از سستی اصلاح طلبان تا درایت حاج قاسم

اصلاح طلبان از ابتدای حضور ایران در محور مقاومت و همچنین از زمان همکاری جدی‌تر ایران و روسیه؛ آنها مخالف هر دو گزینه بودند.

به گزارش رجانیوس، محسن امین زاده، یکی از مسئولان وزارت امور خارجه دولت اصلاحات و یکی از بازداشت شدگان پس از فتنه 88، در مصاحبه ای که اخیراً در سایت صبح ما منتشر شد، گفت: «عملیات نظامی بزرگ هر کشوری در قلمروها مؤثر است. با دیپلماسی آن کشور اداره می شود و فرصت های حاصله از طریق اقدام نظامی با دیپلماسی در جهت منافع ملی، امنیت ملی و اقتدار ملی استفاده می شود، اما در ایران همه چیز متفاوت بود و البته روسیه نیز به نوعی مداخله کرد: دیپلماسی ایرانی نیز در تقسیم این نقش ها بین خود و ایران در ایران تأثیرگذار بود».

وی افزود: به هر حال روسیه توانسته است تحولاتی را که با شهامت و جان رزمندگان ایرانی در سوریه و عراق حاصل شده است، مدیریت دیپلماتیک کند و از فرصت‌های سیاسی برای اهداف خود استفاده کند. یعنی با حذف ایران از اداره دیپلماسی و محدود کردن دیپلماسی به وزیر خارجه و سازمان دیپلماسی خودش، فرصت هایی را که ارتش ایران در نظر گرفته بود را ناجوانمردانه به نفع خود درو کرد.

«من معتقدم علت واقعی شکایات و شکایات بسیار تند شهید سلیمانی از روسیه بود که در ماه‌های آخر قبل از شهادتش بیان کرد و افراد موثق شکایت‌های تند او را نقل کردند.

* قسمت اول سخنان امین زاده حمایت ساده لوحانه از اظهارات نادرست ظریف در ماجرای انتقاد از حوزه داری و تضاد میدانی و دیپلماسی است. اشتباهی که حتی رهبر معظم انقلاب هم به آن اشاره کردند و اشتباه بودن آن بر همگان آشکار است.

  لیست قیمت کاشی و سرامیک کف پذیرایی + راهنمای انتخاب کف سرامیک پذیرایی با لمینت

قسمت دوم سخنان امین زاده و ادعای درو شدن دستاوردهای شهید سلیمانی و مدافعان حرم در سوریه هرگز دقیق نیست. اول اینکه سوریه بیش از هر کس دیگری نگران روابط روسیه و اسرائیل است و دوم اینکه تجربه جنگ در اوکراین نشان داده است که روسیه هرگز آنطور که تصور می شود روی زمین نیست و معتقد است که مدافعان حرم چنین کاری نکرده اند. آی تی. نقش مهمی در وقایع سوریه دارند. این ساده لوحانه است. به همین دلیل حاج قاسم روسیه را با مهارت وارد میدان کرد و از ظرفیت جستجوی روسیه برای مبارزه با تروریسم منطقه ای به عنوان کمک و کاتالیزور استفاده کرد. و سوم، دیپلماسی کلان ایران اسلامی، دیپلماسی هوشمندانه ای است که نگذاشته و نخواهد گذاشت دستاوردهای آن با تجربه درو شود.

بنابراین بحث درو کردن دستاوردهای ایران در محور مقاومت از روسیه حرفی است که حتی دشمنان ایران هم آن را قبول ندارند!

ادعای امین زاده مبنی بر شکایت سردار سلیمانی از روس ها به قوت خود باقی است اما او این موضوع را نشنیده است.

باید تاکید کرد که اصلاح طلبان از ابتدای حضور ایران در محور مقاومت و همچنین از زمان همکاری جدی‌تر ایران و روسیه؛ آنها با هر دو گزینه مخالف بودند …

دیدگاهتان را بنویسید