افزایش 10 برابری پروانه های ساختمانی در تهران

برنامه دولت برای ساخت و تامین مسکن حمایتی نزدیک به یک سال است که اجرا می شود و این برنامه به طور متوسط ​​سالانه یک میلیون خانه می سازد.

اطلاعات مربوط به برنامه ملی مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی اجرا گزارش می شود. بر اساس آخرین اطلاعات ارائه شده توسط وزیر راه و شهرسازی از ساخت مسکن در قالب نهضت ملی مسکن، بر اساس تعهد دولت در طرح نهضت ملی مسکن 3 میلیون و 200 هزار واحد شهری و 800 هزار واحد روستایی ساخته می شود. . به گفته رستم قاسمی، «در سراسر کشور یک میلیون و 358 هزار واحد در مراحل مختلف از پایه گذاری تا نجاری وجود دارد که رقمی بی سابقه است». با توجه به اینکه بر اساس قانون جهش مسکن، دولت موظف است ظرف مدت 4 سال 4 میلیون واحد مسکونی تولید کند، این برنامه محور ساخت و ساز مسکن است و تعهد دولت به واحدهای مسکونی برجای مانده از برنامه مسکن دولت های گذشته نیز در این طرح است. شکلی از نهضت مسکن ملی انجام شده و تحویل داده می شود. بدین ترتیب واحدهای باقیمانده مسکن مهر و فعالیت ملی مسکن نیز به برنامه حرکت ملی اضافه شدند. در مسکن مهر نیز ساخت 2 میلیون و 200 هزار واحد شهری در سراسر کشور آغاز شده که حدود 200 هزار واحد آن تکمیل نشده و به تعهدات دولت یازدهم اضافه شده است. همچنین برنامه اقدام ملی مسکن شامل ساخت 400 هزار واحد مسکونی است و همانطور که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: «در برنامه اقدام ملی مسکن در دو سال گذشته 70 هزار واحد مسکونی پیشرفته و بیشتر وجود داشت که در اختیار مردم قرار گرفت. ما.» و بر اساس گزارش رسمی دادگاه بر اساس محاسبات کشوری این پروژه 8.8 درصد پیشرفت داشته است. با توجه به 92 درصد باقیمانده باید این واحدها را در طرح نهضت ملی مسکن قرار می دادیم تا از وام طرح نهضت ملی مسکن برای ساخت واحدها استفاده شود.

  دروازه های جهنم به روی اسرائیل باز می شود

ثبت نام ادامه دارد

با توجه به اینکه زمین مسکن نهضت ملی توسط دولت تامین می شود، در شهرهایی که زمین بیش از تقاضای مسکن است، به شهروندان امکان ثبت نام در نهضت ملی مسکن داده می شود. ثبت نام نهضت ملی مسکن اسفندماه سال گذشته به پایان رسید اما با تصمیم وزارت راه و شهرسازی، ثبت نام در شهرهایی که زمین مازاد بر آن وجود دارد، دوباره آغاز می شود.

وزیر راه و شهرسازی در این خصوص اظهار کرد: در حال حاضر سامانه ثبت نام نهضت ملی مسکن در تعدادی از استان هایی که زمین موجود است و متقاضی کمتری دارند باز است. در جایی که زمین کافی داریم، هیچ محدودیتی برای ثبت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مسکن در کشور نه در یک سال بلکه در یک سال و نیم و دو سال ساخته می شود، گفت: ساخت یک میلیون و 358 هزار واحد مسکونی را آغاز کرده ایم و در چند ماه آینده به 2 میلیون واحد خواهیم رسید. خیر و در صورت نیاز حتما تولید خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: 3 میلیون و 200 هزار واحد زمین شهری را تا پایان شهریور تحویل می دهیم.

انتقاد از برخی آمارهای مبهم

پروانه ساختمانی آمار ساخت و ساز در آینده را نشان می دهد. با توجه به اینکه در برنامه نهضت ملی مسکن ساخت یک میلیون مسکن در سال پیش بینی شده است، صدور پروانه ساختمانی باید نسبت به سال های گذشته افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی در این خصوص از انتشار برخی آمار مبهم و تعمیم نامناسب برای کل کشور در خصوص تعداد ساخت و سازهای پایتخت انتقاد کرد و گفت: طبق آماری که از شهرداری تهران دریافت کردیم، در اوج از صدور پروانه ساختمانی در پایتخت از سال 90 تا 93، 60 میلیون و 70 هزار پروانه صادر شده که بسیاری از آنها ساخته نشده است.

  دلیل افزایش قیمت اوراق مسکن چه بود؟

قاسمی گفت: بر اساس همین آمار در سال 1395 14 هزار و 400 پروانه ساختمانی، در سال 1396 18 هزار پروانه و در سال 1397 نیز 9 هزار و 800 پروانه ساختمانی صادر شده است.

قاسمی خاطرنشان کرد: در چهار ماه گذشته در پایتخت 48 هزار واحد مسکونی دارای پروانه ساخت درخواست وام داده اند و برای 180 هزار واحد مسکونی که به صورت بافت فرسوده در حال ساخت هستند با شهرداری تهران قرارداد داریم.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در چهار ماهه امسال و جمع بندی آن در سال جاری گفت: پیش بینی ما این است که این تعداد 10 برابر سال های گذشته باشد.

اهدای اشیاء دارایی خود

وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی در چهار ماه امسال ساخت 334 هزار واحد خود را در سراسر کشور آغاز کرده است. در خانه های شخصی، زمین و پروانه ساخت متعلق به مالک است و وزارت راه و شهرسازی تسهیلات می دهد و برای این واحدها 450 میلیون تومان وام از بانک درخواست کرده ایم.

بر اساس گزارش مرکز آمار، در سال های اخیر بیشترین پروانه ساختمانی به طور میانگین بین 50 تا 70 هزار واحد صادر شده است، اما در چند ماه اخیر در قالب برنامه های امدادی 48 هزار واحد صادر شده است. برای دریافت تسهیلات در تهران ثبت نام شده است که حدود 10 درصد آن تسهیلات است. همچنین تفاهم نامه ای بین وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران برای ساخت 180 هزار واحد تعاونی در مناطق تخریب شده شهر تهران منعقد شد که از این تعداد 120 هزار واحد وارد فاز اجرایی شده است. به این ترتیب طی یک سال بیش از 230 هزار واحد در تهران ساخته می شود. با توجه به اینکه این واحدها در حال ساخت هستند، به گفته متولیان وزارت راه و شهرسازی، نیمه دوم سال جاری شاهد بیشترین عرضه واحدهای ساخته شده خواهیم بود که رکورد بزرگی محسوب می شود و بازار مسکن تهران را در بازار مسکن تحت تاثیر قرار می دهد. نیمه دوم سال

  نخست وزیر عراق فردا به تهران سفر می کند

شروع تحویل از شهریور ماه

بر اساس آمار ارائه شده از سوی متولیان حوزه ساخت و ساز برنامه های نهضت ملی مسکن، پیش بینی اولیه این است که حدود 100 هزار واحد در قالب این برنامه در استان های مختلف به عنوان اولین دسته از واحدهای تکمیل شده تحویل داده شود. میزان تسهیلات ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در تهران 450 میلیون تومان، کلان شهرها 400 میلیون، مراکز استان ها 350 میلیون و سایر شهرهای کشور 300 میلیون تومان خواهد بود. بر اساس برنامه نهضت ملی مسکن، حمایت دولت در این برنامه از دهک های اول تا سوم که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و حدود 800 هزار خانوار را شامل می شود این است که حدود 80 درصد قیمت ساخت و ساز از طریق ساخت و ساز پرداخت می شود. امکانات برای طبقه متوسط ​​حدود 55 درصد از هزینه ها از طریق تسهیلات انجام می شود.

تاکنون بیش از 5 میلیون و 600 هزار نفر در طرح های حمایتی دولت ثبت نام کرده اند که بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، بیش از 90 درصد ثبت نام کنندگان مشخص شده اند و اطلاعات از سوی استانداری و شهرستان های جدید برای رفتن ارائه شده است. طی مراحل ثبت نام لازم و بسته شدن پرونده. . 10 درصد باقیمانده نیز شامل دو گروه است که یا ثبت نام جدید و از 24 تیرماه به بعد است و یا خانواده های بیش از 3 فرزند مشمول قانون کمک به جمعیت هستند که اصلاح آنها نیز در حال انجام است.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید