از پایان هفته عرضه دارو بهبود می یابد

گروه سیاسی رجانیوز: زهرا شیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شورای اسلامی با حضور مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات و معاونین وی گزارشی از میزان اجرا و دلایل عدم اجرای مصوبات ارائه کرد. برنامه ششم توسعه و نحوه هزینه یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه امروز (یکشنبه 17 آبان) این کمیته اعلام کرد و گفت: رئیس دیوان محاسبات در خصوص ارائه بودجه اعتبارات مندرج در ماده (37) قانون الحاق مواد معینی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و همچنین ارزیابی اجرای قانون برنامه ششمین برنامه پنج ساله اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی. توسعه گزارشی در مورد بخش 14 ارائه کرد که شامل مراقبت های بهداشتی، بیمه، سلامت زنان و خانواده است.

من گزارش میدم رجانیوز; وی افزود: بر اساس اظهارات بذرپاش، قانون برنامه ششم شامل 520 حکم، بند، جزء و تبصره است که از این تعداد 45 حکم مربوط به حوزه بهداشت و درمان، بیمه، سلامت زنان و خانواده است که 16 حکم و بخشی از آن احکام است. 19 اجرا شده است. در خصوص اعتبارات ماده (37) نیز توضیحاتی ارائه شد، البته ایشان به میزان انطباق برنامه های 6 گانه توسعه با سیاست های ابلاغی و سنجش عملکرد و اهداف کلان توجه کردند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم ادامه داد: هرچند گزارش ارائه شده از سوی بذرپاش گزارش بسیار خوبی بود، اما نمایندگان تاکید کردند که این گزارش نیز تحلیلی باشد تا بتوانیم بررسی دقیق تری از اعتبارات هر مقاله داشته باشیم. 37) و نظارت باید به گونه ای باشد که مشخص شود آیا این بودجه به مناطق محروم با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر اختصاص می یابد یا خیر، زیرا این مناطق نیاز به توجه بیشتری دارند.

  زمان نهایی کردن قوانین ارزشیابی معلمان تعیین شد

رئیس فراکسیون دیپلماسی سلامت و سبک زندگی سالم اضافه کرد: همچنین بحث هدفمندی 10 درصدی یارانه ها مطرح شد و اعضای کمیسیون درخواست کردند اتاق حسابرسی بررسی لازم را انجام دهد که این اعتبارات در کجا هزینه می شود.

شیخی با یادآوری استماع گزارش معاونت پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص راه اندازی ایستگاه پایش سلامت در این معاونت، گفت: پس از پیگیری های انجام شده توسط مجلس در دو سال گذشته و با توجه به حساسیت در بهداشت و گزارش های مردمی، این ایستگاه راه اندازی شد. به منظور نظارت دقیق بر اموری مانند کار پزشکان، حوزه درمان، قصور پزشکی، مداخله غیرمجاز در امور پزشکی و اخذ مبالغ اضافی تحت تعرفه و با توجه به اینکه برخی از جرائم بازدارندگی لازم را نداشتند، انجام شد. وزارت بهداشت لایحه ای را برای مقابله با افزایش جرایم به دولت ارائه کرده است.

وی از حضور رئیس سازمان غذا و دارو در جلسه امروز کمیته مربوطه برای ارائه گزارشی از علل کمبود دارو و سرم در کشور و راهکارهای این سازمان برای رفع مشکلات خبر داد و گفت: اعضا کمیته بر لزوم رفع سریع کمبود دارو و تعامل بیشتر با سازمان غذا و دارو با حضور در کمیسیون تاکید کرد و رئیس سازمان غذا و دارو از تلاش و همکاری کمیسیون بهداشت برای رفع مشکلات در حوزه دارو و درمان و تاکید کرد که وضعیت دسترسی به دارو از پایان هفته بهبود خواهد یافت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم یادآور شد: عواملی چون تاخیر در قیمت گذاری دارو، عدم پذیرش کمیسیون قیمت گذاری از سوی شرکت ها، عدم مجوز ثبت برخی اقلام وارداتی، عرضه به موقع مواد اولیه کنترل شده دارو و عدم توجه به هشدارهای سندیکاهای دارویی وی کمبود دارو را از عوامل داخلی سازمان برشمرد و خواستار توجه به اعطای 15 هزار میلیارد تومان اعتبار تسهیلات بانکی، تسهیل در ترخیص کالا از گمرک محموله های دارویی، موضوع ارزش افزوده فرآورده های دارویی، موازی کاری در حوزه دارو، بازپرداخت بیمه، نوسازی صنعت داروسازی در کشور و آب و برق کارخانه های داروسازی برای بهبود وضعیت صنعت داروسازی کشور قطع شد.

  اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و نظام وصول مالیات اولویت اول از سال 1401

دیدگاهتان را بنویسید