اقتصاد جهانی در شرایط اضطراری – بررسی های سرمقاله رسانه ها

15361 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله به نقل از وال استریت ژورنال، مقصران افزایش تورم، واکنش قوی بانک مرکزی، سرمایه گذاران پریشان و تاثیر تجاوز روسیه به اوکراین هستند. اقتصاد ایالات متحده تا حد زیادی از بدترین این بیماری ها اجتناب کرده است، اما دلار قوی تر بقیه جهان را در زمانی که قیمت ها در بسیاری از نقاط از درآمد پیشی می گیرد مجازات می کند.

علائم فشار گسترده است. داده‌ها نشان می‌دهد که فعالیت اقتصادی در اروپا در ماه سپتامبر به شدت کاهش یافت و خطر رکود اقتصادی را افزایش داد زیرا دولت‌ها با اختلالات مرتبط با جنگ دست و پنجه نرم می‌کردند. در بریتانیا، پس از آنکه دولت پیشنهاد کاهش مالیات ها را در تلاش برای احیای رشد، افزایش نگرانی های تورم، به پایین ترین سطح خود از سال 1985 کاهش داد. ین ژاپن برای اولین بار از سال 1998، تنها یک روز پس از مداخله این کشور برای افزایش ارزش خود، کاهش خود را در برابر دلار از سر گرفت.

در سرتاسر جهان، حجم تجارت در حال فروپاشی است و تورم اعتماد خانوارها و مشاغل را از بین می برد. بازار مسکن چین در حال تزلزل است، در حالی که بحران انرژی اروپا به تولید کارخانه ضربه می زند. فقدان حمایت بازار از طرح کاهش مالیات بریتانیا بر گزینه‌های محدودی که دولت‌ها در تلاش برای ایجاد تعادل بین رشد ملایم و تورم بالا با آن مواجه هستند، تأکید می‌کند.

بانک‌های مرکزی، به رهبری فدرال رزرو، تنها دو سال پس از ارائه بسته‌های محرک بزرگ، مبارزه با تورم را در اولویت قرار داده‌اند و نرخ‌های بهره را با نرخ‌هایی که در دهه‌های گذشته مشاهده نشده بود، افزایش دادند. نتیجه تضعیف شدید فعالیت اقتصادی در بسیاری از مناطق بوده است که ناشی از نوسانات بازار و در برخی موارد بازگشت به سطوحی است که آخرین بار در طول بحران مالی مشاهده شده است.

داو روز جمعه به زیر 30 هزار واحد رسید و به پایین ترین سطح خود در سال 2022 رسید و شاخص های اصلی سهام را به چهارمین افت هفتگی 3 درصدی یا بیشتر در پنج هفته گذشته رساند. قیمت نفت خام آمریکا 6 درصد کاهش یافت و برای اولین بار از 11 ژانویه به زیر 80 دلار در هر بشکه رسید. بازده اوراق قرضه دولتی در ایالات متحده و بریتانیا به بالاترین سطح خود در بیش از یک دهه گذشته رسید.

ینس مگنوسون، اقتصاددان ارشد بانک SEB مستقر در سوئد، گفت: این یک نوع آزمایش است که چقدر سریع و سخت می توانید پیش بروید. [نرخ‌های بهره را] افزایش بدون تخریب اقتصاد واقعی.

سیگنال هایی مبنی بر نزدیک شدن پایان یک چرخه غیرعادی اقتصادی توسط بانکداران و اقتصاددانان با صدای بلند و واضح دریافت شد. این هفته، گلدمن ساکس هدف پایان سال 2022 خود برای S&P 500 را 16 درصد کاهش داد و به 3600 رساند که در روز جمعه در 3663 معامله شد.

دیوید کاستین از گلدمن خاطرنشان کرد که نرخ های بهره “به طرز چشمگیری تغییر کرده است” و چشم انداز بازار را “به طور غیرمعمولی تیره و تار” کرده است.

بانک آمریکا روز جمعه اعلام کرد که انتظار دارد تولید ناخالص داخلی واقعی آمریکا در چهار فصل منتهی به سه ماهه پایانی سال 2023 به 1 درصد کاهش یابد و نرخ بیکاری آمریکا در دسامبر 2023 به 5.6 درصد افزایش یابد.

  شهربابک کپر خود را برای حضور در سوپرلیگ والیبال نشسته آماده می کند

این پیش‌بینی‌ها معمای اصلی چرخه را برجسته می‌کند: اخبار اقتصادی پس از بسته‌های تاریخی چقدر بد می‌شوند به جلوگیری از فاجعه اقتصادی در طول کووید-19 کمک می‌کنند؟

در حال حاضر، برخی از محدودیت‌های عرضه در حال کاهش است و بیکاری در اقتصادهای پیشرفته پایین است. به گفته تحلیلگران JPMorgan Chase، خانوارهای این کشورها پس‌اندازهای ایجاد شده در طول همه‌گیری را تخلیه کرده‌اند و هزینه‌های آنها در شش ماه منتهی به ژوئن سالانه 2.4 درصد افزایش یافته است. به گفته تحلیلگران، اشتغال جهانی نیز در آن دوره نسبت به سطوح قبل از همه گیری بیش از دو برابر شده است.

ایالات متحده تاکنون تورم بالا، کاهش تولید اقتصادی و تأثیر جنگ در اوکراین را بهتر از سایر نقاط جهان پشت سر گذاشته است. هزینه های مصرف کننده و رشد شغل همچنان قوی است و برخی از تولیدکنندگان در حال انتقال تولید به خارج از کشور و افزایش سرمایه گذاری هستند.

بر اساس نظرسنجی های شرکت داده S&P Global از مدیران خرید، فعالیت قراردادهای تجاری ایالات متحده در ماه سپتامبر کاهش یافت. PMI ترکیبی ایالات متحده – که فعالیت را در هر دو بخش تولید و خدمات اندازه گیری می کند – در سپتامبر 49.3 بود که نسبت به 44.6 در ماه اوت بهبود یافته است. عدد زیر 50 نشان دهنده انقباض و اعداد بالاتر از این سطح نشان دهنده رشد است.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو روز چهارشنبه گفت که کاهش تورم ایالات متحده احتمالاً نیازمند افزایش بیکاری و دوره طولانی مدت رشد کمتر است. آقای پاول اظهار داشت: ما این روند را تا زمانی که مطمئن شویم کار انجام شده است ادامه خواهیم داد.

با این حال، بازار مسکن که اغلب شاخص اصلی ضعف اقتصادی است، با افزایش نرخ وام مسکن در حال بهبود است. روز چهارشنبه، مقامات فدرال رزرو میانگین انتظارات خود را برای رشد اقتصادی در سال جاری از 1.7 درصد به 0.2 درصد کاهش دادند.

در منطقه یورو، خرده‌فروشی در هفته‌های اخیر کاهش یافت زیرا احساسات مصرف‌کننده به پایین‌ترین سطح خود از زمان شروع رکوردها در سال 1985 رسید. تولید صنعتی در این منطقه در ژوئیه 2.4 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت زیرا هزینه‌های پایین انرژی بر تولیدکنندگان فشار وارد کرد. دویچه بانک تخمین می زند که اقتصاد این منطقه ممکن است در سال آینده 2.2 درصد کوچک شود که به دلیل انقباض 3.5 درصدی در آلمان است.

کریس ویلیامسون، اقتصاددان ارشد کسب و کار در شرکت داده S&P Global Market Intelligence، گفت که اقتصاد آلمان، بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا، با نرخی رو به وخامت است که از زمان بحران مالی جهانی در سال 2008 پس از همه گیری جهانی مشاهده نشده است. اس اند پی گلوبال همچنین اعلام کرد که کاهش فعالیت های اقتصادی در این کشور که وابستگی زیادی به بخش ساخت و ساز و یکی از کشورهای اروپایی در معرض بحران گاز دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

  فخاری استاندار تهران رجا شد

ویلیامسون گفت: رکود اقتصادی در منطقه یورو در راه است زیرا شرکت ها از بدتر شدن شرایط تجاری و افزایش فشار قیمت ها مرتبط با افزایش هزینه های انرژی گزارش می دهند.

نظرسنجی‌ها در روز جمعه کاهش عمیق‌تری در فعالیت‌های تجاری آلمان در ماه سپتامبر نشان داد که در راس آن بخش خدمات بود، جایی که تقاضا به دلیل کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده به دلیل کاهش بودجه و افزایش عدم اطمینان در مورد چشم‌انداز، به شدت کاهش یافت.

طبق نظرسنجی این هفته انجمن خرده فروشان آلمان، بیش از نیمی از خرده فروشان آلمانی معتقدند که موجودیت اقتصادی آنها به دلیل هزینه های انرژی در خطر است. بر اساس نظرسنجی این ماه توسط انجمن صنعت خودرو آلمان، در بزرگترین بخش خودروی آلمان، از هر ده شرکت، یک شرکت به دلیل هزینه های بالای انرژی، تولید خود را کاهش داده است و یک سوم دیگر در حال بررسی آن هستند. نزدیک به یک چهارم شرکت ها خواهان انتقال سرمایه های خود به خارج از کشور هستند.

هیلدگارد مولر، رئیس انجمن گفت: وضعیت به ویژه برای شرکت های متوسط ​​در صنعت خودروسازی به طور فزاینده ای در حال تغییر است.

سازنده لیفتراک آلمانی Kevin AG در این ماه هشدار داد که سفارشات دریافتی در سه ماهه منتهی به سپتامبر به میزان قابل توجهی کمتر از سطح سال گذشته خواهد بود و ضرری بین 100 تا 140 میلیون یورو را پیش بینی کرد که معادل 98 میلیون و 138 میلیون دلار است.

در بریتانیا، خرده‌فروش جان لوئیس و شرکا در این ماه گزارش زیان 99 میلیون پوندی یا حدود 111 میلیون دلاری در نیمه اول سال تجاری خود را گزارش کرد و هشدار داد که مشتریان در حال کاهش هزینه‌های خود هستند.

با این حال، تحلیلگران به طور فزاینده ای خوش بین هستند که منطقه گاز کافی برای دوام در زمستان خواهد داشت، البته به شرطی که هوا خیلی سرد نشود. بر اساس برآوردهای اندیشکده بروگل مستقر در بروکسل، دولت های منطقه ای بیش از 500 میلیارد یورو برای حمایت از خانوارها و مشاغل در طول بحران انرژی هزینه کرده اند.

این امر به معمای آنچه در پیش روی اروپاست می افزاید: ژئوپلیتیک خطرناک کنونی. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه این هفته تهدید به حملات هسته‌ای کرد و به نیروهای ذخیره دستور داد تا پس از شکست‌های سنگین در اوکراین بسیج شوند، که نشان می‌دهد بزرگترین درگیری اروپا از زمان جنگ جهانی دوم ممکن است طولانی یا تشدید شود.

در سراسر آسیا، رشد صادرات در اقتصادهای تجاری اصلی منطقه ضعیف شده است، که نشانه ای از تقاضای ضعیف تر برای لوازم الکترونیکی است، زیرا اشتهای غرب برای کالاهای مصرفی کمرنگ شده است.

الکس هولمز، اقتصاددان ارشد آسیا در آکسفورد اکونومیکس سنگاپور، گفت: “اکنون واقعاً نشانه هایی وجود دارد که همه چیز شروع به تغییر کرده است.”

کره جنوبی، یک مرکز تجارت جهانی، این هفته کاهش 8.7 درصدی صادرات سالانه خود را از اوایل سپتامبر تا 20 سپتامبر گزارش کرد که در راس آن خودروها و تجهیزات مخابراتی بود. این داده ها نشان می دهد که رشد سالانه صادرات نیمه هادی ها پس از کاهش در ماه آگوست دوباره احیا شده است، اما بسیار کمتر از رشدی بود که در اوایل سال مشاهده شد.

  توجیه جدید برای تزریق فرهنگ/ تلاش فیفا و نهادهای ورزشی بین المللی برای تحمیل نظرشان؟/ مسئولان کوته فکر باید بیدار شوند.

شرکت سامسونگ الکترونیک، بزرگترین تولید کننده تراشه جهان از نظر درآمد، این ماه گفت که انتظار دارد کاهش شدید فروش تراشه تا سال 2023 ادامه یابد.

کیونگ کیهیون، رئیس بخش نیمه هادی سامسونگ و مدیرعامل سامسونگ، در اوایل این ماه گفت: نیمه دوم سال جاری بد به نظر می رسد و در حال حاضر، سال آینده واقعاً حرکت واضحی برای پیشرفت قابل توجه نشان نمی دهد.

تایوان کمترین رشد صادرات خود را در بیش از دو سال گذشته در ماه اوت گزارش کرد و چین ماه گذشته افت رشد فروش خارج از کشور را گزارش کرد، که نگرانی‌ها را در مورد اقتصادی که قبلاً از رکود در املاک و مستغلات آسیب دیده بود و سیاست‌های ضد کووید-19 پکن تقویت شد.

نینا لین، مدیر فروش Tombo Toys مستقر در گوانگدونگ که عمدتاً به ایالات متحده، اروپای شرقی و جنوبی صادر می کند، گفت: «در مقایسه با سال گذشته، در نیمه دوم سال جاری سفارشات کمتری دریافت کردیم.

رشد صادرات ماه اوت چین نسبت به رشد 18 درصدی ماه قبل به 7.1 درصد کاهش یافت. صادرات به اتحادیه اروپا در ماه اوت 11.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که تقریباً نیمی از سرعت ماه جولای است، در حالی که صادرات به ایالات متحده 3.8 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت.

بیشتر بانک‌های مرکزی آسیا، مانند بانک‌های مرکزی آمریکا و اروپا، نرخ‌های بهره را افزایش می‌دهند. بانک‌های مرکزی فیلیپین، تایوان و اندونزی روز پنج‌شنبه با اشاره به فشارهای تورمی، هزینه‌های استقراض را افزایش دادند.

استثناهای بزرگ چین و ژاپن به عنوان اقتصادهای شماره دو و سه جهان هستند که تحت فشار تورمی کمتری هستند و با رشد ضعیف دست و پنجه نرم می کنند. بانک مرکزی ژاپن روز پنجشنبه سیاست پولی خود را ثابت نگه داشت و نشان داد که فکر نمی کند ژاپن از تله تورمی منفی که سال ها در آن گیر کرده بود خارج شود.

داده‌های جدید نشان می‌دهد که رکود اقتصادی چین در ماه اوت کاهش یافته است، زیرا این کشور از سرمایه‌گذاری زیرساختی سود می‌برد که مخارج ضعیف مصرف‌کننده و کاهش بیشتر قیمت مسکن را جبران می‌کند. شیوع کووید-19 در شهرهایی از جمله پکن و شنژن منجر به قرنطینه دائمی نشده است، اگرچه چندین شهر کوچکتر تحت محدودیت های شدید قرار دارند.

اقتصاددانان گلدمن این هفته پیش بینی خود را برای رشد چین در سال آینده از 5.3 درصد به 4.5 درصد کاهش دادند و گفتند که انتظار دارند چین تا سه ماهه دوم استراتژی کووید-19 خود را به طور قابل توجهی تغییر ندهد و گشایش کامل اقتصاد را به تأخیر اندازد. آنها انتظار دارند امسال تنها 3 درصد رشد اقتصادی داشته باشد.

جروم هیگلی، اقتصاددان ارشد گروه در سوئیس ری بیمه اتکایی و یکی از مقامات سابق بانک مرکزی سوئیس، نیز گفت: اقتصاد جهانی در وضعیت اضطراری قرار دارد و هر چیزی مانند فرود نرم به یک تفکر آرزویی تبدیل شده است.

منبع: mbri

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید