افزایش ۲۳ درصدی ذخایر خون در تعطیلات

مدیرعامل سازمان انتقال خون از افزایش 23 درصدی ذخایر خونی کشور در نوروز 1401 نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در عین حال مردم باید به تدریج در ماه رمضان به سمت اهدای خون بروند و خون را به تعویق نیندازند. اهدا فقط برای شب های قدر.»

به گزارش رجانیوس به نقل از خبرگزاری دانشجو، دکتر مصطفی جمالی با اشاره به وضعیت اهدای خون در تعطیلات نوروزی گفت: باید توجه داشت که با هدایت مردم به اهدای خون، میانگین خون گیری ما در سال جدید به میزان قابل توجهی است. میانگین عرضه خون در کشور در ایام تعطیلات نسبت به سال گذشته 23 درصد افزایش داشته که نشان از افزایش اهدای خون در نوروز امسال نسبت به سال گذشته دارد.

وی افزود: لازم به ذکر است که سه عامل گسترش تاج، نوروز و ماه مبارک رمضان در کاهش اهدای خون موثر بوده و همچنین معمولاً در 15 روز پایانی اسفند افزایش چشمگیری می یابد و از سوی دیگر متاسفانه میزان بروز خوشبختانه با وجود همه اینها میانگین خون در کشور 23 درصد افزایش یافته است.قبل از عید نوروز میانگین خون 5 روزه بود اما الان مقدار خون کمی بیش از 7 روز است.ذخایر خون ایده آل نیست. اما قابل قبول و نگرانی ما کم شده است.

جمالی ادامه داد: میزان اهدای خون در ماه مبارک رمضان به دلیل گرسنگی کاهش یافت و از اهدای خون حمایت کرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به برنامه اهدای خون در ماه مبارک رمضان گفت: هرکسی می تواند با اهدای خون جان سه نفر را نجات دهد و چه نذری بهتر از آن.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

مراکز ما از ساعت هشت صبح تا ساعت 11 تا 12 شب باز هستند. ضمن اینکه مردم اهدای خون را فقط به شب های قدر موکول نکنند. زیرا اولاً نیاز به خون و فرآورده های خونی ثابت است و ثانیاً با حجم زیاد مقاصد، کمبود تخت و …. مشکلاتی را برای مراکز ایجاد می کند. بنابراین مردم به تدریج برای اهدای خون می آیند. مراکز اصلی انتقال خون کشور از صبح تا پاسی از شب باز هستند و مردم می توانند از ساعت کار این مراکز در محل انتقال خون دیدن کنند.

دیدگاهتان را بنویسید