اعتراض ایران به دزدی دریایی در بندر کاریستوس

13444 خبر اولیه

به گزارش تحریریه به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علی اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در نامه ای به دبیرکل سازمان جهانی دریانوردی گفت: IMO). :

آقای دبیر کل؛

سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران با تقدیر از دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی، این افتخار را دارد که توجه این سازمان را به وضعیت اضطراری ایمنی دریانوردی در سواحل یونان جلب کند.

در 21 می 2022 نفتکش ام تی لانا با پرچم ایران به شماره 9256860 که با پرچم ایران فعالیت می کرد به دلیل بدی آب و هوا بدون نیروی محرکه در سواحل یونان یدک می کشید و مجبور به رفتن به محل امن در بندر کاریستوس یونان شد. حل مشکلات فنی با این حال، مقامات بندری نفتکش ایرانی را توقیف کرده و قصد دارند تا 24 مه آن را تخلیه کنند.

مطابق با مفاد کنوانسیون های بین المللی دریانوردی تحت IMO، طبق روال معمول، توصیه می شود که دولت ها تا حد امکان برای اطمینان از ایمنی دریایی و حفاظت از محیط زیست دریایی و جلوگیری از تأخیر بی مورد در فعالیت کشتی ها همکاری کنند. . بنابراین مناسب است دبیرکل با دولت یونان تماس بگیرد تا از همکاری لازم کشتی اطمینان حاصل شود تا کشتی و محموله آزاد شوند و اجازه داده شود که سفر خود را از سر بگیرند.

سازمان از این فرصت برای ابراز همکاری و توجه کامل خود به دبیر کل IMO استفاده خواهد کرد.

به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، پس از توقیف کشتی ایرانی در آب های یونان، وزارت امور خارجه ایران با مامور یونان تماس گرفت.

  دوازدهمین عامل مخارج دولت در جدول اصلی

سازمان بنادر و دریانوردی نیز با صدور بیانیه ای از دولت یونان خواست به تعهدات بین المللی خود در این زمینه عمل کند.

این سازمان همچنین به مقامات بین المللی گفته است که توقیف نفتکش و انتقال غیرمعمول نفت ایران به نفتکش دیگر در آب های یونان و آلودگی زیست محیطی بندر کاریستوس امنیت دریایی را به خطر می اندازد و محیط زیست دریایی را از بین می برد.

انجمن حفاظت از محیط زیست کاریستوس نیز با انتشار اعتراضی با تاکید بر اینکه نفتکش با پرچم ایران باید بندر کاریستوس را ترک کند، گفت: «محیط زیست کاریستوس نباید بهای گزاف انتخاب های سیاسی دولت ها را بپردازد».

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید