افزایش ارزش روبل نشانه شکست ناتو و تضعیف دلار است

به گزارش سرمقاله، عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور عرب و سردبیر رای الیوم در یوتیوب گفت: «تغییرات قابل توجهی در مورد اوکراین وجود دارد. اکنون وضعیت در این کشور تغییر کرده است. اگرچه ایالات متحده به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روی آورده و مدعی است که محبوبیت رئیس جمهور روسیه کاهش یافته است، اما همه این حملات و ادعاها پوچ است. این اقدامات فقط یک جنگ رسانه ای است و وضعیت در میدان کاملا متفاوت است. محبوبیت پوتین افزایش یافته است و این چیزی است که خبرگزاری فرانسه درباره آن صحبت می کند.

وی گفت: «روبل روسیه امروز در بهترین وضعیت خود قرار دارد و این یک شاخص بسیار مهم است. زمانی که تانک های روسی وارد اوکراین شدند، قیمت روبل روسیه در برابر دلار کاهش یافته بود، اما اکنون قیمت روبل افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که تحریم‌های آمریکا به‌شدت شکست خورده‌اند و پوتین استراتژی روشنی برای مقابله با این تحریم‌ها دارد که در مسیر درستی است.

عطوان در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: صادرات نفت روسیه به اروپا، چین، هند و … انجام می شود. کشورهای اروپایی نیز گاز خود را از روسیه تامین می کنند. پوتین گفت: هر کشوری که از روسیه کالا بخرد باید از روبل روسیه در معاملات خود استفاده کند.

وجوه متمرکز بر روسیه، صندوق های ETF در این هفته با شدت گرفتن بحران در اوکراین شاهد کاهش شدیدی هستند |  رویترز

وی گفت: دلار و یورو در شرایط سختی قرار دارند. این اقدام مسکو اروپا را متحول کرد و به سلطه دلار پایان داد. از سوی دیگر پوتین شرایط خود را به کشورهای اروپایی تحمیل می کند.

آتوان تاکید کرد که روبل روسیه اکنون در بهترین وضعیت خود قرار دارد و به همین دلیل است که آمریکا تلاش می کند وجهه روسیه و پوتین را خدشه دار کند، اما واشنگتن در حال بازنده است. افزایش ارزش روبل روسیه نشان دهنده شکست تحریم های ضد روسیه است. روسیه در حال حاضر با خستگی در جنگ نیست، اما ایالات متحده و بایدن در جنگ با خستگی هستند. آمریکا نتوانسته خواسته های خود را برای افزایش تولید نفت به امارات و عربستان سعودی تحمیل کند و هر دو کشور تعهد خود را به توافق اوپک پلاس اعلام کرده اند. این نشان می دهد که ایالات متحده دیگر کنترلی بر بازارهای انرژی ندارد.

  مذاکرات دولت جدید از نگاه غربی ها/ چرا مذاکرات دولت فعلی با دولت روحانی متفاوت است؟

این تحلیلگر در پایان گفت: استراتژی روسیه و چین ناتو را تضعیف کرده است. آنها با این استراتژی به شکاف بین اروپا و آمریکا نیز دامن زدند و در واقع موفق شدند دلار را از بین ببرند. سیستم مالی جدید جهانی دیگر بر اساس قیمت دلار نخواهد بود، بلکه بر اساس قیمت روبل روسیه و یوان چین خواهد بود و این استراتژی مانند موشک در حال پیشروی است. کشورهای اروپایی نیز در شرایط سختی قرار دارند. زیرا نه تنها نتوانسته اند تحریم های ضدروسی اعمال کنند، بلکه اقتصادشان در حال فروپاشی است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید