افزایش نرخ بیکاری در بین جوانان ایرانی

5332 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، کلمه NEET که برای اولین بار به طور رسمی در سال 1999 در سطح سیاسی بریتانیا معرفی شد، در کمتر از 10 سال در اکثر کشورهای توسعه یافته و برخی از کشورهای در حال توسعه معرفی و مورد استفاده قرار گرفت. این شاخص که مخفف عبارت «نه در استخدام، تحصیل یا آموزش» است، وضعیت جوانان 15 تا 24 ساله را توصیف می کند که نه در تحصیل (ترک تحصیل)، نه در آموزش مهارتی و نه در کار هستند. بر اساس مطالعات مختلف در کشورهای جهان، این جوانان علاوه بر از دست دادن فرصت های آینده خود، باری بر دوش خانوار (اقتصادی و معیشتی) نیز محسوب می شوند. بیش از هر گروه سنی دیگری در معرض جرم، اعتیاد به مواد مخدر و ارتکاب اعمال مجرمانه قرار دارند و بر این اساس سیاستمداران و برنامه ریزان در سطح جهانی بیشترین توجه را به ارائه فرصت های شغلی و مهارت آموزی برای این گروه از جمعیت دارند.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 1398 از 10.5 میلیون جوان بین 15 تا 24 سال، 8.1 نفر میلیون ها نفر از آنها یاد نمی گیرند. نه مشغول آموزش هستند و نه شاغل.» و بر اساس این آمار، ایران از نظر درصد NEET به رتبه اول جهان رسیده است، البته اگر فرض کنیم که این عدد درست نباشد، طبق داده های مرکز آمار کشورمان بالاترین نرخ NEET را در بین کشورهای آفریقایی دارد یکی از جامعه شناسان به «فرهیختگان» گفت: نرخ بالای NEET آینده جامعه ایران را در مسیر زلزله 8 ریشتری قرار می دهد.

  کاهش چشمگیر بیماری عروق کرونر قلب در مازندران

اگر امروز به فکر حل آن نباشیم، در آینده با قیمت گزاف و سیلی سنگین به سراغمان خواهد آمد. کاربران با گلایه های فراوان می گویند که مقصر این فاجعه در ایران، سیاستمداران کشور هستند که با بی توجهی به جوانان، نیروی کار جوان و اشتغال این جوانان، خوراک و بیکار در جامعه هستند. این کاربران بر این باورند که بسیاری از افرادی که در سطح کشور مسئولیت دارند، سن بازنشستگی خود را رها کرده و همچنان مشغول به کار هستند و این یعنی جایی برای جوانان نیست. کاربران می گویند این مشکل یکی از مشکلات اصلی جامعه است و بهتر است قبل از اینکه آسیب بیشتری به جامعه وارد کند چاره ای اندیشیده شود. گروهی از کاربران به طعنه می گویند با این حساب می توان دلیل افزایش دزدی و ناامنی در جامعه را فهمید.

منبع: اسپوتنیک

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید