افزایش تنش دیپلماتیک بین مسکو و تل آویو

جروزالم پست گزارش داد که چندین سازمان دیگر نامه های هشدار دهنده مشابهی را از دولت روسیه به آژانس یهود دریافت کرده اند مبنی بر اینکه ممکن است آنها را عوامل خارجی تلقی کنند.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» در گزارشی اختصاصی گزارش داد که چندین سازمان یهودی در روسیه نامه های تهدیدآمیزی از وزارت دادگستری آن کشور در رابطه با فعالیت خود دریافت کرده اند که مشابه نامه ارسالی به «آژانس یهود» است. در ابتدای ماه جاری دریافت شده است

جروزالم پست افزود که مطلع شده است که چندین سازمان فعال در روسیه در وضعیت مشابهی با آژانس یهود هستند که نامه ای از دولت روسیه دریافت کرده است مبنی بر اینکه این سازمان می تواند یک عامل خارجی در نظر گرفته شود که می تواند به تعطیلی اجباری آن منجر شود. .

بر اساس این گزارش، یکی از این سازمان ها به درخواست این رسانه برای اظهار نظر پاسخ داده و با ارسال بیانیه ای مبنی بر اینکه هیچ تغییری در کار خود در روسیه ایجاد نشده است. با این حال، جروزالم پست دریافته است که این سازمان‌ها که عمدتاً با سرمایه‌های آمریکایی یا اسرائیلی فعالیت می‌کنند، تصمیم گرفته‌اند فعالیت‌های خود را کاهش دهند و فقط به کارهای ضروری یا فوری بپردازند.

به گزارش جروزالم پست، سازمان‌های یهودی که محلی محسوب می‌شوند و هیچ کمک مالی یا نفوذ خارجی ندارند، چنین نامه‌هایی دریافت نکرده‌اند و آزادانه فعالیت می‌کنند، اگرچه بسیاری ترجیح می‌دهند فعالیت عمومی بسیار کمی داشته باشند.

  خط تولید تویوتا هک شد

به نوشته این روزنامه، منابع روسی-یهودی روز دوشنبه توضیح دادند که آژانس یهود در روسیه سال ها تحت نظارت دقیق بوده است. یک منبع که در یکی از کنفرانس های آژانس یهود شرکت کرده بود، گفت: به یاد دارم که حدود 7 سال پیش در کنفرانسی در روسیه شرکت کردم که توسط سرویس امنیت فدرال فدراسیون روسیه (FSB فدراسیون روسیه) بسته شد. در واقع، ماموران سرویس امنیت فدرال روسیه شرکت کنندگان در کنفرانس اسرائیل را در طول پرواز آنها به اسرائیل (سرزمین های اشغالی) همراهی می کردند.

روزنامه جروزالم پست سه هفته پیش گزارش داد که دولت روسیه به آژانس یهود دستور داده است که تمامی عملیات در این کشور را متوقف کند. این دستور طی نامه ای از سوی وزارت دادگستری روسیه اعلام شده است. مقامات آژانس یهود تایید کردند که نامه دریافت شده است و بعداً به طور رسمی پاسخ دادند.

یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه (2 اوت) گفت که بسته شدن اجباری دفاتر آژانس یهود در روسیه تأثیر جدی بر روابط اسرائیل و روسیه خواهد داشت. اظهارات لاپید پس از آن بیان شد که وزارت دادگستری روسیه علیه این سازمان اقدام کرد و گفت آژانس یهود به طور غیرقانونی اطلاعات شهروندان روسی را جمع آوری می کند. در نتیجه این اتفاقات، این سازمان اسرائیلی که هماهنگ کننده تلاش های صهیونیست های سراسر جهان برای مهاجرت به فلسطین اشغالی است، اقداماتی را برای انتقال عملیات روسیه به سرزمین های اشغالی و آنلاین انجام داده است.

به گزارش جروزالم پست، تل آویو این موضوع را دیپلماتیک و نه قانونی می داند و در صورت بستن دفاتر آژانس یهود، اقدامات متقابل متعددی را در نظر دارد، از جمله به تعویق انداختن تحقیقات بیشتر در مورد اموال الکساندر هال در اورشلیم اشغالی، که گمان می رود مسکو باید مالک آن باشد یا گام های بعدی حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه است. احتمال دیگر تماس با «الکساندر بن زوی» سفیر اسرائیل در روسیه برای مشاوره است.

  آنها دلیل وحشت زنان فرانسوی در اتوبوس و مترو را فاش کردند

به دنبال برنامه تل آویو برای اعزام هیئتی به روسیه برای گفتگو در این زمینه، لاپید به نمایندگان خود دستور داد به محض اجازه مسکو آماده پرواز به روسیه باشند. وی به آنها گفت که هر آنچه در توان دارند برای انجام مذاکرات حقوقی و مذاکرات دیپلماتیک در سطح عالی انجام دهند تا آژانس یهود بتواند دوباره به مهاجرت صهیونیست ها از روسیه کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید