اقدامی جدید از سوی دولت برای ارائه تسهیلات

14501 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سید احسان خاندوزی در مراسم امضای تفاهم نامه 400 هزار میلیارد ریالی اشتغالزایی بین بنیاد برکت فرمان امام (ره) و 8 بانک و صندوق با اشاره به برنامه دولت برای ایجاد اشتغال. ، بیان کرد: نقطه شروع این هدف توافقی است که با همکاران خود در شبکه بانکی دولتی و خصوصی داریم که جهت گیری سیستم تامین مالی کشور به سمت تامین مالی تولید و نیازهای خرد خانوارهای کشور بازگردد.

وی با اشاره به تلاش ها و تمهیداتی که برای افزایش توان شبکه بانکی در این راستا اندیشیده شده و به تدریج نتیجه می دهد، گفت: شاید سرعت توسعه زیاد نباشد و باید تسریع شود، اما ریل گذاری در همین راستا.”

وزیر اقتصاد دریافت مجوز افزایش سرمایه 35 هزار میلیارد تومانی از مجلس را گامی در جهت افزایش ارزیابی و اعتبار شبکه بانکی دانست و ادامه داد: اینکه شبکه بانکی در کنار سایر ماموریت ها و فعالیت های غیرمولد است. ، ملزم به ایفای نقش در تامین مالی پروژه می باشد. ما تشویق به تولید و صادرات کشور شدیم، بر این اساس راه‌آهن‌سازی انجام شد.

خاندوزی با اشاره به افزایش انعقاد قرارداد توسط شبکه بانکی کشور برای اجرای پروژه های بزرگ از جمله انعقاد قرارداد در زمینه پشتیبانی پروژه ها در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کشور، افزود: همچنین در در حوزه تسهیلات خرد، به جای مصرف، شاهد افزایش سهم تسهیلات خرد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: البته جامعه نیز نیازمند تسهیل در مصرف است، اما این نوع تسهیلات خرد که منجر به چرخه درآمد خانوار می شود، اولویت مهمی است که به صورت ویژه در شبکه بانکی دنبال می شود.

  قحطی در آمریکا و انگلیس و ظهور مهره های رسانه ای علیه ایران

وزیر اقتصاد با اشاره به مسئولیت این وزارتخانه در تدوین ضوابط تبصره های 16 و 18 قانون بودجه سال جاری یادآور شد: خبر خوب این است که دستورالعمل تبصره 18 پس از فراز و نشیب های فراوان تصویب و ابلاغ شد. لازم بود برای تصویب و ابلاغ این بخشنامه با تمامی مراجع اجرایی ذیربط به توافق رسیده و از تجربیات اجرای تبصره 18 در سال گذشته برای اصلاح و رفع نقاط ضعف استفاده شود.

خاندوزی با اشاره به تفاهم نامه امروز 8 بانک، یک صندوق و بنیاد برکت گفت: بیش از نیمی از 40 هزار میلیارد تومانی که امروز در تفاهم نامه گنجانده شده، ناشی از تبصره های 16 و 18 است.

وزیر اقتصاد دو تبصره در خصوص اعطای تسهیلات خرد برای خانوارها و همچنین تامین مالی پروژه ها در پیشران را از اقدامات سیاستی خوب در سال های اخیر برشمرد و ادامه داد: در این دو تبصره تلاش شد تا از وضعیت موجود خارج شود. مسیر اشتباه صرف امکانات و پول انداختن و نظارت. نگرفت و به هدف نخورد، برگردیم.

وی افزود: تلاش کرده ایم تا نقاط ضعفی که در سال های اخیر پیرامون تسهیلات اشتغالزایی وجود داشت را تا حد زیادی برطرف کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به تاکید رئیس جمهور مبنی بر تحقق هدف تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه، تصریح کرد: در دستورالعمل اجرایی این تبصره در سال 1401 تلاش شد تا حد امکان به هدف اشتغال زایی محقق شود.
وی با بیان اینکه برای این تبصره رقم 150 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است افزود: با توجه به اینکه منابع درآمدی مشخص است حتی اگر یک سوم این مبلغ محقق شود به اهداف مورد نظر خواهیم رسید.

  پاسخ مقام معظم رهبری به تحریف تاریخی/ آیا دشمنی آمریکا با ایران از ۱۳ آبان آغاز شد؟

* پیوند شبکه بانکی و موسسات حمایتی برای ایجاد اشتغال

خاندوزی گفت: تجربه سال های اخیر نشان داده است که شبکه بانکی به تنهایی قادر به حل مشکلات تسهیلات اشتغال زایی نیست و بخشی از این هدف در پیوند شبکه بانکی با نهادهای حمایتی قابل تحقق است.

وی افزود: مهمتر از آن پیامی که باید به نظام بودجه ریزی اشتغال زایی و شبکه بانکی ابلاغ شود این است که تاکید کنیم اگر بتوانیم این پیوندهای نهادی را ایجاد کنیم، توزیع اعتبارات اشتغال و تحقق هدف را انجام دهیم، زیرا همچنین نظارت و نظارت و نگهداری از تسهیلات گیرنده پس از دریافت تسهیلات برای ایجاد اشتغال پایدار و پیوند بازار نیز محقق خواهد شد.

وزیر اقتصاد ارتباط شبکه بانکی با نهادهایی مانند بنیاد برکت، ستاد اجرایی فرمان امام و کمیته امداد خمینی (ره) را نقطه عطفی در راستای تحقق هدف اشتغال زایی ارزیابی کرد و گفت: با اجرای این تفاهم نامه به عنوان نقطه شروع، می توانیم از آن استفاده کنیم تا اگر به الگوی اساسی جریان غالب در تسهیلات اشتغال زایی دولت و شبکه بانکی برسیم، اتفاق بزرگ و تحولی اساسی رخ خواهد داد.

وی تفاهم نامه بنیاد برکت با 8 بانک و یک صندوق را سرآغاز حرکتی راهبردی و معنادار برای تکرار نشدن دور باطل گذشته ارزیابی کرد و تاکید کرد: چنین اقداماتی باعث ایجاد ارتباط بین ایجاد اشتغال می شود. در کشور و سیاست ها و ارتباطات نهادی لازم برای دستیابی به اهداف.

خاندوزی همچنین با تاکید بر لزوم تحقق اطلس ملی محرومیت زدایی در کشور و هم افزایی نهادهای حمایتی برای تحقق اهداف محرومیت زدایی در محله های فقیر نشین، اظهار داشت: این اقدام دیگری است که می تواند برکات فراوانی را برای مردم به همراه داشته باشد.
وی ابراز امیدواری کرد: امسال با خبرهای خوبی برای مردم در حوزه اشتغال همراه باشد و دولت بتواند کارنامه قابل قبولی برای تحقق نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری ارائه دهد.

  هدف گذاری رشد اقتصادی 8 درصدی در بودجه 1401

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید