اشک تمساح بنیانگذاران تورم برای افزایش ندادن دستمزد

روزنامه زنجیره ای حامی دولت، شرمنده میراث اقتصادی این دولت نیست، نوشت: چرا دستمزدها باید از تورم 40 درصد عقب بماند؟ (!)

به گزارش رجانیوس، در حالی که دولت روحانی رکورد ساخت و ساز 6.49 درصدی دولت را پشت سر گذاشت و با تکانه های بی سابقه اقتصاد کشور را به دولت جدید سپرد، روزنامه آرمند با ژستی مثلاً نوشت: علی نق زاد نایب رئیس مجلس افزایش دهد. حقوق در سال 1401 اعلام کرد: متاسفانه دولت دوازدهم به اشتباه بودجه حقوق برخی وزارتخانه ها را 37 هزار میلیارد تن افزایش داده است که نارضایتی برخی دیگر از کارکنان را به همراه داشته و از این رو انتظار می رود دولت و سازمان برنامه و بودجه حقوق را پرداخت کنند. سال آینده «با افزایش نرخ تا اقدامات لازم برای مهار تورم و کاهش قیمت برخی کالاهای اساسی انجام شود.

مسلم است که طبق قانون برنامه ششم توسعه، افزایش دستمزدها باید بر اساس تورم باشد. زمانی که دستمزدها کمتر از نرخ تورم می شود، کارگران با دستمزد ثابت بیشترین آسیب را می بینند، کارمندان دولت و بازنشستگان آسیب می بینند و مشکلات اقتصادی آنها افزایش می یابد.

پس از مدتی برای مقابله با این موضوع صحبت از افزایش تدریجی دستمزدها به میان آمد و میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص افزایش دستمزدها در سال 1401 اظهار داشت: چندین برابر حقوق دریافت کردند، از جمله بیشتر – افزایش اندک حقوق، به این معنی که همه کارکنان 10 درصد افزایش حقوق دریافت نخواهند کرد.

آرمند افزود: در شرایط فعلی که تورم بالای 50 درصد است چگونه می توان 10 درصد حقوق کارمندان را افزایش داد و انتظار نداریم اعتراضی صورت نگیرد و همه خوشحال باشند. اگر طبقه دستمزد باید تورم 50 درصدی را تحمل کند و تنها 10 درصد به دستمزد آنها اضافه شود، این بدان معناست که قدرت خرید آنها 40 درصد کاهش می یابد و مشکلات اقتصادی افزایش می یابد. کارشناسان و فعالان اقتصادی بر این باورند که دولت باید با استفاده از درآمدهای مالیاتی، صرفه جویی در منابع انرژی، جمع آوری یا ادغام شرکت های زیان ده دولتی مستقل از فروش نفت و فروش دارایی های مازاد و کاهش هزینه های نجومی در بودجه 1401 کسری کند. حقوق و پرهیز از پرداخت های نامتعارف جبران بودجه کشور و علاوه بر افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان بر اساس تورم و شرایط فعلی کشور، بسته های حمایتی برای تامین معیشت آنان در نظر گرفته شود. اگر تورم و گرانی در کشور وجود نداشته باشد، افزایش کم دستمزدها چندان نگران کننده نیست و امیدواریم دولت و مجلس در بودجه سال آینده در شرایط سخت اقتصادی توجه بیشتری به مهار تورم و گرانی داشته باشند. نباید کسری بودجه دولتی را جبران کند. برای فروش یا دست در جیب مردم و مقامات دولتی!

  باطری اتاق کودک: فروش اینترنتی باطری ماشین با تحویل و تعویض در محل

باید توجه داشت که در منطق اقتصادی، محدود کردن تورم نسبت به افزایش دستمزد مزیت دارد، در غیر این صورت افزایش دستمزد تنها باعث افزایش نقدینگی می شود که دولت به سختی می تواند با کسری بودجه 450 هزار میلیارد تنی تامین کند و این خود باعث افزایش نقدینگی می شود. منجر به افزایش تورم و فشار بیشتر بر مردم می شود و در واقع چنین افزایش ناچیزی – به قیمت کنار گذاشتن تورم – جفا به مردم است نه خدمت به آنها.

البته باید از سردبیران آرمند پرسید، در حالی که آقای روحانی معتقد است با رونق اقتصاد و معیشت، مردم از نظر درآمد و یارانه های غیرضروری درآمد دارند، واقعاً چرا مردم از تورم 50 درصدی و کاهش ارزش پول ملی رنج می برند؟ !!

منبع: روزنامه کیهان

دیدگاهتان را بنویسید