افزایش 20 درصدی ظرفیت پزشکی و نظارت بر مناطق محروم / نزدیک به 400 مرکز بهداشتی درمانی ایجاد کردیم / برای اولین بار بیش از 95 درصد مردم بیمه شدند / امسال تمرکز بر درمان ناباروری است

گروه سیاسی – رجانیوس: بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه علنی امروز سه شنبه (30 خرداد) در پاسخ به سوال نماینده مردم چابهار مبنی بر توزیع عادلانه امکانات و منابع سلامت در مناطق محروم گفت: وی گفت: 50 سفر کشوری انجام دادم و از مناطق محروم بازدید کردم.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال نماینده ای مبنی بر اجرای اصل 9 قانون اساسی و 13 سیاست کلی در حوزه سلامت گفت: به همه معاونان، مدیران و همکاران خود دستور دادم تا به مناطق محروم توجه ویژه داشته باشند. برای رفع تبعیض و جهادی اقدام کنید یکی از کارهایی که در این راستا انجام شده افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی است که در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد و امسال این ظرفیت افزایش یافته است. توسط 20 این 20 درصد عمدتاً در مناطق فقیرنشین توزیع می شود و ممکن است برخی از مشکلات را حل کند.

وی در ادامه گفت: به منظور افزایش سهمیه جذب دستیار در حوزه های تخصصی بومی، امسال برای اولین بار دانشگاه مجاز به پذیرش دستیاران بومی مناطق ضعیف خواهد بود. خویشاوندی این دستیاران آنها را در مناطق فقیر نگه می دارد و مهمترین مشکلات را حل می کند. یکی از مشکلات ما در مناطق محروم بحث ماندگاری پزشکان متخصص است، بنابراین هفته گذشته در شورای حقوق و دستمزد برای اولین بار سقف دستمزد فقرا را تصویب کردیم. این باعث جذب و حفظ متخصصان در مناطق فقیر می شود.

عین اللهی افزود: در خصوص تخصیص نیروی متخصص در قالب سهمیه برای دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سالانه این کار را انجام خواهیم داد تا به تعداد نیروهای متخصص خدمات بیمارستانی ارائه کنیم. در این قسمت نیز مناطق محروم را در اولویت قرار داده ایم. در خصوص دستیاران در رشته های تخصصی نیز امسال برای ایجاد انگیزه بیشتر مزایا را افزایش داده ایم.

  جزئیات بسته حمایتی فرهنگی و رسانه ای اعلام شد

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: به منظور افزایش دسترسی عادلانه جامعه به خدمات اساسی، سامانه همسان سازی خدمات و منابع درمانی کشور را تدوین کرده ایم و بر اساس قانون برنامه ششم به صورت جداگانه توزیع می شود. به UMNC و طبق ضوابط با اولویت مناطق حفاظت شده در این بخش.

وی در تشریح اقدامات انجام شده برای رفع نابرابری ها در حوزه سلامت گفت: طرح عدالت و کمال نظام سلامت در این حوزه تهیه و به رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارائه شده است. بر اساس این طرح، برنامه های خود را در کل وزارتخانه تعریف کرده ایم و هدف اصلی ما در این طرح ارتقای شاخص های کمی و کیفی عادلانه نظام سلامت و آموزش نظام پزشکی است.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه اولویت اصلی و اول ما تقویت بازسازی و گسترش شبکه بهداشت و درمان کشور است، گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، اولویت توسعه شبکه بهداشت و درمان و مرکز بهداشت و درمان کشور بود. و ما نزدیک به 400 مرکز بهداشتی را راه اندازی کرده ایم. و این را به عنوان اولویت اصلی برای تسهیل دسترسی افراد جامعه به خدمات بهداشتی دنبال خواهیم کرد؛ همچنین گام های بزرگی در توزیع عادلانه منابع انسانی و تقویت و حداکثری برداشته شده است. پوشش بیمه سلامت

عین اللهی گفت: برای اولین بار توانستیم تامین اجتماعی مورد نظر ملت را اجرا کنیم و امروز تقریباً بالای 95 درصد مردم بیمه شده اند. در این طرح برای انصاف و تعالی نظام سلامت، برنامه هایی برای ارتقای سرانه پزشک به ویژه اجرای قوانین موثر در زمینه سهمیه بندی در مناطق فقیرنشین و لزوم ارتقای شاخص خدمات بهداشتی و درمانی در تمام نقاط کشور داریم. کشور و ما بر آن تاکید کردیم. همچنین قوانین موجود، قانون عدالت آموزشی، ارائه خدمات ارزیابی محور از طریق پزشک خانواده و ایجاد عوامل انگیزشی پایدار برای فارغ التحصیلان پزشکی را اجرا می کنیم.

  شکاف جنسیتی بزرگ در 15 کشور صنعتی؛ فرانسه در صدر اتحادیه اروپا / 151 سال طول می کشد تا شکاف جنسیتی در اقتصاد جهانی برطرف شود

وزیر بهداشت گفت: از نمایندگان مجلس بابت ارزش افزوده یک درصدی تشکر ویژه داریم و امیدواریم محقق شود. برای اجرای این اقدامات نیازمند منابع مالی پایدار هستیم تا بتوانیم بخشی از محرومیت های مناطق فقیر و محروم را از بین ببریم. اقامت پزشکان در مناطق محروم از طریق منابع مالی پایدار محقق خواهد شد.

عین اللهی ادامه داد: اولویت اول ما در راه اندازی دولت بحث ولیعهد بود. در ماه های اول شاهد 50 هزار مراجعه، 18 هزار بستری و فوت 700 نفر بودیم، اما با تلاش وزارت بهداشت و حمایت مردم و مجلس، امروز تلفات ناشی از تاج به صفر رسیده است، در حالی که همچنان شاهد بیش از روزانه 400 مورد مرگ در آمریکا این مشکل باعث شده تا بسیاری از کشورها از کادر پزشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری موفق در این زمینه یاد کنند.

وی تامین اجتماعی را از دیگر اولویت های وزارت بهداشت دانست و افزود: اولویت سوم بحث تعرفه پرستاران بود که بعد از 15 سال دستور دادیم که در مجلس تصویب شد و اجرا نشد و با حضور مقام معظم رهبری. خواهران رهبری این موضوع را در اولویت قرار دادند و امروز می‌توان به نمایندگان مجلس قول داد که این قانون اجرایی شده و برنامه آن به تصویب شورای عالی بیمه و هیئت دولت رسیده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی دیگر از اولویت های مهم بحث جمعیت جوان است، گفت: متاسفانه وضعیت رشد جمعیت در کشور ما آمار خوبی ندارد و این یکی از اولویت های وزارت بهداشت است. امیدواریم با همکاری نمایندگان و همه اقدامات در این زمینه انجام شود.

  14:00 اجتماع مردمی به مناسبت سالروز حاج قاسم

دیدگاهتان را بنویسید