اطلاعیه بانک مرکزی در واکنش به فروش دلار تقلبی در واحد صنفی

12980 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، در پی انتشار اخباری مبنی بر فروش دلار جعلی توسط یک شرکت بازرگانی غیرمجاز موسوم به قائم (قاسم حصارکی و شرکا) واقع در مرکز تجارت جهانی فردوسی تهران، بدین وسیله به اطلاع شما می رساند که طبق قوانین مربوطه. و مقررات، بانک مرکزی تنها مسئول نظارت است. مسئولیت موسسات دارای مجوز از این بانک اعم از صرافی و لیزینگ را بر عهده دارد.

در خصوص فعالیت مؤسسات فاقد مجوز از بانک مرکزی، بر اساس ماهیت وظایف نیروی محترم انتظامی ج.ا.ا و توانمندی ها و امکانات آن نیرو و بر اساس بند 2 گام اول «برنامه جامع ساماندهی» بازار غیرمتشکل پول» مصوب مراجع ذیصلاح و مفاد مرحله اول «منشور طرح تنظیم بازار پول با ساماندهی موسسات غیرمجاز» مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با شناسایی کلیه پول‌های غیرمجاز. و موسسات بانکی و سایر اشخاص فیزیکی و حقوقی فعال در بازار پول و بانک در سطح کشور (از جمله افراد غیر مجاز فعال در زمینه صرافی و لیزینگ) از جمله ماموریت های پلیس محترم ج.ا. ملزم به شناسایی فعالان غیرمجاز در بازار پول و انجام اقدامات پیشگیرانه لازم است نظارت بر فعالیت آنها

بانک مرکزی علیرغم محدود بودن وظایف نظارتی بر موسسات دارای مجوز از بانک مرکزی، در صورت نظارت بر فعالیت موسسات غیرمجاز اعم از اتحادیه های صنفی و کارگزاران غیرمجاز فعال در حوزه ارز و لیزینگ، متعاقبا مراجعه خواهد کرد. موضوع جلوگیری از فعالیت آنها به پلیس.

در خاتمه از هموطنان عزیز تقاضا می شود اموال و دارایی های خود را در معرض خطر قرار ندهند، معاملات ارزی و لیزینگ را فقط با شرکت های مجاز صرافی و لیزینگ که اسامی آنها در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir درج شده است، انجام دهند. عطف کرده و پس از بررسی مجوز نصب شده در محل شرکت و تایید اعتبار آن از پایگاه مذکور، نسبت به انجام امور خود اقدام نمایید.

  عرضه خودرو بدتر از قبل بود

همچنین از مردم عزیر درخواست می شود در صورت مشاهده واحدهای ارزی غیرمجاز در هر نقطه از کشور، مشخصات خود را به بانک مرکزی اطلاع دهند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید