افزایش 122 درصدی سودآوری پالایشگاه ها

گروه فرآورده های نفتی با 12 نماد فعال و ارزش بازار 479 هزار میلیارد تومان حدود 7.72 درصد از ارزش بازار سهام را به خود اختصاص می دهد.

در سال 1400 این ابر صنعت سودآور بیش از 86 هزار میلیارد تومان سود خالص شناسایی کرد تا سهم خود از کل سود شناسایی شده در بورس را به حدود 10 درصد برساند. رقمی که با انتشار صورت های مالی مربوط به فصل بهار و افزایش میانگین سود شرکت ها چندین برابر شد. این رویه صحیح سودآوری بر سهام صنعت نیز تاثیر گذاشته و باعث شده سهام شرکت های پالایشی در یک سال اخیر رشد خوبی داشته باشد.

آمارها حاکی از آن است که سهام این صنعت طی سال گذشته به طور متوسط ​​97/58 درصد رشد داشته است. همچنین سودآوری صنعت باعث شده است که سهام نفتی حتی در دوره های رکود بازار همچنان مورد توجه سهامداران قرار گیرد و از این رو در یک ماه اخیر با بازدهی در رتبه اول گروه های فعال در بازار قرار گیرد. حدود 4 درصد این گزارش به بررسی وضعیت فرآورده های نفتی در بورس می پردازد.

افزایش 122 درصدی سود خالص صنعت

باقی ماندن قیمت جهانی نفت بالای 100 دلار باعث شده است که فرآورده های نفتی با قیمت های بسیار بالاتری فروخته شوند. همچنین تغییر نرخ ارز باعث شده تا شرکت های پالایشی بتوانند از طریق درآمدهای ارزی خود درآمد ریالی بیشتری شناسایی کنند. این رویه در اکثر شرکت های نفتی حاضر در بورس مشهود بود به طوری که در نهایت درآمد عملیاتی این صنعت در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۸ درصد افزایش یافت. از آنجایی که هزینه‌های شرکت‌ها و هزینه‌های محصولات آن‌ها نیز در این مدت افزایش کمتری داشت، اکثر شرکت‌ها توانستند نرخ سود بسیار بالاتری را شناسایی کنند، به طوری که در مجموع سود خالص صنعت ۱۲۲ درصد افزایش یافت.

  رویترز باز هم دروغ گفت + ​​جزئیات

لازم به ذکر است شرکت ها نرخ ارز معادل 25 هزار تومان، قیمت نفت خام را از 80 تا 100 دلار در هر بشکه (میانگین سه ماهه اول سال جاری) و قیمت فرآورده ها به نرخ را در نظر گرفتند. از 1400.

چقدر سود به پالایشگاه ها تعلق می گیرد؟

پالایشگاه ها از جمله شرکت هایی بودند که در هفته پایانی تیرماه مجامع خود را برگزار کردند. در این جلسات علاوه بر تصویب صورت‌های مالی سال 1400 و شفاف‌سازی نقشه راه آینده شرکت‌ها، در مورد سود سهام شرکت‌ها نیز رأی‌گیری شد که بر اساس آن «شتران» 25 درصد، «شبندر» 86 درصد، «شپنا» 74 درصد، «شاوان» 84 درصد و «شبریز» 88 درصد از سود محقق شده خود را بین سهامداران تقسیم کردند.

نرخ بالای سود پرداختی این شرکت ها از یک سو می تواند جذابیت سهام آنها را برای سهامداران افزایش دهد، اما از سوی دیگر با وجود پروژه های عمرانی و عمرانی فراوانی که این شرکت ها انجام می دهند، این مشکل می تواند ظرفیت عملیاتی آنها را کاهش دهد. تا حدودی و گاهی آنها را با مشکل سرمایه در گردش مواجه می کند.

در همین راستا برخی شرکت ها از اخذ وام های کلان برای تامین سرمایه در گردش از سیستم بانکی خبر می دهند.

یکی دیگر از مسائلی که صنعت پالایش ایران را به چالش می کشد، وجود محدودیت های تجاری و بانکی است. از این رو برخی از شرکت ها تداوم موانع موجود بر سر راه ارز و همچنین خرید تجهیزات را عاملی برای افزایش قیمت تمام شده پروژه های در دست اقدام خود عنوان کرده اند.

  واکسن های تاریخ گذشته برای آمیکرون موثر نیستند

نسبت قیمت/درآمد صنعت حدود 4.5 است

با تمام این تفاسیر، گزارش های فصلی این صنعت توانست نظر کارشناسان را در مورد EPS شرکت های پالایشی جلب کند و با افزایش چشمگیر مبلغ پیش بینی شده برای سودهای آتی، نسبت قیمت به سود (P/E) این صنعت را به خود اختصاص دهد. با کاهش قابل توجهی مواجه شد و به سطح ارزشی 4.49 رسید.

وجود نسبت‌های بنیادی ارزشمند، تکمیل طرح‌هایی که در سال 1401 اجرا می‌شود و ادامه عرضه محصولات این شرکت‌ها در بورس کالا، ممکن است موجب جذابیت بیشتر سهام نفتی برای سهامداران در آینده شود.

سهام پالایشگاه در دست وکلا

با توجه به آمار خرید و فروش سهام گروه فرآورده های نفتی مشخص می شود که سهامداران قانونی همواره به عنوان نامزدهای اصلی در بازار ظاهر شده اند. اگرچه این روند برای مدت کوتاهی به سمت اشخاص حقیقی کشیده شده است، اما در مدت یک سال، اشخاص حقوقی در مجموع بیش از ۷ میلیارد سهم از افراد حقیقی خریداری کرده اند. پالایش نفت در تهران، اصفهان و بندرعباس موضوع بیشترین تقاضای این طیف از فعالان بازار است.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید