افتتاحیه 9 دستاورد جدید هسته ای در 10 آوریل

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان اعلام کرد: 9 دستاورد جدید هسته ای در 20 فروردین ماه اعلام می شود.

به گزارش رجانیوس، «محمد اسلامی» معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری به مناسبت «روز ملی فناوری هسته ای» در 20 فروردین ماه، گفت: انرژی اتمی سازمان تحت تأثیر این امر قرار گرفت که او در علم و فناوری کشف کرد. وی افزود: اگر بگوییم نتایج تحقیقات بر اساس مشکلات و نیازها و تحقیقات بر اساس نیازها، سازمان انرژی اتمی به دلایل مختلف از جمله مزاحمت و عدم تمایل و عدم همکاری سایر کشورها، موفق به دستیابی به فناوری شده و علیرغم مزاحمت ها به ظهور رسیده است. به عنوان کشوری با فناوری بدون کمک دیگران.

ما حقیقت را در مورد فناوری هسته ای ارائه می کنیم

وی به تشریح برنامه‌های شانزدهمین سالگرد ملی فناوری هسته‌ای پرداخت و گفت: امسال با توجه به «تبیین جهاد» تاریخچه فناوری هسته‌ای کشور با توجه به غریزه‌های روانی و سیاسی که ایران تنها قصد دستیابی به سلاح هسته‌ای را دارد. حقیقت در مورد فناوری هسته‌ای و تاریخچه آن.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه فناوری هسته ای ایران فناوری مورد نیاز کشور و اهداف آن صلح آمیز بوده و هدف دیگری را دنبال نمی کند، افزود: برای اولین بار سند راهبردی جامع توسعه انرژی هسته ای تهیه شده است. افق 1420 است و سیاست ها و راهبردهای ما باید در این راستا حرکت کند.

اسلامی گفت: گام بعدی ما بارگذاری سند «CPIF» جمهوری اسلامی ایران در سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که راهبرد و برنامه‌های کشورمان در این صنعت را توضیح می‌دهد.

رونمایی از 9 دستاورد بزرگ جدید

وی همچنین به تشریح برنامه های این سازمان برای روز ملی فناوری هسته ای پرداخت و گفت: 25 دستاورد در این زمینه وجود دارد که از 9 مورد آن در سال جدید رونمایی می شود که سه مورد آن در حوزه رادیوداروها و مصارف پزشکی و تشخیصی است. “خواهد بود.

  4200 دلار در تاریخ باقی مانده است

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: دو دستاورد دیگر در حوزه پلاسما وجود دارد که شاید برای اولین بار است که کشور از فناوری اطلاعات با پلاسمای سرد در این راستا استفاده می کند که یکی از آنها «پلاسما درمانی» برای سرطان است. . درمان با توجه به تعداد زیاد بیماران.«سرطان روشی بی ضرر و مؤثر است که با تجویز پزشکان مربوطه برای مدت معینی اعمال خواهد شد.

اسلامی افزود: این فناوری در خدمت مردم است و مرحله آزمایشگاهی را گذرانده ایم و از این پس وارد آزمایشات بالینی می شود.

وی افزود: در بحث سم زدایی و استفاده از سموم از فناوری پلاسما برای محصولات کشاورزی استفاده می شود و با توجه به گسترش تجهیزات شرکت های دانش بنیان به صورت گسترده در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد. این فناوری به سم زدایی و حفظ آن کمک می کند که این نیز یک دستاورد است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: چهار دستاورد دیگر در حوزه صنعت از جمله لیزر برای جزئیات پیچیده و کوچک وجود دارد. دستاورد دیگر در حوزه سیستم های کنترل و تصویربرداری است که در حوزه انرژی هسته ای در حوزه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و 20 فروردین ماه توسط رئیس جمهور ارائه می شود.

اسلامی گفت: دو برنامه اصلی ما در حوزه انرژی هسته ای است و برنامه دیگر توسعه کاربردهای پرتوهایی است که رونمایی می شود.

هدف تولید 10000 مگاوات برق برای “رنسانس هسته ای” است.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در حوزه انرژی هسته‌ای 10 هزار مگاوات روی سایت‌هایی که طراحی می‌شود تمرکز کرده‌ایم که یک رنسانس واقعی خواهد بود، گفت: این کار را بدون توجه به بودجه کشور انجام دادیم.

  رقابت چین و آمریکا

اسلامی گفت: کشورهای اطراف ما و کشورهای اروپایی به سمت توسعه نیروگاه های اتمی حرکت می کنند و در عین حال جهشی به جلو دارند و در عین حال ما را ناراحت می کنند.

وی افزود: منابع ایجاد این 10 هزار مگاوات را در قالب سرمایه گذاری خارجی و همچنین سرمایه گذاری داخلی و تملک دارایی هایی که از محل بودجه عمومی خواهد بود و سازوکارهایی که در اقتصاد هسته ای وجود دارد بر اساس تجربه موفق پیش بینی کردیم. ما تصمیم گرفتیم که بدون نیاز به بودجه دولتی، ده ها هزار مگاوات انرژی هسته ای را با حداکثر بازده تولید کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در سال جدید طرح نیروگاه بومی درهوین با ظرفیت 360 مگاوات را دنبال خواهیم کرد.

اسلامی با اشاره به همکاری سازمان انرژی اتمی و وزارت جهاد کشاورزی گفت: 12 منطقه عمده تشعشع با کمک شرکت ها و موسسات صنعتی بزرگ و همچنین شرکت های دانش بنیان با تمام تجهیزات ایرانی طراحی شده است.

ما زور نمی پذیریم

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره مذاکرات وین نیز گفت: این مذاکرات بر عهده تیم مذاکره کننده ایرانی خواهد بود. مسئله مهم اراده جمهوری اسلامی ایران است که همیشه پیشگام بوده و اعتمادسازی کرده و ابهامات را برطرف کرده است، اما ملت ایران حرف و زور غیرقانونی را هرگز نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

اسلامی افزود: اقدامات ما متناسب است یعنی هر قدمی که برداشته می شود ناظری دارد که از نوع راستی آزمایی است و در واقع پشتیبان است تا وارد مرحله بعدی شویم. امیدواریم کشور دیگری که در ابتدا از برجام خارج شد به تعهدات خود تا کنون عمل کند.

  رکود بازار خودرو حاکم است

سازمان انرژی اتمی برای بحران آب برنامه ریزی می کند

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره برنامه سازمان انرژی اتمی برای بحران آب در آینده گفت: سازمان انرژی اتمی در این زمینه دو نکته را دنبال می کند. اول از طریق ظرفیت «ژئوفیزیک هوانوردی» که ذخایر کشور را شناسایی می کند و بخشی از آن برای آب است و برای دستگاه ساخته شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: در حوزه نمک زدایی که دولت و مردم در بوشهر از ما انتظار داشتند، با وزارت نیرو هم عقیده هستیم که بتوانیم ظرفیت 70 هزار مترمکعب را در بوشهر بسازیم.

در حال حاضر ظرفیت آب شیرین کن ما در بوشهر 5000 متر مکعب است و باید از ظرفیت داخلی برای ایجاد ظرفیت جدید استفاده کنیم.

اسلامی در خصوص نوع تعامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: به یاری خداوند در چند ماه اخیر با تدابیر ویژه توانسته ایم تعامل را به گونه ای توسعه دهیم که بتوانیم در شرایط کاملاً عادی با ارتباط منطقی و انطباق با قوانین و مقررات قبلی «می رویم و امیدواریم در تعاملات با رفتار و معیارهای دوگانه ای مواجه نشویم که چیزی جز آزار و اذیت و آسیب برای ما نداشته است.

وی همچنین گفت: سازمان انرژی اتمی ایران اولین دستگاه اجرایی است که سند جامع توسعه راهبردی خود را تدوین و تصویب و به منصه ظهور رسانده است و امیدواریم در این راستا انضباط فکری و رفتاری در سراسر سازمان و همچنین شریک ایجاد شود. شرکت ها و عملکرد شاهد.

دیدگاهتان را بنویسید