استقبال چین و روسیه از عضویت ایران در برجام/ لاوروف: ایران کاندیدای شایسته برای پیوستن به برجام است/ سخنگوی وزارت امور خارجه چین: از پیوستن «شرکای همفکر» به خانواده بریکس حمایت می کنیم

گروه سیاسی – رجانیوس: وزیر امور خارجه روسیه بعدازظهر سه شنبه در تهران از پیشنهاد ایران و آرژانتین برای پیوستن به گروه بریکس استقبال کرد و گفت که هر دو طرف مستحق آن هستند.

به گزارش تاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه پس از نشست وزرای خارجه روسیه در سواحل خزر به خبرنگاران گفت: ایران و آرژانتین مستحق پیوستن به برجام هستند و روند مقدماتی برای گسترش این گروه آغاز شده است. »

وزیر امور خارجه روسیه به این خبرگزاری گفت: «البته آرژانتین و ایران کاندیدای شایسته و قابل احترامی هستند، مانند تعدادی دیگر از کشورهایی که در مذاکرات ذکر شده است».

به گفته لاوروف، تصمیم برای پیوستن به بریکس با اجماع مشخص خواهد شد.

وی گفت: مهمترین چیز این است که روند مقدماتی آغاز شده است. ملاک اصلی تضمین کارایی بیشتر و افزایش تأثیر عملی کار اتحادیه خواهد بود.»

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه گفت که پکن پس از درخواست ایران و آرژانتین برای پیوستن به گروه بریکس برای ادامه گسترش مکانیسم برای جذب اعضای خانواده‌های همفکر بیشتر، با شرکای بریکس همکاری خواهد کرد. بریکس برای پیشرفت

وانگ یی وزیر امور خارجه چین پیش از این در گفتگوی تلفنی با حسین امیرعبدالهیان همتای ایرانی خود از حضور آیت الله رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست بریکس استقبال کرد.

امیر عبداللهیان در این گفتگو ضمن تشکر از دعوت چین از جمهوری اسلامی ایران برای حضور در اجلاس بریکس، از ابتکار توسعه و امنیت جهانی چین استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که ریاست چین بر برجام، تقویت همکاری های چندجانبه را تقویت کند.

  آمریکا رئیس جمهور پاکستان را به کودتای نظامی تهدید کرده است

گروه BRICS شامل پنج اقتصاد بزرگ در حال ظهور است: برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی. از زمان آغاز به کار بیش از یک دهه پیش، کشورهای عضو به نتایج مفیدی در زمینه‌هایی مانند اقتصاد، تجارت، سیاست، امنیت، نوآوری‌های فناوری و همچنین مبادلات فرهنگی و مردمی دست یافته‌اند. نام این گروه از حرف اول اعضای انگلیسی می آید.

دیدگاهتان را بنویسید