افزایش 4 میلیون تنی گندم ایران نسبت به پارسال

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در اولین گزارش خود در مورد چشم انداز تولید مواد غذایی در سال 2022 نسبت به کاهش تولید غلات در جهان به دلیل افزایش قیمت کالاها، آب و هوای بد و بحران اوکراین ابراز نگرانی کرد. پیش بینی می کند تولید غلات ایران در سال جاری 34 درصد افزایش یابد.

بر اساس اعلام فائو، تولید غلات در ایران از 14 میلیون و 300 هزار تن در سال گذشته به 19 میلیون و 200 هزار تن در سال جاری افزایش می یابد و گندم با افزایش 4 میلیون تنی بیشترین رشد تولید را به خود اختصاص داده است.

پیش از این علیرضا مهاجر، معاون وزیر زراعت، تولید ۹ میلیون تن گندم در سال جاری را پیش‌بینی کرده بود که این رقم در سال گذشته حدود ۶ میلیون تن بود.

توجیه اقتصادی؛ عامل مهم در افزایش انگیزه کشاورزان

مهمترین گام برای توسعه کشاورزی در ایران، توجیه اقتصادی است. کشور ما سالانه به حدود 11 تا 12 میلیون تن گندم نیاز دارد که بخشی از آن از طریق واردات و بخشی دیگر از طریق تولید داخلی تامین می شود. دستیابی به خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی با چندین مثال امکان پذیر است، از جمله خرید تضمینی دولتی با قیمت مناسب برای حذف قمار متعارف و کاهش واردات برای ایجاد انگیزه و تقویت پایه های کشاورزان و اکنون دولت با تعیین قیمت، تولید گندم را افزایش دهد. 11500 تومان میل مضاعف در گندمکاران ایجاد کرده است.

رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر بر موضوع خودکفایی در محصولات استراتژیک کشاورزی تاکید ویژه ای داشته و همواره پیگیر این موضوع بوده اند. وی همچنین در سخنان نوروزی خود به این مهم اشاره کرد و دولت قیمت خرید تضمینی گندم را بیش از دو برابر برداشت سال قبل تعیین کرد. بر این اساس، به گفته عطولا هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم کاران، با توجه به قیمت جدید تعیین شده برای خرید تضمینی گندم، کشاورزانی که در سال گذشته همچنان گندم در انبار داشتند، گندم خود را به دولت تحویل دادند تا ذخایر کافی برای سال جاری تامین شود.

  ارائه خدمات چک صیادی از طریق پیامک در بانک ملت

تلاش برای رسیدن به تولید ۴ میلیون تن گندم بارانی

برآورد می شود تولید گندم خشک در شرایط خوش بینانه در کشور به 4 میلیون تن برسد و وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در نظر دارد با افزایش سطح زیر کشت، بهره وری تولید گندم زمینی را افزایش دهد.

میزان تولید گندم خشک در کشور از منطقه ای به منطقه دیگر و بسته به شرایط اقلیمی متفاوت است و گاهی به بیش از دو تن در هکتار می رسد، اما هدف وزارت جهاد کشاورزی به طور متوسط ​​2 تن در هکتار است. اگرچه خشکسالی اخیر در کشور باعث کاهش تولید گندم در کشور شده است که سطح زیر کشت قابل توجهی نیز دارد، اما وزیر جهاد کشاورزی پیش بینی می کند با افزایش سطح زیر کشت گندم در مناطق خشک و بهبود بهره وری تولید، تولید دو برابر خواهد شد و به 8 میلیون تن در سال خواهد رسید.

به منظور افزایش سطح زیر کشت گندم در مناطق خشک، وزارت جهاد کشاورزی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از دو سال پیش به صورت پایلوت کار این پروژه را آغاز کردند. اجرا رسید. مقرر شده سرمایه صندوق حمایت از توسعه کشاورزی در اراضی خشکسالی طی 5 سال به پنج هزار میلیارد تن برسد و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز 560 میلیارد تن کمک بلاعوض اعطا کرده است.

پرداخت مطالبات از کشاورزان در گندم

تاخیر در پرداخت گندم کشاورزان باعث دلسردی و بی انگیزگی کشاورزان می شود اما پرداخت به موقع کشاورزان انگیزه آنها را افزایش می دهد. مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در این خصوص از واریز 8 هزار میلیارد تن دیگر از گندم های خریداری شده به حساب کشاورزان خبر داد و گفت: تاکنون بیش از 21 هزار و 759 میلیارد تن فولاد به حساب کشاورزان واریز شده است. تولیدکنندگان گندم در سراسر کشور.

  توبیخ راوی کتاب مچتای سنگستان توسط رهبر انقلاب/ مچتای سنگستان توصیفی بی تعارف از اسارت است.

اقدام به موقع دولت برای پرداخت پول گندم به کشاورزان، دست دلالان مزرعه را کم می کند و آنها را به رقیب دولت در خرید گندم تبدیل می کند و در نتیجه نقش مهمی در کاهش نقش تاجران گندم ایفا می کند. علیرغم تلاش برای پرداخت به موقع مطالبات، دولت کودهای اساسی را به صورت قرض الحسنه بین کشاورزان توزیع کرده است تا تلاش خوبی در بین کشاورزان برای کشت گندم صورت گیرد.

آغاز تلاش دولت برای خودکفایی در تولید گندم

متأسفانه بخش کشاورزی یکی از وابسته ترین بخش های کشور به واردات است که باید با سیاست های صحیح و حمایت های دولتی بهبود یابد. آخرین باری که وزارت جهاد کشاورزی برنامه جامع خودکفایی در محصولات اساسی ارائه کرده به 7 سال پیش برمی گردد که برنامه استقلال برای هشت کالای اساسی شامل برنج، جو، گندم، حبوبات، پنبه، چغندرقند تدوین شد. ، ذرت و دانه های روغنی برخی از محصولات مانند گندم نیز در سال های اولیه پیشرفت خوبی داشتند، اما به تدریج به دلیل سیاست های غلط، عدم پیگیری و خشکسالی، سیاست ها یا عقب ماندند یا با شکست سختی مواجه شدند.

با روندی که جهاد کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم برای تعیین منطقی قیمت گندم و برنامه ریزی برای افزایش دو برابری تولید گندم در فصل دیم در دستور کار خود قرار داده است، پیش بینی افزایش تولید در کشور به 4. میلیون تن در سال جاری دور از ذهن نیست دستیابی به خودکفایی در تولید گندم در سال های آینده.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید