افزایش حداقل مستمری؛ 20 درصد بالاتر از تورم

سقف حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی با تصویب هیات وزیران به 5 میلیون و 580 هزار تن رسید. به گفته وزیر کار، درآمد مستمری بگیران به سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن و درآمد ۹ میلیون تنی به ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن افزایش می یابد.

بر خلاف بسیاری از حواشی که برای تعیین حداقل دستمزد بازنشستگان تامین اجتماعی مطرح شده است، برخی از مخالفان اعلام کرده اند که دولت قصد افزایش یا تصویب حقوق این گروه را ندارد، اما اکنون و قبل از پرداخت حقوق خرداد برای افزایش عادلانه مستمری، پیشنهاد دولت به تامین اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی بر اساس مصوبه شورای عالی کار در مورد حداقل دستمزد مستمری بگیران تصویب کرد که بر اساس آن حداقل مستمری بازنشستگان 57 درصد افزایش یافت که 20 درصد بالاتر از تورم است که اولین جاده کشور است. . همچنین با تعیین میزان افزایش مستمری های تامین اجتماعی اعلام شد؛ بازنشستگان خرداد و تیر نیز مانند ماه های گذشته شکاف حقوقی دریافت خواهند کرد (افزایش).

افزایش مستمری ها با تصمیم شورای عالی کار

در 16 اسفند 1400 عضو شورای عالی کار با افزایش 57.4 درصدی حداقل دستمزد سال 1401 موافقت کردند. معمولاً حداقل دستمزد سال آینده هر ساله از 25 اسفند ماه به بعد تعیین و اعلام می شود و حتی در برخی موارد حداقل دستمزد تا روزهای اول سال آینده تمدید می شود، اما به جرات می توان گفت که حداقل دستمزد قبل از اسفند ماه اعلام شده است. 20 این یکی از معدود مواردی است که چنین اتفاقی افتاده است، بنابراین چنین اقدامی نشان از عملکرد صحیح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت سیزدهم دارد. در چهارمین جلسه شورای عالی کار که با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایان و دولت آغاز شد، پس از 15 ساعت چانه زنی و مذاکرات طولانی و فشرده سرانجام با شرکای اجتماعی و اعضای شورای عالی کار به توافق رسید. 4 درصد

  طرح ساخت ویلا در شمال شرکت آرین پاراکس

شورای عالی کار در آن تصمیم 850 هزار سهمیه غذایی و 650 هزار حق مسکن را بررسی کرد و سایر سطوح دستمزد را نیز 38 درصد افزایش داد. در واقع با افزایش 57.4 درصدی حداقل دستمزد کارگران از 2 میلیون و 655 هزار تن به 4 میلیون و 179 هزار تن افزایش یافت و با احتساب میزان حق مسکن، کوپن خوراکی و حقوق اولاد به بیش از 6 میلیون افزایش یافت. و 200 هزار تن. با توجه به هنر. 96 و 111 قانون بیمه سلامت، افزایش مستمری مستمری بگیران دریافتی از صندوق تامین اجتماعی هر ساله به تصویب هیأت وزیران می رسد به طوری که حداقل مستمری مستمری بگیران کمتر از حداقل دستمزد مصوب همان سال نباشد. بر اساس مصوبه 19 اسفند سال گذشته شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال 1401 به 5 میلیون و 580 هزار تن در ماه رسید.

جزئیات افزایش 10 تا 57 درصدی مستمری های تامین اجتماعی

براساس مصوبه هیأت وزیران حداقل حقوق مستمری بگیران، ازکارافتادگان و مجموع مستمری بازماندگان تامین اجتماعی که به موجب قوانینی از جمله م. 96 و 111 از ZSO نباید کمتر باشد. از نیروی کار، میزان دریافتی آنان معادل حداقل دستمزد کارکنان بوده و با افزایش 57.4 درصدی همراه خواهد بود، به طوری که کمتر از 5 میلیون و 580 هزار تن نباشد. در مورد مستمری افراد دارای ازکارافتادگی جزئی و سایر اشخاصی که مستمری آنها به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه تعیین می شود به همان نسبت و بر اساس مصوبه فوق افزایش می یابد.

حداقل دستمزد بازنشستگان 5 میلیون و 500 هزار تن بود

به منظور افزایش حداقل دستمزد کارگران مشابه مصوبه شورای عالی کار و افزایش عادلانه سایر سطوح، حقوق بیش از 4 میلیون نفر از کارگران بازنشسته بیمه تعیین شد. بر این اساس حداقل دستمزد 57 درصد افزایش یافته است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم سالانه خانوارها در کشور در بهمن ماه به 4.1 درصد رسید که در اسفندماه سال گذشته به 42.2 درصد و در فروردین و اردیبهشت امسال به ترتیب به 39.2 و 38 درصد کاهش یافت. درصد بنابراین می توان گفت حقوق بازنشستگی با احتساب حق بیمه تامین اجتماعی حداقل 20 درصد بالاتر از تورم اعلام می شود. همچنین در این مصوبه آمده است، مستمری بگیرانی که حقوق آنها بالاتر از حداقل دستمزد و کمتر از 10 میلیون تن باشد، 10 درصد افزایش حقوق و همچنین 650 هزار تن در ماه دریافت خواهند کرد. یعنی حقوق بالای 10 میلیون تن 10 درصد افزایش یافته که معادل حداقل یک میلیون تن است. اکنون با توجه به افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، حداقل حقوقی که مستمری بگیران پس از افزایش دریافت خواهند کرد؛ کمتر از 5 میلیون و 500 هزار تن نخواهد بود. در حالی که در دولت دوازدهم سقف حقوق 3 میلیون و 500 هزار تن تعیین شده بود، در دولت سیزدهم این میزان به بالای 5 میلیون و 500 هزار تن افزایش یافته است. از سوی دیگر، دولت روحانی با استقراض از بانک رفاه حقوق بازنشستگان را پرداخت کرد که این امر نیز آثار زیانباری بر اقتصاد کشور از جمله افزایش تورم داشت. در حالی که در دولت سیزدهم این افزایش حقوق بدون وام و طبق قانون بودجه صورت می گرفت. امسال برخلاف هشت سال گذشته، افزایش حقوق بازنشستگان معکوس شده است تا تبعیض در پرداخت ها کاهش یابد. در نتیجه، بازنشستگانی که حقوق کمتری دریافت می‌کنند، در سال جدید افزایش حقوق بیشتری خواهند داشت، در حالی که حقوق بازنشستگانی که حقوق بیشتری دریافت می‌کنند، در سال جدید افزایش کمتری خواهند داشت.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

بارش

جزئیات افزایش 10 تا 57 درصدی حقوق بازنشستگان توسط وزیر کار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش پرداخت مستمری ها از خرداد ماه خبر داد و گفت: مابه التفاوت مستمری های فروردین و اردیبهشت ماه در خرداد و تیر پرداخت می شود. حجت الله عبدالملکی تصریح کرد: در خصوص حداقل دستمزد مستمری بگیران، از کارافتادگان و کل مستمری بازماندگان سازمان تامین اجتماعی که طبق قوانینی مانند مواد 96 و 111 قانون تامین اجتماعی نباید کمتر از حداقل دستمزد باشد. بر اساس قوانین مربوطه و مصوب شورای عالی کار، میزان آنها معادل حداقل دستمزد کارکنان و 57.4 درصد افزایش می یابد به طوری که کمتر از 5 میلیون و 580 هزار تومان نباشد.

در مورد مستمری از کارافتادگان جزئی و همچنین سایر افرادی که مستمری آنها به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه تعیین می شود به همان میزان و بر اساس مصوبه فوق افزایش می یابد. عبدالملکی ادامه داد: بر اساس قانون بودجه سال 1401 (مصوب مجلس شورای اسلامی) در خصوص صندوق های بازنشستگی مختلف (بر اساس افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان) و به منظور ایجاد هماهنگی در پرداخت حقوق در کلیه صندوق های بازنشستگی. ، برای این دسته از مشمولانی که در صورتی که دریافتی ها بیشتر از حداقل باشد 10 درصد افزایش اعمال می شود. همچنین به منظور حمایت از معیشت مستمری بگیران بالاتر از حداقل، علاوه بر 10 درصد فوق، ماهانه مبلغ 650 هزار تن (تا درآمد ماهانه ده میلیون تن) پرداخت می شود. وی با اشاره به لحظه افزایش مستمری بگیران تامین اجتماعی گفت: طبق مصوبه هیات وزیران افزایش مستمری ها از خرداد ماه انجام می شود و مابه التفاوت مستمری های فروردین و اردیبهشت ماه پرداخت می شود. جولای. وزیر کار ادامه داد: سیاست دولت مردمی افزایش رفاه با رویکرد عدالت است و این در حالی است که برای حقوق بازنشستگان و کارگران 57.4 درصد حداقل دستمزد افزایش می یابد. سایر سطوح 38 درصد به اضافه 515 هزار تومان قابل مقایسه نیست. عبدالملکی افزود: در این راستا حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی امسال کمتر از 5 میلیون و 580 هزار تن نخواهد بود.

  سامانه پاتریوت آمریکایی در حمله به عربستان شکست خورد

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید