افق بلندمدت دولت برای توسعه آب شیرین کن در آب های ایران

به گزارش رجانیوس، صنعت آب شیرین کن دنیا از جمله ایران در حال توسعه است و در حال حاضر 95 واحد نمک زدایی در حال ساخت و بهره برداری است که 75 واحد آن فعال است و ظرفیت تولید 162 میلیون مترمکعب در سال دارد که برای رسیدن به افق 1425 برنامه ریزی شده است. … این میزان تولید آب شرب کشور به 233 میلیون مترمکعب می رسد.

آفتاب داغ می تابد و تب زمین را بالا می برد، گیاهان سرشان را به آسمان بلند می کنند تا قطره ای آب روی سرشان بریزد، حیوانات زیر هر سایه ای که به آن برخورد می کنند پنهان می شوند تا از گرما محافظت کنند. در شرایط، وجود آب دلپذیرتر از همیشه است، به طوری که گیاهان می ایستند و حیوانات با برخورد آب به بدن، تشنگی و گرما را از بین می برند.

آمار اداره اطلاعات و داده های آب کشور نشان می دهد که پس از گذشت 262 روز از سال آبی، تا 12 خرداد (سال آبی 1400-1401)، حجم کل آب مخازن سدهای کشور به حدود 26.47 میلیارد رسیده است. مترمکعب نسبت به مدت مشابه پارسال 5 درصد کاهش آب داشته است. البته مردم به دلیل هوش و ذکاوتی که دارند از همه ابزارهای موجود در طبیعت به نفع خود استفاده می کنند، در حالی که حیوانات و گیاهان این فرصت را ندارند و باید تاوان اسراف انسان را بپردازند، معمولاً مردم به دلیل مشکل یا کمبودی که پیدا می کنند. راه حل آن است، بنابراین برای جبران کمبود آب به سراغ نمک زدایی آب دریا رفتند و سعی کردند با نمک زدایی آب این مشکل را حل کنند.

صنعت شیرین سازی آب دریا از سال 1960 در کشورها فعال بوده است، ممکن است قبلا وجود داشته باشد، اما مطمئناً امروزه پیشرفت نکرده است. شمال آفریقا و خاورمیانه در سال 2014 13 برابر تولید خواهند کرد که نشان می دهد نیاز بشر به آب هر روز در حال افزایش است و این زنگ خطری برای منابع آبی است. اگر این روند باید با این سرعت ادامه پیدا کند، قطعا خطر این منابع را تهدید می کند، زیرا طبیعت توانایی تهذیب نفس را دارد و اگر از آن فراتر رود، بی شک مشکلات زیادی به وجود می آید که ممکن است برخی از آنها جبران ناپذیر باشد. .

  برنامه صادرات ایران خودرو

اکنون دوستداران محیط زیست دیگر برای آسیب رساندن به محیط زیست نه نمی گویند، بلکه می گویند برای بهبود محیط زیست باید فناوری را توسعه دهید. مقوله عدم آسیب به محیط زیست مربوط به 20 سال پیش است، اکنون صحبت از این است که برای بهبود شرایط محیطی از چه چیزی استفاده کنیم که با توجه به پتانسیل کشور امکان پذیر است.

رئیس مرکز تحقیقات آب و فاضلاب کشور درباره صنعت شیرین سازی و تاثیر آن در مقابله با کم آبی به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به کاهش بارندگی، خشکسالی و کاهش منابع آبی و افزایش جمعیت، نیاز به فناوری های نوین برای دستیابی به آب سالم و شیرینی است. اجتناب ناپذیر هستند؛ یکی از این فناوری ها نمک زدایی یا صنعت نمک زدایی است که از دریاها به عنوان منبع این فناوری استفاده می کند.

عباس اکبرزاده افزود: امروز عربستان و امارات دو قطب در زمینه نمک زدایی در دنیا هستند. در واقع تقریبا 50 درصد کل نمک‌زدایی در خلیج فارس صورت می‌گیرد که این دو کشور بالاترین میزان تولید را دارند.»

عضو هیأت علمی پژوهشکده آب درباره وضعیت آب شیرین کن ایران در خلیج فارس گفت: ایران 95 واحد آب شیرین کن در حال ساخت و بهره برداری دارد که از این تعداد 75 واحد با ظرفیت 162 میلیون متر مکعب در سال و به عبارتی C. 444000 مترمکعب در روز برای مصرف آب شرب مورد بهره برداری قرار می گیرد. همچنین 20 دستگاه آب شیرین کن با درصدهای مختلف پیشرفت در حال ساخت است که ظرفیت این تعداد حدود 71 میلیون متر مکعب در سال است که ظرفیت تولید را 195 هزار متر مکعب در روز افزایش می دهد و به عبارتی در مجموع این تعداد را آزاد می کند. حدود 600 هزار متر مکعب آب شیرین کن برای مصارف شرب تولید می کند که در صنعت سالانه بین یک و نیم میلیون متر مکعب است.

  2 خداحافظی نخست وزیر از کابینه مشخص شد، نفر سوم کیست؟

وی ادامه داد: بر اساس گزارش دفتر برنامه ریزی کلان منابع آب، در سال 1425 میزان 600 هزار مترمکعب آب شیرین شده در بخش شرب به یک میلیون و 700 هزار مترمکعب خواهد رسید، همچنین در صنعت از یک تا یک و نیم. یک میلیون متر مکعب تا 8 تا 9 میلیون متر مکعب.

افق بلندمدت دولت برای توسعه آب شیرین کن در آب های ایران

اکبرزاده گفت: البته برنامه های ما برای توسعه آب شیرین کن ها در حجم بسیار کمتری نسبت به کشورهای حاشیه جنوبی تعریف شده است و البته دلیل منطقی هم وجود دارد که میزان بارندگی در کشور ما بیشتر است. . نسبت به این کشورها، اما واقعیت این است که ما موهبت بزرگی از جانب خداوند داریم، یعنی در شمال و جنوب کشور به آب دسترسی داریم، اما آن طور که باید از این منابع استفاده نمی کنیم.

وی ادامه داد: استفاده از آب های نامتعارف به عنوان آب شیرین کن به طور مستقیم ظرفیت استفاده از آب های معمولی (آب های سطحی و زیرزمینی) را افزایش می دهد.

رئیس مرکز تحقیقات آبفای کشور به افق کشور در نقشه راه نمک زدایی در سال 1420 اشاره کرد و گفت: در این نقشه گفتیم ایران کشوری با فناوری های آب شیرین کن و بهره وری بالا بر اساس مزیت های بومی با قیمت رقابتی است. سطح منطقه ای و کمترین تأثیر را بر محیط زیست دارد. این بیانیه چشم انداز نقشه راه ما است و گزارش آن تایید شده است. این نقشه راه نشان داد که ما در حوزه محیط زیست به دنبال چه هستیم، به دنبال کاهش میزان آلاینده ها، افزایش نسبت آب تولیدی به پساب و بهبود کیفیت فاضلاب هستیم.

  جبلی: صدا و سیما باید بین المللی و بین المللی باشد / رسانه ملی مقر همه نیروهای فرهنگی است / ما خواب را از چشم قانون شکنان دور می کنیم

مشخص شده است که در سال 1425 میزان 600000 متر مکعب آب شیرین شده در بخش شرب به 1.7 میلیون متر مکعب می رسد همچنین در صنعت از 1 تا 1.5 میلیون متر مکعب به 8 تا 9 میلیون متر مکعب می رسد.در حوزه فناوری تلاش می کنیم مصرف انرژی به ازای هر مترمکعب آب تولیدی را کاهش دهیم، یعنی در حوزه اقتصادی قیمت آب تولیدی به ازای هر مترمکعب کاهش یابد. بر این اساس، باید آینده فناوری را در ترکیب با انرژی های نو ببینیم، یعنی به جای استفاده از برق مستقیم نیروگاه های فسیلی، مانند اکنون، از انرژی باد یا خورشید استفاده کنیم، زیرا در چشم انداز صنعت نمک زدایی، استفاده از انرژی های جدید نمک زدایی باید جدی گرفته شود.

اکبرزاده گفت: در این راستا پروژه های بزرگ بسیاری در عربستان و امارات در حال اجراست و این بدان معناست که بزرگترین نیروگاه های خورشیدی جهان باید در عربستان ساخته شود و انرژی جهان صادر شود در حالی که دیگر نداریم. عربستان در این زمینه داریم. اما استفاده از آنها نیاز به برنامه ریزی دارد.

او گفت: پاشنه آشیل فناوری این است که وقتی می‌توان از روشی استفاده کرد که انرژی کمتری مصرف می‌کند، چقدر انرژی برای تولید ارزش افزوده استفاده کرد، به این معنی که کربن کمتری به خودی خود تولید می‌شود و به محیط زیست آسیب نمی‌رسد.

یکی از اعضای هیئت علمی موسسه تحقیقات آب گفت: الان هم محیط بانان دیگر برای آسیب رساندن به محیط زیست نه نمی گویند، بلکه می گویند برای بهبود محیط زیست باید فناوری را توسعه دهید. بحث آسیب نرساندن به محیط زیست مربوط به 20 سال پیش است، الان صحبت از این است که برای بهبود شرایط محیطی از چه چیزی استفاده کنیم که با توجه به پتانسیل کشور امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید