افزایش 580 درصدی درآمد حاصل از فروش نفت

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: درآمد حاصل از فروش نفت و میعانات و درآمد مالیاتی ۴ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۵۸۰ و ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش رجانیوز به نقل از ایرنا، سید احسان خاندوزی روز سه شنبه در نشست خبری افزود: 10 تیرماه وضعیت مالی دولت در سال 1401 تهیه و در پایان سال وضعیت بسیاری از مجامع و شرکت ها مشخص شد. .

وی ادامه داد: مهار تورم پس از افزایش قیمت ها در اردیبهشت و خرداد یکی از اولویت های جدی رئیس جمهور بود که باید تا پایان سال در اولویت ستاد اقتصادی دولت قرار گیرد. عملکرد دولت در 4 ماهه امسال نشان می دهد که دولت توانسته کسری بودجه را تا حد خوبی جبران کند.

خاندوزی از افزایش 48 درصدی منابع بودجه نسبت به مدت مشابه سال گذشته و افزایش 16 درصدی هزینه ها خبر داد و گفت: دولت برای کسب درآمد پایدارتر روی این موضوع تمرکز کرده است، یعنی جبران کسری بودجه بوده است. در دستور کار دولت قرار گرفت و در 4 ماهه اول سال جاری اجرایی شد.

سخنگوی اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش صادرات نفت و نرخ ارز در قانون بودجه سال 1401، شاهد افزایش 580 درصدی وصول درآمدهای صادراتی نفت و میعانات به خزانه در 4 ماهه اول سال 1390 بودیم. امسال و این موارد از جمله موارد مندرج در تبصره 14 است و همین امر باعث شد تا دولت با حقوق کمتری وضعیت مالی خود را مدیریت کند.

175 هزار درخواست مجوز دریافت شد

وزیر اقتصاد و دارایی درباره آخرین وضعیت صدور مجوز در پرتال ملی گفت: یکی از نکاتی که دولت در سال جاری بر آن تاکید دارد کمک به تولید، کاهش هزینه ها و رفع موانع تولید از جمله پیگیری مجوزها و تاکنون 175 هزار مجوز است. درخواست‌ها به دستگاه‌ها ارسال شده که یک سوم این درخواست‌ها منجر به صدور مجوز شده و متقاضی مجوز خود را تنها از طریق دولت الکترونیک و بدون طی مراحل درخواست حضوری دریافت کرده است.

  دستگیری اعضای گروهک منافقین برای قاچاق انسان و مواد مخدر در آلبانی

وی افزود: 70 درصد باقی مانده نیز در حال بررسی است و برخی دستگاه ها تخلف کرده اند و برخی نیز در اتصال به شبکه ملی بندری مشکل دارند.

هندوزی به سفر روسای جمهور روسیه و ترکیه و ابعاد اقتصادی این سفرها اشاره کرد و گفت: این سفرها بر اساس سیاست مشترک و در چارچوب سیاست همسایگی که اولویت اول سیاست خارجی است انجام شد.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: در سفر رئیس جمهور روسیه، اجرای محورهایی که در سفر آیت الله رئیسی به روسیه انجام شد، مورد تاکید قرار گرفت و پیگیر اجرای آنها هستیم که یکی از آنها اجرای روبل در واحد پولی

هندوزی گفت: با سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران 8 سند و موافقتنامه بین تهران و آنکارا امضا شد که مهمترین آنها قرارداد 25 ساله انتقال گاز و نکته دیگر اجماع نظر روسای جمهور بود. دو کشور در مورد افزایش سقف مبادلات تجاری به بیش از 30 میلیارد دلار امیدواریم در این دولت شاهد تحقق این امر باشیم.

90 درصد خرید نان در طرح هوشمند یارانه ای انجام می شود

وزیر اقتصاد و دارایی با ارائه توضیحاتی درباره طرح یارانه هوشمند نان گفت: 90 درصد نان کشور در این طرح خریداری می شود و روزانه 70 میلیارد تومان نان ثبت نام می شود که 100 میلیون قرص نان است.

وی ادامه داد: با سامانه مهیا برای اولین بار این امکان فراهم شد که دولت نظارت کند که چه مقدار از هر کیسه آرد مصرف شده و چه مقدار در مسیر منحرف شده است زیرا بسیاری از این آردها پخته نشده و با تکمیل این امر. سیستم کاهش 25 تا 30 درصدی داشت تا آرد جمع آوری شده در حبازی ها توزیع شود تا به مسیر اصلی خود بازگردد.

خاندوزی افزود: بیش از 65 هزار واحد صنفی ما تحت پوشش این سامانه هستند.

امسال انتظار نمی رود قیمت بنزین افزایش یابد

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به اینکه آیا آمار دقیقی از مصرف بنزین در کشور دارید و گمانه زنی ها در مورد واردات بنزین صحت دارد، گفت: با توجه به تولید بنزین در کشور، دقت آماری خوبی وجود دارد. و همان آمار مصرف وجود دارد. اما سیاست دولت با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت این است که شرایط به گونه ای باشد که مصرف بنزین افزایش پیدا نکند و نیازی به واردات بنزین از راه های دیگر مانند سوختن نباشد. گاز در خودروها .

  ارتش سوریه مواضع تروریست ها را گلوله باران می کند

وی با اشاره به احتمال افزایش قیمت بنزین و طرح آزمایشی بنزین در جزیره کیش خاطرنشان کرد: باز هم تاکید می کنم امسال برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد.

خاندوزی افزود: 5 ماه از اجرای طرح پایلوت بنزین می گذرد و هم اکنون متوقف شده است. این طرح بررسی می شود و در صورت نیاز به اصلاح یا تدوین هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

وزیر اقتصاد و دارایی یادآور شد: اگر تصمیمی گرفته شود، امسال قصد افزایش قیمت بنزین را نداریم.

روبل جایگزین دلار بین ایران و روسیه شد

وی در خصوص خروج دلار از مبادلات تجاری ایران با روسیه گفت: بانک مرکزی اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است. با انعقاد قراردادهای دوجانبه و سه جانبه، روبل جایگزین دلار برای مبادله ایران و روسیه شد.

وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص افزایش نرخ سود بین بانکی با رد خبر استعفای رئیس کل بانک مرکزی در این زمینه، اظهار داشت: تاکنون سیاست و مصوبه رسمی دولت همان است. که اول بهمن ماه سال گذشته در ستاد اقتصادی اعلام شد، در نظر گرفته شد، البته این موضوع باید در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح شود.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره آخرین وضعیت باقیمانده سهام عدالت گفت: دو دسته سهام عدالت باقی مانده داریم که می توانند مشمول دریافت سهام عدالت شوند اما تعداد این افراد در سطح دوم بیشتر است.

سه میلیون نفر واجد شرایط دریافت سهام هستند

وی ادامه داد: با توجه به اینکه دولت در حوزه واگذاری سهام در سال جاری وظایف دیگری را برای تکمیل داشت، در اولویت کاری دولت قرار داده ایم که این کار را در اسرع وقت برای گروه اول یعنی انجام دهیم. افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، بر اساس اطلاعاتی که بین نهادها رد و بدل شد، حدود سه میلیون نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی و مشمول سهام هستند. امیدواریم در مردادماه مصوبه هیئت وزیران در این زمینه را داشته باشیم.

  افتتاح برخی از سفارت های اروپایی در کیف

به گفته وزیر اقتصاد در خصوص دسته دوم باید اطلاعات دقیق تری از این افراد کسب کرد و برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی بانک اطلاعات نسبتا خوبی در دستگاه ها وجود دارد اما در مورد جمعیت دوم ، تا تکمیل بانک اطلاعات و دیدن جز مبلغی که باید باشد. به صندوق های بازنشستگی کشوری و ارتش و سازمان تامین اجتماعی سهام اختصاص می دهیم، چند سهم باقی می ماند، برای دسته دوم هم مصوبه را پیگیری می کنیم.

مسئولین عدم انطباق برخی بانک ها با مصوبه دولت برکنار شدند

هندوزی در خصوص تخلفات بانک ها در پرداخت تسهیلات خرد که گلایه هایی در این زمینه وجود دارد، گفت: مصوبات جلسات بانک ها در مطالبه موافقت دولت در این زمینه بسیار موثر بود، اما وجود دارد. اخباری مبنی بر عدم تمکین برخی بانک ها و شعب در برخی شهرها که موجب آن شده بود، تکذیب شد

وی افزود: ممکن است بانکی در این مرحله نتواند تسهیلات را بازپرداخت کند اما در صورت فرا رسیدن مهلت تسهیلات خرد حق مطالبه طلب ضامن را ندارند و این موضوع همچنان پیگیری خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت درباره آخرین اقدامات برای جلوگیری از افزایش قیمت اقلام ثانویه گفت: این موضوع یکی از بحث های هفتگی ستاد تنظیم بازار است و نظارت بر تخلفات و قیمت گذاری ها در دستور کار قرار دارد و در مواردی نیز وجود داشته است. برای توبیخ و حتی برکناری مدیر متخلف.

وی درباره ایجاد وزارت بازرگانی و اینکه چرا در زمان نماینده مجلس مخالف بود و اکنون موافق است، گفت: بله، در زمان نماینده مجلس مخالف بودم، اما وزرا می توانند در موضوعات مختلف دیدگاه شخصی و فردی داشته باشند. در نهایت خلاصه دولت را دنبال می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید