افزایش اشتغال فارغ التحصیلان در استان های فقیر

به نظر می رسد طرح یارانه دستمزد در ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان موثر باشد. نشانه این مشکل را می توان در کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در بهار 1401 و ایجاد بیش از 21 هزار شغل در استان های مشمول این طرح مشاهده کرد.

به گزارش رجانیوز به نقل از روزنامه ایران؛ از آنجایی که طرح یارانه دستمزد تنها در استان های کم برخوردار و فقیر برای ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی اجرا شد، بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری در بهار 1401 در این استان ها کاهش یافت.

بررسی ها نشان می دهد که 33 هزار و 174 فارغ التحصیل در این استان ها شاغل بوده اند و علیرغم اینکه دولت در سال جاری افزایش بی سابقه ای را اعمال کرده است، میزان اشتغال نیز به همین نسبت افزایش یافته و در چهار ماهه امسال بیش از 21 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی در این استان ها استان شلوغ است. این نشان می دهد که افزایش دستمزدها یا به عبارتی اصلاح نظام دستمزد برخلاف آنچه منتقدان می گویند تاثیر مثبتی بر اشتغال زایی داشته است.

جزییات استخدام

مروری بر بازخورد اقتصادی طرح یارانه دستمزد در استان های منتخب (بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، کردستان، کوگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، اردبیل، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، گلستان و مازندران) نشان می دهد که شرکت های با بیش از 50 نفر شاغل در بخش صنعت همچنین شرکت های با 10 تا 49 نیروی فعال در بخش خدمات بیشترین ظرفیت استخدام را دارند. همچنین 462 نفر از اولین استخدام‌ها سرپرست خانوار بوده‌اند که 18 درصد از اولین‌کاران را تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ بیکاری در نیمی از این استان ها کاهش یافته است. آذربایجان غربی از 10.2 به 7.4 درصد، اردبیل از 8.9 به 8.2 درصد، البرز از 10.6 به 9.5 درصد، ایلام از 8.5 به 8.1 درصد، بوشهر از 7.8 به 7.4 درصد، چهارمحال و بختیاری از 13.4 درصد به 10.6 درصد و هرمز از 16.6 درصد. به 15.3 درصد استان های مشمول این طرح هستند که بیکاری آنها کاهش یافته است.

  آیا کنگره رمز ارز را حفظ خواهد کرد؟

یارانه دستمزد چیست؟

در این طرح اگر کارفرما برای اولین بار کارگری را به شرکت خود جذب کند 30 درصد یارانه دریافت می کند. دولت به مدت یک سال 30 درصد حداقل دستمزد سالانه کارفرما را پرداخت می کند تا کارفرما بتواند در مناطق محروم و کم برخوردار کارگران جدید استخدام کند. با توجه به افزایش 57 درصدی دستمزدها در سال جاری، دولت مبلغی حدود یک میلیون و 400 هزار تومان به عنوان یارانه دستمزد به کارفرمایان پرداخت کرد. هر کارفرما می تواند تا 50 درصد از کارکنان فعلی بیمه شده خود را تحت این طرح استخدام کند.

بر اساس طرح یارانه دستمزد، کارمندان باید بین 20 تا 35 سال سن داشته باشند و سه ماه یا بیشتر حق بیمه تامین اجتماعی نداشته باشند. البته آنها نیازی به رعایت شرایط سنی برای زنان بیکار سرپرست خانواری که برای اولین کار خود درخواست می کنند ندارند. طرح یارانه دستمزد به منظور ایجاد اشتغال در بنگاه های خرد، کوچک و متوسط ​​و همچنین ایجاد زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دیپلم و آموزش عالی، مهارت آموزی و کسب تجربه کارجویان به ویژه گروه اول شغلی از طریق تعامل با متخصصان و مجربین. انتقال اکتشافات جدید دانش و فناوری به بنگاه اقتصادی با ورود جوانان و بالا بردن سطح تولید و سرمایه گذاری در بخش تعاونی و خصوصی به عنوان یکی از سیاست های فعال بازار کار تدوین شده است. وجوه این طرح از محل منابع اشتغال، منافع عمومی و وجوه حاصل از اعمال هدفمندی یارانه ها در قانون بودجه سنواتی تامین می شود.

  دلیل امیدواری به مذاکرات وین چیست؟

جزئیات ایجاد شغل در قالب طرح یارانه دستمزد

از سوی دیگر میزان استقبال فارغ التحصیلان و کارفرمایان از طرح یارانه دستمزد نسبت به سال گذشته افزایش یافت، به طوری که در سال 1400 برای 11 هزار و 577 شغل ایجاد شد و میزان پذیرش از سوی کارفرمایان 1851 نفر بود، اما اکنون تعداد فارغ التحصیلانی که در سامانه هستند تا پایان تیرماه 38 هزار و 980 نفر برای یافتن شغل ثبت نام کرده اند و برای این مدت در مجموع 33 هزار و 174 شغل ایجاد شده است.

به عبارت دیگر در چهار ماهه نخست امسال 21 هزار و 597 نفر فارغ التحصیل در این استان ها استخدام شدند و میزان پذیرش کارفرمایان با افزایش 4 هزار و 956 کارفرمایی به 6 هزار و 807 کارفرما رسید. یعنی 6807 بنگاه اقتصادی برای پرسنل با تحصیلات عالی اقدام کردند اما جالب اینکه تعداد فارغ التحصیلان نیز افزایش یافت و به 38980 نفر رسید.

جزئیات کاهش بیکاری فارغ التحصیلان بر اساس گزارش مرکز آمار

بررسی های مرکز آمار نشان می دهد که در بهار 1401 سهم بیکاران دارای تحصیلات عالی 39.7 درصد از کل بیکاران بوده است. نگاهی به تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.6 درصد کاهش داشته است.

بر اساس گزارش های مرکز آمار ایران، بررسی نرخ بیکاری در بین افراد 15 سال به بالا نشان داد که 9.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار هستند. بررسی روند تغییر نرخ بیکاری نشان می دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار 1400) 0.4 درصد افزایش داشته است.

  آیا سومین جنگ بین حزب الله و رژیم صهیونیستی در راه است؟

در بهار 1401، 9/40 درصد از جمعیت 15 ساله و بالاتر از نظر اقتصادی فعال بودند. آنها در گروه شاغل یا بیکار بودند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی نشان می دهد که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار 1400) 0.5 درصد کاهش داشته است.

جمعیت در سن کار 15 سال به بالا در این فصل 23 میلیون و 578 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه پارسال 98 هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های اصلی اقتصادی نشان می دهد که در بهار 1401 بخش خدمات با 2/51 درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. پس از آن صنعت با 32.7 درصد و کشاورزی با 16 درصد قرار دارند. کاهش سهم فارغ التحصیلان بیکار نسبت به مدت مشابه سال قبل چشمگیر است. در بهار 1401 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیلان دانشگاهی 39.7 درصد از کل بیکاران بوده است. این نسبت برای زنان بیشتر از مردان و در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی بیشتر است. نگاهی به تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.6 درصد کاهش داشته است.

همچنین در بهار 1401 سهم جمعیت دارای تحصیلات عالی 26.6 درصد از کل شاغلان بوده است. این نسبت برای زنان بیشتر از مردان و در مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی بیشتر است. نگاهی به تغییرات این شاخص نشان می دهد که نسبت به فصل مشابه سال قبل 1.3 درصد افزایش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید