اعلامیه های جدید به چه کسانی تعلق می گیرد؟

معاون اول رئیس جمهور نیمه خرداد گفت: چون کالابرگ هنوز آماده نیست باید یارانه نقدی بپردازیم و این کار را ادامه دهیم.

به گزارش رجانیوز، کالابرگ در راه است. این را سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس چندی پیش اعلام کرد. به گفته مهدی تقیانی، زیرساخت کاتالوگ الکترونیکی در حال آماده سازی است و طبق وعده داده شده در شهریور 1401 آماده می شود.

تقیانی در گفت و گو با یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه کاتالوگ الکترونیکی بودجه مصوب سالانه مجلس است، گفت: دولت به دلیل اتفاقات اردیبهشت ماه و حذف ارز از 4200 تومان تفاوت هایی در اجرا ایجاد کرد. وضعیت همانگونه است که من تصور می کردم. می توانست باشد، اما نشد.

وی با بیان اینکه طبق وعده داده شده زیرساخت لیست کالاهای الکترونیکی در شهریور 1401 آماده می شود و کالاهای اساسی و ضروری طبق وعده دولت در قالب فهرست کالا ارائه می شود.

شیوع بیماری مشاهده شده است. مشمولان یارانه در قانون مشخص شده اند و مشمولان هدفمندی یارانه نیز کالا دریافت می کنند.

البته محمد سبحان حسنی معاون سیاسی استانداری ایلام گفت: پرداخت کالاهای یارانه ای در شهرستان ایلام به صورت آزمایشی اجرا می شود. سپس اعلام شد که طرح کالابرگ در سه شهرستان گرمسار، آبیک و ایلام اجرا می شود.

موارد موجود در طرح محصول

سید کریم حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس نیز گفت; آنها باید نرم افزاری را پیاده سازی کنند که امکان پرداخت 6 تا 8 قلم کالا را به صورت الکترونیکی در قالب این نرم افزار می دهد، یعنی ذینفعان این طرح وارد نرم افزار می شوند و فروشگاه های تعیین شده برای فروش نیز دارای این نرم افزار هستند. . اتفاقی که پس از اجرای این طرح خواهد افتاد این است که مردم این اقلام را در نرم افزار به قیمت 1400 شهریور خریداری کرده و مبلغ آن را پرداخت می کنند و دولت مابه التفاوت را به فروشنده پرداخت می کند.

  افشای گسترده اطلاعات اجاره خودرو در قرعه کشی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود؛ این نرم افزار می تواند از تزریق پول به جریان اقتصادی کشور جلوگیری کند و این راهکاری است که دولت قول اجرای آن را در این راه داده است.

حسینی در پاسخ به این سوال که زمان اجرای این پروژه نرم افزاری چه زمانی خواهد بود؟ اظهار داشت؛ شنیده بودم که این پروژه قرار بود از ماه جولای اجرا شود اما این اتفاق نیفتاد و پرداخت نقدی در ماه جولای انجام شد، اما طبق آنچه به من گفته شده به نظر می رسد در آینده راه اندازی خواهد شد. روزها و در ماه اوت راه اندازی خواهند شد.

او بیان کرد؛ اجرای این طرح تاثیر مثبت خود را خواهد داشت و قیمت ها واقعی می شود اما نگرانی هایی که وجود دارد در مورد کالاهایی است که خارج از این نرم افزار هستند که به دولت اعلام کرده ایم باید مکانیسم نظارتی سایر موارد برای جلوگیری از این مشکل وجود داشته باشد. باید گرفته شود و قیمت سایر اقلام بدون تغییر باقی بماند.

محمد محبر، معاون اول رئیس جمهور نیمه خرداد گفت: از آنجایی که کاتالوگ هنوز آماده نشده است باید یارانه پولی پرداخت کنیم و این کار را ادامه دهیم.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت نیز اظهار داشت: تا زمانی که زیرساخت ها فراهم شود، پرداخت معیشت ماهانه به روش جاری ادامه دارد که به صورت نقدی و به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی نیز روز گذشته در مراسم اختتامیه اولین مدرسه تابستانی سیاست گذاری اقتصادی پایان ای کالابرگ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دولت هنوز تصمیم نهایی در مورد ای کالابرگ نگرفته است، گفت: پس از آماده سازی، رئیس یکی از جلسات رسمی تصمیم نهایی را اعلام خواهد کرد.

  پایگاه اطلاع رسانی راجا مرکز جهانی حمل و نقل رجا

این در شرایطی است که در 24 اسفند 1300 و در جریان بررسی لایحه بودجه 1401، دولت ضمن موافقت با حذف کالاهای اساسی از سبد ارز ترجیحی، باید کالاها و خدماتی را با هدف ارز ترجیحی 4200 تومان از طریق فهرست کالایی ارائه کند. برای تامین لوازم الکترونیکی مردم در پایان شهریور ماه 1400 در محدوده سهمیه تعیین شده.

از سوی دیگر، شامگاه دوشنبه 29 اردیبهشت، ابراهیم ربیسی، رئیس دولت سیزدهم در گفت و گوی زنده تلویزیونی از حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی خبر داد و گفت: آثار تورمی این تصمیم باعث خواهد شد. با ارائه کاتالوگ الکترونیکی که بعداً توزیع می شود جبران شود.

آیا یارانه ادامه دارد؟

این در حالی است که قرار است تا دو هفته آینده مرحله چهارم یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز شود و سوال اینجاست که موضع دولت در قبال طرح کالابرگ چگونه خواهد بود. آیا دولت قانون بودجه را رعایت می کند و یارانه نقدی را جایگزین کالابرگ می کند یا به نوعی می تواند مجلس را به ادامه پرداخت یارانه نقدی متقاعد کند.

البته برخی کارشناسان بر این باورند که بعید است دولت بتواند یارانه نقدی را حذف کند. زیرا زمانی که پرداخت های نقدی به مردم انجام می شود، حذف و جایگزینی آن ها واکنش های منفی به دنبال دارد.

دیدگاهتان را بنویسید