اصلاح طلبان اولیه وارد انتخابات شدند

اصلاح طلبان که به گفته بسیاری از کارشناسان به دلیل ضعف و ناکارآمدی دولت یازدهم و دوازدهم پایگاه اجتماعی خود را به کلی از دست داده اند، اکنون عدم حضور خود در انتخابات را توجیه می کنند.

به گزارش رجانی به نقل از تسنیم، در روزهایی که دولت تسویه وام 54 هزار میلیاردی دولت روحانی از بانک مرکزی را یکی از عوامل تسریع تورم اعلام کرد، اصلاح طلبان که به گفته بسیاری از کارشناسان سیاسی پایگاه اجتماعی خود را به کلی از دست داده اند. سخنرانان دوباره دستگیر شدند و نظارت بر تایید کشور متوقف شد. این همه تلاش برای این است که بگوییم چون ما تایید نشدیم مردم پای صندوق نیامدند.

** ورود مشروط!

این جریان توسط سالنامه نوروزی روزنامه شرق ایجاد شده است. آنجا که سعید حجرجان گفت: «… مشارکت بی قید و شرط نداریم و در اینجا باید بگویم که در سال 1402 قطعاً مشارکت مشروط خواهد بود; مشروط بر اینکه شورای نگهبان با ما بیاید و شک نکنید اگر راه را ببندند ما شرکت نمی کنیم. یک نکته دیگر هم بگویم؛ من شخصاً فکر نمی کنم که بایکوت انتخابات هم مشکلی باشد. این نظر من است، ممکن است مخالفانی وجود داشته باشند، اما تحریم ها غیرقانونی نیستند…».

جدای از اینکه صحبت از تحریم انتخابات به خودی خود ممکن است انتخابات زودهنگام باشد، طنز تلخی در اظهارات حجرجان وجود دارد که آیا عدم حضور حجرجان و اطرافیانش باعث کاهش اساسی مشارکت می شود یا سیاست های نادرست دولت اصلاح طلب مردمی در هشت سال اخیر. قدرت. برای کشور درخواست کردید؟

وی در بخشی دیگر از سخنان خود نیات و راهبرد خود و همچنین بخشی از جریان اصلاحات را اینگونه بیان کرد: «به اعتقاد من شعار قدیمی «فشار از پایین، چانه زنی از بالا» همچنان کارساز است. فشار از پایین یعنی همان فشار افکار عمومی که واقعاً تأثیرگذار بوده است…»

آنها می گویند اصلاح طلبان با ایجاد اجماع در افکار عمومی و یا حداقل مقصر دانستن هیئت امنا در هر گونه شکست، به دنبال تغییر دیدگاه هیئت امنا نسبت به توانمندی های اصلاحی خود در انتخابات آتی هستند. در انتخابات مجلس گذشته اما تعداد زیادی از اصلاح طلبان در قالب حداقل دو برگه رای به پای صندوق های رای آمدند که افرادی مانند مجید انصاری نیز در میان آنها حضور داشتند اما نتوانستند آرای مردم را به دست آورند.

  رونمایی از رقیب جنسیس G90 در ایران با قیمت 70 هزار دلار!

هشت سال بعد، حجرجان ناگهان لب به دهان گشود و به دولت فعلی که کمتر از هشت ماه از عمرش می گذرد حمله کرد و گفت: «حتی من می گویم اگر خود رئیس جمهور بد کرده است، نباید از او تعریف و تمجید کرد. زمان زیادی برای اصلاح امور نداریم و نباید معطل کنیم… فرصت اصلاح را از دست ندهیم. کشور به مدیران و حکمرانی قوی نیاز دارد. بازی های خانوادگی باید متوقف شود. «این وضعیت تورم، ارزش پول ملی، بیکاری و… قابل قبول نیست و البته کابینه فعلی نیز قادر به حل این مشکلات نیست.»

به گفته کارشناسان اقتصادی، دولت با اتخاذ سیاست اقتصادی درست در چند ماه اخیر، نه تنها از بانک مرکزی وامی برای تامین بودجه کشور نگرفت، بلکه حجم زیادی از وام های دولت قبل را نیز تسویه کرد. همچنین با این سیاست ها از شتاب تورم کاسته شده و نظارت دقیق تری بر بازارهایی مانند مسکن و خودرو اعمال شده است. همچنین در سایه برچیده شدن تاج، دیگر اصناف بسته نمی شوند و چرخ صنعت گردشگری کار نمی کند. در نوروز امسال بود که میلیون ها سفر داخلی در سال جاری انجام شد که محصول حاکمیت کرونا در دولت فعلی بود.

** نظارت مصوب و شعار سال

این ورود زودهنگام به عرصه انتخابات به حجاریان محدود نمی شود. اکبر اعلمی نماینده مجلس ششم و هفتم نیز در کانال شخصی خود نوشت: روابط حاکم بر کشور تابع اراده و منویات قدرت مطلقه است که به هیچکس پاسخگو نیست و لاجرم شرط دستیابی به قدرت در سطوح مختلف، به جای شایسته سالاری، منوط به اعلام ارادت، اطاعت، تسلیم، اطاعت، تظاهر، چاپلوسی، چاپلوسی و خودخواهی است و اصول، پنهان و سایه فرع بر همه چیز گسترش می یابد، و سال. سال 1401 “سال تولید” نامیده می شود. «دانش‌بنیان، اشتغال‌زا» نیز به سرنوشت نام‌های سال‌های 1378-1400 خواهد رسید.

عالمی می خواهد بگوید اصلاح طلبان بهترین و شایسته ترین جامعه هستند و چون به دلیل رد صلاحیت ها نمی توانند در صف اول بنشینند، کشور پیشرفت نمی کند و شعارهای اقتصادی محقق نمی شود. اما پاسخی به این سوال نمی دهد که دولت هشت ساله روحانی که مورد حمایت همه اصلاح طلبان بود و فراکسیون امید که بخش بزرگی از مجلس سابق را در بر می گرفت دقیقا چه کردند؟ اعلمی همچنین نمی گوید مجلس ششم که به اتفاق آرا اصلاح طلب بود برای کشور چه کرد، جز حاشیه ها به عنوان اعتراض های تحصن.

  از حقوق ملت ایران در مذاکرات یک قدم عقب نخواهیم نشست / دانش هسته ای ایران برگشت ناپذیر است / دشمن بداند که ما به دنبال سلاح هسته ای نیستیم

آذر منصوری، دبیرکل حزب اتحاد ملت (مشارکت سابق) در این سلسله اظهارات نوشت: حداکثر تعداد افراد در انتخابات حداقل رقابت قابل توجهی بود، اما بعد از انتخابات سال 98 که فکر می کنم اولین گام برداشته شد. مشارکت حداکثری مردم را نادیده گرفت و تقریباً دو سوم کرسی های مجلس از قبل تعیین شده بود، اما با توجه به اهمیت «انتخابات ریاست جمهوری مخالفان مشارکت حداکثری»، این بار بسیار واضح تر معنای انتخابات را تهی کردند و اساساً رقابتی بین آن ها شکل نگرفت. نامزدهای.

منصوری در این مقاله سعی دارد با معرفی مفهوم گزینش مناسب در دوره های گذشته توسط هیات امنا به مردم این نکته را بدهد که دیگر مشارکت برای هیات امنا اهمیتی ندارد. این را نیز می‌توان یکی از موارد رژیم صدر دانست که منصوری رسماً و علناً گفت که رژیم دو سوم کرسی‌های مجلس را ترتیب داده است و هیچ شخص یا گروه مستندی نباید از او چنین درخواستی کند. اما بحث منصوری و همه یاران سیاسی اش از این موضوع عقب است که در هشت سال گذشته در دوران ریاست جمهوری خاتمی کشور در دست اصلاح طلبان بوده و آنها از کابینه تا استاندار و استاندار اصلاح طلب بوده اند. و سوال این است که در این 16 سال با دولت چه کرده اید؟

** ضعف و ناکارآمدی دولت یازدهم و دوازدهم از دلایل کاهش مشارکت است.

حمیدرضا ترگی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: با توجه به عملکرد کوتاه مدت دولت سیزدهم ثابت شد که تمام عذرخواهی اصلاح طلبان برای حل نشدن مشکلات اقتصادی کشور به FATF مرتبط است. نامعتبر و با هدف تضعیف افکار عمومی برای دستیابی به اهداف آمریکا در کشور است.

ترچی تاکید می کند: وجود این توجیهی که اصلاح طلبان می دهند که ما تحت شرایط در انتخابات شرکت می کنیم چیز جدیدی نیست و اصلاح طلبان بارها آن را به اشکال مختلف مطرح کرده اند و هر بار دیده اند که افراد متمایل به الگوهای فکری متفاوت یا زیر سوال بردن یا زیر سوال بردن. نظام را محکوم می کند و یا به هیئت امنا فشار می آورد.

این فعال سیاسی اصولگرا معتقد است: مواضع اصلاح طلبان نشان می دهد که آنها امیدی به بازگشت به قدرت از طریق صندوق های رای و انتخابات ندارند و چون اصلاحات را برگه های مرده می دانند به دنبال اتخاذ این مواضع و تحریم انتخابات پیش رو و تعیین تکلیف هستند. حضورشان در صحنه برای این است که آبروی از دست رفته خود را تا حدودی ترمیم کنند. در حالی که امروز باید پاسخگوی خیانت ها و آسیب هایی که به کشور وارد کرده اند باشند.

  تکذیب دروغ های رسانه ای عربستان - بررسی رسانه های تحریریه

این فعال سیاسی اصولگرا همچنین گفت: «مردم در نظرسنجی ها دلیل اصلی عدم شرکت در انتخابات را بی توجهی دولت به مطالبات عنوان می کنند و وقتی محبوبیت دولت به زیر 8 درصد می رسد، طبیعی است که مردم این کار را انجام دهند. بنابراین. اگر تورم 400 درصد باشد و مشکلات اقتصادی متمرکز بماند و هیچ کدام از مشکلاتشان حل نشود، طبیعی است که مشارکت کاهش پیدا کند.

به طور خلاصه دلیل کاهش مشارکت، ضعف و ناکارآمدی دولت یازدهم و دوازدهم است.

* نظارت استصوابی مانع نفوذ در جمهوری اسلامی می شود

محمدکاظم انبارلویی، کارشناس سیاسی، جریانی را که افرادی مانند حجاریان نمایندگی می کنند، جریانی قدیمی، فاسد و پوسیده می داند که نتوانسته از هم جدا شود و مدام در حال نظریه پردازی و ارائه حرف های قدیمی خود است.

این فعال سیاسی تصویب نظارت را امری پذیرفته شده قانونی و عرفی می داند که مانع نفوذ در جمهوری اسلامی می شود.

انبارلویی گفت: بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب زمانی در مجلس و دولت بودند، در نقاطی از کشور نفوذ کردند و اکنون در رسانه‌های ضدانقلاب حجاب پیدا می‌کنند.

وی گفت: از وجود فیلتر جلوگیری از نفوذ بسیار ناراحت هستند و آن را توفیقی در گسترش نفوذ می دانند و می خواهند انقلاب اسلامی را به عنوان نهضت مشروطه و ملی شدن صنعت نفت با نفوذ تخریب کنند، اما هوشیاری مردم و دستگاه های اطلاعاتی. از این امر جلوگیری می شود.

به اعتقاد بسیاری از اوهام و سوفسطائیان، آنچه در جامعه و عمدتاً در رسانه ها پمپاژ می شود، بزرگترین مؤلفه دولت اصلاحات کنونی است. علاوه بر رسانه های داخلی، اصلاح طلبان همواره پای رسانه های ضدانقلاب نیز افتاده اند و مشخص است که امروز بی بی سی، ایران اینترنشنال، منوتو و رسانه های مشابهی مانند حجارجان هم اکنون بر طبل انتخابات و رکود در کشور می کوبند. امروز اصلاح طلبان با دست خالی دل بر رسانه های خود در داخل و خارج بسته اند.

دیدگاهتان را بنویسید