبرابر کنیم و از قوه مجریه خواسته می شود تا یارانه سه ماه باقی مانده از سال را دوبرابر کند و در صورت اجرایی شدن، ماهانه 800 هزار تن یارانه برای هر خانواده چهار نفره پرداخت می شود.

وی افزود: این طرح باید از آذرماه امسال اجرایی شود. قرار بود اولین نمایش در آذرماه برگزار شود اما مشکلاتی برای نمایش پیش آمد که به دی ماه موکول شد. بخشی از این یارانه به صورت کارت بانکی برای خرید کالا و بخشی نیز یارانه نقدی است که به صورت ماهانه به مردم پرداخت می شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: رئیس جمهور از مسئولان اجرایی خواست تا در لایحه بودجه سال آینده در دی ماه اقدامات لازم را انجام دهند.

رضایی خبر خوش را تصمیم به توقف درآمدزایی به عنوان منبع تورم از طریق پول های بدون پشتوانه عنوان کرد. یکی از روش هایی که به خلق پول بدون پشتوانه کمک کرد، فروش ارز حاصل از صادرات نفت دولتی به بانک مرکزی بود که به بانک مرکزی رفت و معادل آن به پایه پولی تبدیل شد که وقتی پایه پولی هفت بار وارد استخر نقدینگی کشور شد. مثلاً هر هزار تومان هفت هزار تومان می شود، بدون اینکه کوچکترین تأثیری در تولید و ثروت ملی داشته باشد.

  ایران با غرب به توافق خواهد رسید

به گفته وی، این رویه تا 50 سال پیش ادامه داشت، یعنی. در سال 1351 که درآمدهای نفتی ایران چند برابر شد و این معضل به طور جدی وارد اقتصاد ایران شد، در حالی که متأسفانه همین دولت این مسیر اشتباه را ادامه داد. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهم کمک کنند این دریچه را به طور کامل ببندیم. یعنی ارزهای نفتی کشور را دولت باید به بانک های کشور و بانک ملی بفروشد، یعنی پولی که در جامعه وجود دارد جابه جا شود و هیچ پولی بدون پشتوانه ایجاد نشود که تاثیری در تولید ملی ندارد. و فقط باعث تورم می شود. در دسامبر تصمیم گرفته شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در خصوص خبر سوم گفت: موضوع مذاکرات هسته ای پس از تعطیلی ۴ تا ۵ ماهه از سر گرفته شد. پیشرفت خوبی داشته ایم. البته مذاکرات ادامه دارد اما ایران جدی است و توصیه می کنیم به هیچ وجه اقتصاد کشور را مشروط نکنیم و آن را به مذاکرات مرتبط نکنیم. ایران این منطق را دارد که ما به دنبال ساخت بمب اتمی در انرژی هسته ای نیستیم. اما ما انرژی صلح آمیز هسته ای را بدیهی می دانیم، بنابراین در مورد ادامه مذاکرات جدی هستیم.

رضایی چهارمین خبر را اعلام کرد که برای اولین بار در کشور بودجه توسعه کشور را بررسی کرده ایم. تاکنون دولت ها شعار داده اند و زحمت کشیده اند، اما بودجه کافی برای پیشرفت نداشته اند. این بار برای توسعه کشور بودجه جداگانه ای در نظر گرفته ایم. چه برای توسعه کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ و چه برای اجرای 10 کلان پروژه که می‌خواهند در سال آینده اجرایی شوند، به موقع این پروژه‌ها را اعلام می‌کنیم، همه این تصمیم‌ها در آذرماه امسال در دولت گرفته شده است. به تدریج اجرا می شود. .

  طلاق مرموز یا «جنگ طلایی» ترامپ و ملانیا بر سر بیت کوین؟!

دیدگاهتان را بنویسید