اعطای مرخصی به زندانیان واجد شرایط

رئیس قوه قضائیه گفت: سازمان زندان ها و دادسرا باید مراقب باشند که در این ایام به دلیل بیماری های عروق کرونر حداکثر تعداد زندانیان بر اساس مفاد بخشنامه از مرخصی برخوردار شوند.

به گزارش رجانیوز، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی امروز (دوشنبه 25 بهمن ماه) در جلسه شورای عالی قضایی با تبریک میلاد امیرالمومنین علی (ع) و با اشاره به عظمت و مقام والای آن حضرت، گفت: امیر مومنین علی (ع) به همگان آموخت که قانون و عدالت و افشای نفاق و منافقان و شیادان هزینه و فداکاری می خواهد. مولای متقیان همواره در صف مقدم مخالفت با دشمنان خدا و شیاطین و یاغیان بوده و سپر مقتدای آنان در همه عرصه ها شده اند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به خلق حماسه دیگری از مردم غیور و متدین ایران اسلامی در 22 بهمن سال جاری که موجب شکست مکرر دشمنان و بدخواهان کشور شد، گفت: در عرصه های مختلف مرتبط با انقلاب اسلامی، نسل جوان را به شبهه می اندازند و القائات کاذب و مسموم ایجاد می کنند تا خود، مردم و نسل جوان ما را از ارزش های انقلاب اسلامی دور کنند، اما شکوه و حماسه آفرینی امت نبوی و علوی ما در 22 بهمن است. سال تلاش دشمنان و بدخواهان را ناکام گذاشت.

رئیس قوه قضائیه گفت: حماسه آفرینی و تجدید وفاداری شکوهمند مردم و جوانان کشورمان به امام و مقام معظم رهبری و ارزش های انقلاب اسلامی بیست و دوم بهمن امسال، دشمنان را به حیرت واداشت. از این رو سران رژیم استکباری آمریکا زبان باز کردند و از شکست نقشه ها و توطئه های خود علیه ملت ایران سخن گفتند و اذعان داشتند که فشار ظالمانه آنان چیزی از پایبندی ملت ایران به انقلاب اسلامی نمی کاهد و نفوذ و قدرت اسلامی را تضعیف می کند. شد.

  وقتی تفتیش عقاید مدعی آزادی بیان به جای گفتگو از فحاشی استفاده می کنند!

حجت‌الاسلام والمسلمین به ترتیب قدردان نعمت‌ها هستند.

رئیس قاضی همچنان از تلاش های کارمندان ملکی به ویژه رئیس جمهور برای حل مشکلات کشور و مردم قدردانی کرد.

رئیس قوه قضائیه در بخشی دیگر از سخنان خود در جلسه امروز شورای عالی قضایی با اشاره به شیوع مجدد بیماری عروق کرونر در کشور و قرمز بودن اکثر استان ها، به کلیه کارکنان دستگاه قضایی دستور داد تا با دقت و به طور کامل پیگیری کنند. دستورالعمل های ستاد ملی تاج و تخت را دنبال کنید.

رئیس قوه قضاییه در ادامه بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی مبارزه با کرونا در زندان‌های سراسر کشور تاکید کرد و در این راستا از ابلاغ بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان و محکومان واجد شرایط خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: حضور در بیرون از زندان برای افراد ضرری ندارد و در صورت احراز صلاحیت قانونی به آنها مرخصی اعطا می شود.

رئیس قوه قضائیه گفت: بر اساس بخشنامه سازمان زندان ها و دادسراهای سراسر کشور، در این ایام به دلیل بیماری های قلبی عروقی باید نسبت به دریافت مرخصی حداکثری زندانیان با رعایت مفاد بخشنامه و جهات قانونی اقدام کنند. “

رئیس قوه قضائیه با اشاره به برخی موانع قانونی اعطای مرخصی به گروهی از زندانیان اعم از ترس به فرار و همچنین محکومان به جرائم خشن، سرقت مسلحانه، آدم ربایی و… شما نمی توانید مرخصی بگیرید.

رئیس قوه قضائیه در عین حال تاکید کرد که در همین پرونده ها موارد خاص و استثنایی وجود دارد که از مرخصی و عفو خارج می شوند.

  جامعه ایران به اتحاد همه لایه ها نیاز دارد/ دشمنان این کشور ایران متحد و مقتدر را تهدیدی برای منافع خود می دانند/ امنیت و آرامش کشور زمینه ساز هر نوع توسعه و تجارت مردم است.

بر این اساس، رئیس قوه قضائیه از ابتکار جدیدی برای اجرای راهکارهای حقوقی حمایت از زندانیان تحت تاج گذاری خبر داد و دستور تشکیل هیئتی متشکل از سازمان زندانها و دادسراها و در صورت لزوم نماینده دادستانی کل کشور را صادر کرد. اعطای مرخصی به بازداشت شدگان و محکومان جرائم غیرقابل ترک، تحقیقات و تصمیمات لازم را به عمل آورد.

رئیس قوه قضائیه در این خصوص گفت: برخی از محکومان دارای عناوین مجرمانه که به مرخصی نمی روند ممکن است مدت زیادی را در زندان سپری کرده و به معنای واقعی کلمه اصلاح و توبیخ شده باشند. در چنین مواردی شورا می تواند از لحاظ حقوقی و اخذ تضمین های لازم، زمینه اعطای مرخصی به این زندانیان را در شرایط کرونا فراهم کند.

رئیس قوه قضائیه افزود: در واقع با توجه به استثنائاتی که برای اعطای مرخصی به زندانیان و محکومان وجود دارد، شرایط مرخصی این زندانیان البته مشروط بر اینکه حضور آنها در جامعه باشد. برای مردم مضر نیست.»

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اعجایی همچنین به زندانیان مرخصی توصیه کرد که در این ایام مرخصی از ارتکاب تخلف و جرم خودداری کنند تا هم شرایط صدقه های قانونی بعدی فراهم شود و هم این ذهنیت در جامعه وجود نداشته باشد که اعطای مرخصی به زندانیان عواقب نامطلوبی دارد

رئیس قوه قضائیه همچنین به خانواده های این زندانیان توصیه کرد برای اجتماعی شدن مجدد آنها و پرهیز از ارتکاب مجدد جرم کمک کنند.

رئیس قوه قضائیه پس از جلسه امروز شورای عالی قضایی با اشاره به سفر اخیر بدون تشریفات خود به استان اصفهان، به حجم زیاد پرونده ها در محاکم و محاکم استان ها و همچنین حجم بالای درخواست ها اشاره کرد. برای ماده 477. اساس به معاونت راهبردی قوه قضائیه دستور داد با همکاری معاونت پیشگیری و سایر دستگاه های ذیربط علل و عوامل بروز این معضل را شناسایی و مورد ارزیابی مجدد قرار داده و نسبت به رفع این معضل در جهت ارائه خدمات قضایی بهتر به ساکنان اصفهان اقدام کند.

  انهدام حلقه دریایی قاچاق مواد مخدر در سواحل مکران

رئیس قوه قضاییه در این خصوص گفت: مسئولان قضایی استان اصفهان کمبود قاضی و کادر را یکی از دلایل حجم زیاد پرونده ها در مراجع قضایی این استان می دانند لذا به معاون اول دستور می دهم. قوه قضائیه و همچنین معاونت منابع انسانی برای حل عاجل این مشکل در مراجع قضایی اصفهان تصمیم گیری کنند.

رئیس قوه قضائیه همچنین به محدودیت ها و کمبودهای اداری و تجهیزاتی در مراکز قضایی استان اصفهان اشاره کرد و بر این اساس شاهروهیان معاون مالی و پشتیبانی قوه قضائیه را موظف به اتخاذ تدابیر ویژه برای رفع نواقص اداری و فنی دادگستری کرد. مراکز قضایی استان اصفهان و حداقل یک سال و نیم دیگر دو فاز مربوط به مراکز قضایی استان اصفهان تکمیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید