افزایش مدت بیمه در بدو تولد فرزند چهارم و پنجم

مدتی است که کارشناسان از پیری جمعیت ایران صحبت می کنند و سالمندی جمعیت در کشور نیز به گوش می رسد. طبق آمار، میانگین سنی در کشور به 35 سال و نرخ سالمندی به 10.5 درصد رسیده است.

اگر با این سرعت پیش برویم، در 20 سال آینده بیش از 30 درصد جمعیت کشور سالمند خواهند بود. دولتمردان با اجرای برنامه ها و قوانینی برای تشویق زوجین به فرزندآوری دست به کار شدند و از سال 1400 قانون حمایت خانواده تحت عنوان قانون جمعیت جوانان تدوین و به تصویب شورای اسلامی شهر رسید. تسهیلات مختلفی برای زوجین و مادران در این قانون در نظر گرفته شده است که یکی از آنها ارائه خدمات بیمه ای و مستمری به خانه دارها به صورت رایگان است. صندوق تامین اجتماعی کشاورزان، عشایر و روستاییان مسئول اجرای این بند قانون است.

بیت الله، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر در خصوص ماده 21 قانون حمایت از خانواده و جوانان به «ایران» گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر موظف است بر اساس این عضو قانونی پس از تقویت این صندوق توسط دولت باید به مادرانی که سه فرزند یا بیشتر دارند، تامین اجتماعی رایگان بدهد و در این صورت از تسهیلات این صندوق مانند بازنشستگی بهره مند شوند.

به گفته وی، دو بند برای این ماده قانون نوشته شده که در بند «الف» آمده است: مادران غیر شاغل که دارای سه فرزند یا بیشتر بوده و در مناطق روستایی و عشایری زندگی می کنند به طور رایگان توسط دولت بیمه می شوند و حق بیمه این افراد است که دولت می پذیرد. در ماده «ب» این قانون نیز آمده است که با تولد فرزند چهارم و پنجم به ازای هر فرزند دو سال به مدت بیمه اضافه می شود. یعنی دو سال به مدت بیمه مادر برای فرزند چهارم و دو سال دیگر برای فرزند پنجم جمعاً چهار سال اضافه می شود.

  دور جدید ثبت نام نهضت ملی مسکن از هفته آینده

در خصوص شرایط استفاده مادران از این خدمات می گوید: برای ما که این طرح را اجرا می کنیم باید مشخص شود که چه مادرانی مشمول این قانون می شوند تا بتوانیم با سهولت بیشتری از افراد ثبت نام کنیم. به همین منظور آیین نامه پیشنهادی این ماده قانونی طی جلسات متعدد کارشناسی تهیه و با حضور وزیر وقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این وزارتخانه ارائه شد. مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر می افزاید: این مصوبه باید به تایید وزارتخانه برسد و یا اگر نیاز به تایید دارد مراحل قضایی را طی کند.

وی با اشاره به اینکه در قانون آمده است که صندوق بیمه عشایر باید ظرف مدت شش ماه از زمان لازم الاجرا شدن قانون جوانان، روند اجرای ماده 21 را با حمایت دولت اجرا کند، گفت: خدا را شکر بابت فرصت کوتاه این عضو آیین نامه پیشنهادی. قانوني را تهيه كرده‌ايم و در اين زمينه مجدانه كار مي‌كنيم تا پس از تصويب، بخشنامه اجرايي آن را به دستگاه‌هاي استاني صندوق در سراسر كشور ابلاغ كنيم. با تصویب مفاد اجرایی این ماده، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، دهقانان و عشایر آماده ثبت نام از مادران دارای سه فرزند یا بیشتر و واجد شرایط این قانون خواهد بود. این مسئول با بیان اینکه برای دریافت این تسهیلات و تکمیل مراحل ثبت نام پس از اعلام عمومی، بانوان باید به نمایندگی های صندوق در سراسر کشور مراجعه کنند، گفت: صندوق بیمه عشایری بیش از 1800 موسسه کارگزاری در سراسر کشور و مردم مشروط به شرایط قانونی که در آینده حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد می توانند ثبت نام کنند و از این تسهیلات استفاده کنند.

  مسئول قیمت گذاری خودروهای مونتاژ شده کیست؟

وی در پایان سخنان خود با اشاره به برخی از شرایط بهره مندی مادران از این قانون تصریح کرد: همچنان منتظر تصویب و ابلاغ دستورالعمل اجرایی ماده 21 هستیم تا راه درست را برای ما تعیین کنند. اجرای این ماده قانونی در چارچوبی مشخص. ماده 21 قانون فوق در مورد شرایط سنی مادران صحبتی نکرده است، اما طبق ضوابط و مقررات صندوق بیمه اجتماعی، عشایر و روستائیان از سن 18 تا 50 سال از شرایط سنی برای پوشش بیمه ای صندوق برخوردار خواهند بود. انشاالله در آینده با تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی جزئیات بیشتر مشخص و از طریق رسانه ها به اطلاع عموم خواهد رسید.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید