افزایش 25 درصدی قیمت خودرو

14176 خبر اولیه

طبق سرمقاله، دو نفر از خانواده تیبا به نام های تیبا صندوقدار، تیبا 2 و ساینا از خط تولید حذف خواهند شد. فراخوان این خودروها شاهد حذف کم هزینه ترین محصولات سبد محصولات دو خودروساز بزرگ کشور خواهیم بود. محمدعلی تیموری، مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا چندی پیش اعلام کرد که صندوق عقب تیبا از خط تولید خارج شده و تیبا 2 یا همان هاچ بک تا پایان تیرماه سال جاری به موزه ارسال می شود. این خودروساز زمانی را برای توقف تولید ساینا معمولی اعلام نکرده است اما بر اساس اظهارات رضا فاطمی امین وزیر صمت توقف تولید ساینا معمولی نیز در دستور کار قرار گرفته است. تیبا صندوقدار با قیمتی در حدود 120 میلیون تومان ارزان ترین محصول در سبد محصولات دو خودروساز بزرگ کشور محسوب می شد. ساینا اصل حدود 124 میلیون تومان قیمت داشت. تیبا 2 با قیمت 127 میلیون تومان سومین خودروی ارزان قیمت ایران خودرو و سبد محصولات سایپا بود.

اکنون با حذف خانواده تیبا و ساینا، پژو 206 تیپ دو که همچنان در خطوط تولید ایران خودرو حضور دارد، با قیمتی در حدود 150 میلیون تومان جایگاه ارزان ترین خودروی کارخانه ای را به خود اختصاص خواهد داد.

از آنجایی که توقف تولید سمند نیز در برنامه ایران خودرو قرار دارد، پس از 206 تیپ دو، دیگر محصول پژو این خودروساز یعنی پژو پارس با موتور XU7P و کوئیک معمولی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم ارزان ترین ها قرار دارند. خودرو در محصولات سید خودروسازان جایگزین ساینا و تیبا 2 می شوند. لیست قیمت دو خودروساز بزرگ کشور نشان می دهد که پژو پارس با موتور XU7P حدود 166 میلیون تومان و کوییک معمولی حدود 168 میلیون تومان قیمت دارد.

  بزرگترین باند مواد مخدر شمال غرب کشور منهدم شد

اگر ایران خودرو تصمیم بگیرد 206 تیپ 2 را از برنامه تولید خود حذف کند و پژو 206 تیپ 3 سقف شیشه ای را جایگزین آن کند (206 تیپ 3 سقف شیشه ای در کارخانه بیش از 180 میلیون تومان قیمت دارد)، آنگاه طبق قیمت کارخانه پژو پارس با موتور XU7P 38 درصد افزایش می یابد. این افزایش قیمت با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور باعث می شود بخشی دیگر از خریداران به دلیل عدم تامین مبلغ مورد نظر برای خرید خودرو از کارخانه خارج شوند.

منبع: اکو ایران

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید