افزایش 6 برابری بدهی دولت به بانک ها در دوره گذشته / کاهش 50 درصدی بدهی ها در دولت سیزدهم

گروه اقتصادی رجانیوز: یک سال از واگذاری دولت سیزدهم به دولت سیزدهم می گذرد که با رهبری آیت الله سیدابراهیم رئیسی و با شعار «دولت مردم، ایران قدرتمند» هیچ دولتی وارث مشکلات، ضعف ها و کاستی ها نشده است. از دولت قبل به اندازه دولت سیزدهم و آیت الله رئیسی.

وضعیت نامناسب شاخص های کلان اقتصادی، کسری بودجه، کاهش ارزش پول ملی، تورم بالا و بسیاری از چالش های دیگر که حاصل سیاست ها و اقدامات نادرست در سال های قبل از 1400 بود، شرایطی را به وجود آورد که به گفته آیت الله رئیسی در اولین جلسه خود. حضور در جلسه دولت با وزرای دولت قبل انجام شد، اولین چالش پرداخت حقوق مردادماه بود!

با این حال، اگرچه چالش ها زیاد بوده و هست، اما با تلاش مسئولان دولت سیزدهم اعم از رئیس جمهور، وزرا و سایر اعضای قوه مجریه در طول یک سال گذشته، علاوه بر رفع بسیاری از چالش های گذشته و تلاش برای مسیر درستی را برای حرکت به سمت شرایط تعیین کرد بهتر است اقدامات ارزنده ای نیز در حوزه های مختلف کارکردی انجام شد که به نظر می رسد پس از گذشت یک سال از تشکیل دولت، اکنون زمان بازنگری در آن فرا رسیده است.

در این مقاله به روند کاهش بدهی دولت به بانک ها پرداختیم که در دولت قبل 564 درصد افزایش یافت.

بدهی دولت به بانک ها از ۶۲.۸ هزار میلیارد تومان در پایان دولت دهم به ۴۱۷.۵ هزار میلیارد تومان با افزایش ۵۶۴ درصدی رسید. به عبارت ساده تر، بدهی دولت به بانک ها بیش از 6 برابر شد.

  امضاهای آلوده در پای فاجعه در کلانشهر

این بدهی بخشی از انبوه بدهی است که از دولت قبل به دولت سیزدهم به ارث رسیده است.

دولت فعلی موظف است به تدریج بدهی دولت قبل به بانک ها را تسویه کند تا ظرفیت وام دهی بانک ها افزایش یابد. در واقع دولت فعلی باید پولی را که دولت قبل برای بانک ها خرج کرده است برگرداند.

دولت سیزدهم در سال گذشته توانست بدهی به بانک ها را مهار کند. در سال منتهی به خرداد 1401 بدهی دولت به بانک ها 14 درصد افزایش یافت در حالی که در سال منتهی به خرداد 1400 در دولت قبل 40 درصد افزایش یافت.

169861480 خبر اولیه

در مجموع برای سه فصل دولت سیزدهم رشد بدهی دولت به بانک ها نسبت به دولت قبل به شدت کاهش یافته و در حد متوسط ​​14 درصد باقی مانده است. این در حالی است که متوسط ​​رشد بدهی دولت به بانک ها در دولت قبل 28 درصد بوده است. به عبارت دیگر رشد بدهی دولت به بانک ها در دولت مردم به نصف کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید