افزایش قیمت انرژی در سراسر اروپا

از ترس اینکه روسیه عرضه گاز طبیعی را قطع کند، قیمت انرژی اروپا در روز جمعه دوباره افزایش یافت و قیمت گاز در بازار هلند در روز جمعه پس از افزایش 3 درصدی (114 دلار) نفت خام برنت به 204 یورو رسید.

به گفته راجانیوس، تهاجم روسیه به اوکراین همچنان به افزایش قیمت انرژی در سراسر اروپا ادامه می دهد. قیمت گاز طبیعی تحویل شده به بازار هلند در ماه آوریل، مرجع اتحادیه اروپا، 42.16 درصد افزایش یافت و به 204 یورو در هر مگاوات ساعت در روز جمعه رسید که آخرین قیمت در تاریخ اروپاست.

ترس از کاهش واردات از روسیه، که 40 درصد گاز اروپا را تشکیل می دهد، به افزایش قیمت گاز بین المللی در صحنه بین المللی در بحبوحه تورم، افزایش قیمت انرژی و بازارهای سهام بی ثبات در بحبوحه تشدید تنش ها در اوکراین منجر شده است.

اگرچه عرضه گاز از روسیه به اروپا پایدار و حتی بالاتر از قبل از جنگ در اوکراین است، تنش بین مسکو و غرب بازار را در وضعیت نامشخصی قرار داده است. به گفته سینکو دیاز، عدم اطمینان با حمله روسیه به نیروگاه اتمی اوکراین تشدید شده است.

کاوشال رامش، تحلیلگر انرژی رشد، به بلومبرگ گفت: جریان از طریق خط لوله روسیه روز به روز ثابت است، اما اپراتورها نگران این هستند که این انتقال تا چه زمانی می تواند بدون وقفه ادامه یابد. وضعیتی که به گفته این تحلیلگر باعث ایجاد «ابهام جدی» در بازار می شود.

تا زمانی که آب و هوای معتدل در ماه آوریل ایجاد شود و تقاضای انرژی را کاهش دهد، هوای سرد همچنان قاره سبز را نگران خواهد کرد. 40 درصد واردات گاز اروپا از روسیه است و کشورهای اروپایی تحت فشار هستند تا از تابستان با افزایش قیمت گاز، عرضه روسیه را کاهش دهند. کاهش ذخایر، که مانع از اتمام ذخایر گاز در اروپا شد.

  مذاکرات هسته ای سه هفته دیگر آغاز می شود

قیمت بالای انرژی نیز به بازار برق منتقل می شود. قیمت برق در اسپانیا امروز شنبه به 366 یورو در هر مگاوات ساعت رسید که بالاترین رقم از ابتدای سال 2022 و دومین رقم بالاتر در تاریخ این کشور است. قیمت برق در آلمان به 360 یورو و در ایتالیا و فرانسه به 370 یورو می رسد.

پیش بینی می شود که قبوض انرژی در آلمان در سال 2022 به 3400 یورو برای هر خانوار، در بریتانیا بیش از 3000 یورو، در فرانسه حدود 2800 یورو و در ایتالیا و اسپانیا به حدود 2000 یورو برسد.

همچنین در بدترین حالت، در صورت قطع عرضه انرژی، قیمت انرژی تا 70 درصد افزایش می یابد و به این ترتیب میانگین درآمد خانوارهای اروپایی 2.5 درصد کاهش می یابد. هزینه زندگی در بریتانیا و آلمان بیش از 4 درصد و در اسپانیا، فرانسه و ایتالیا حدود 3 درصد افزایش یافته است که معادل هزینه اضافی بیش از 1200 یورو برای هر خانوار است.

علیرغم برنامه های اروپا برای جایگزینی گاز روسیه با سایر تامین کنندگان و استفاده از ذخایر استراتژیک، نه تنها توانایی اروپا برای پاسخگویی به تقاضا مشخص نیست، بلکه افزایش قیمت ها و قطع برق در برخی مناطق از محتمل ترین پیامدهای تعطیلی گاز روسیه خواهد بود.

نفوذ انرژی کرملین در برخی از کشورهای اروپایی بیشتر از کشورهای دیگر است. طبق آمار یورواستات، در آلمان، واردات از روسیه بین 60 تا 65 درصد از کل مصرف گاز را تشکیل می دهد، در حالی که این رقم در ایتالیا 40 درصد است. اسپانیا و فرانسه در شرایط متفاوتی قرار دارند و اگرچه هر دو کشور در برابر افزایش قیمت انرژی در بازار آسیب پذیر هستند، واردات از مغرب تا حدودی از آنها محافظت می کند. فرانسه تنها غول اروپایی است که کمترین وابستگی به انرژی هسته ای را با 44.4 درصد دارد.

  جزئیات قیمت چند صد میلیون تومانی دو خودروی چینی گروه بهمن!

بنابراین، کاهش فرضی عرضه، هر یک از کشورهای قاره سبز را به طور نابرابر تحت تأثیر قرار می دهد. در کشورهای کمتر وابسته، انتظار می رود کمبود گاز منجر به افزایش قیمت برق، هزینه های گرمایش و محصولات وابسته به گاز طبیعی شود. در عین حال افزایش استفاده از ذخایر و واردات سایر کشورها برای جلوگیری از فروپاشی سیستم های آنها و جلوگیری از قطع برق یکی از اقدامات کشورهای وابسته به گاز روسیه است.

دیدگاهتان را بنویسید