اقدام بی سابقه دولت سیزدهم برای دوبار افزایش دستمزدها در یک سال

به گزارش تحریریه، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که با توجه به اهتمام آیت الله ابراهیم رئیسی به معیشت کارکنان و مستمری بگیران کشور، دولت سیزدهم به مجلس پیشنهاد داد که افزایش حقوق جدید در لایحه ای درج شود که در صورت تصویب از در اوایل سپتامبر، آیا کارمندان و بازنشستگان درخواست خواهند کرد.

افزایش حقوق حدود 2 میلیون تومان

بر اساس برآورد جزئیات لایحه دولت حداقل 2 میلیون تومان به حقوق کارمندان و مستمری بگیران اضافه می شود.

این در حالی است که پیش از این و در قالب قانون بودجه 1401، 10 درصد به حقوق همه کارکنان اضافه شده بود. این در حالی است که با توجه به تورم 60 درصدی به ارث رسیده از دولت قبل و فشار قابل توجهی که بر اقشار مختلف جامعه از جمله کارمندان وارد می شود، افزایش 10 درصدی نمی تواند پاسخگوی نیاز معیشتی آنها باشد. به همین دلیل دولت تصمیم گرفت برای جبران این مشکل حقوق کارمندان را افزایش دهد.

البته دلیل اینکه دولت از ابتدای سال این کار را نکرد و دستمزد کارکنان را به یکباره افزایش نداد، اعمال سیاست ضد تورمی است. زیرا اگر منابع درآمدی ثابتی برای پوشش هزینه ها از جمله هرگونه افزایش دستمزد وجود نداشته باشد، عملاً افزایشی به نفع شاغلان و مستمری بگیران وجود نخواهد داشت. به نظر می رسد دولت با اطمینان از منابع درآمدی پایدار و غیرتورمی اقدام مشابهی را انجام داده است.

افزایش مجدد حقوق بازنشستگان

البته لازم به ذکر است که این افزایش نه تنها شامل شاغلین، بلکه مستمری بگیران نیز می شود. دولت برای افزایش حقوق پایه مستمری بگیران 900 هزار تومان در نظر گرفته است که با توجه به بندهای دیگر لایحه دولت که مربوط به سایر بندهای حقوقی است، این رقم به 2 میلیون تومان هم می رسد. و این در حالی است که دولت سیزدهم پیش از این دستمزد این قشر از جامعه را افزایش داده است، بنابراین امسال مستمری بگیران حداقل دستمزد با افزایش قابل توجه دستمزد مواجه شدند که بالاترین میزان در 6 سال گذشته بوده است.

  تأثیرات جنگ در اوکراین بر نظام بین الملل

کارگران در کانون توجه دولت

دولت سیزدهم همواره رویکرد توانمندسازی معیشت کارکنان، مستمری بگیران و کارگران را داشته و بر این اساس گام های مهمی برداشته شده است. علاوه بر کارمندان و مستمری بگیران، دولت سیزدهم نیز در اقدامی بی سابقه شاهد بیشترین افزایش دستمزد کارگران در سه دهه اخیر بود. در پایان سال گذشته پرونده تعیین دستمزد کارگران در سال 1401 با توافق نمایندگان جامعه کارگری و کارفرمایی و تعامل دولت با افزایش 57.4 درصدی منعقد شد.

افزایش مجدد حقوق کارمندان و مستمری بگیران؛  بدون استقراض و بدون تورم

همه این اقدامات در حالی انجام شد که دولت قبل به نوعی همه مسائل اقتصادی را به برجام گره زد و به همین دلیل حقوق کارکنان خود را با چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی پرداخت کرد که آثار تورمی آن از جامعه حذف نشد. اما برخلاف گذشته، دولت سیزدهم از همان ماه اول تلاش کرده است تا هزینه های خود را از طریق درآمدهای پایدارتر و بدون ایجاد پول تامین کند. با این حال، درآمد خود را بدون برجام افزایش داده است و پول بدون پشتوانه وام نگرفته یا چاپ نکرده است.

اما در این مدت اقدامات مناسبی را در زمینه سیاست های پولی، نظارت بانکی، اصلاح ساختار بودجه، لغو رانت 4200 تومانی، افزایش رشد اقتصادی و… انجام داده است. همه این عوامل علاوه بر کنترل بیماری کرونا و رفع آثار منفی اقتصادی، دست به دست هم داد تا دولت اقداماتی را برای احیای حقوق و معیشت اقشار مختلف از جمله کارمندان، مستمری بگیران و … انجام دهد.

در افزایش دستمزدها یک نکته بسیار مهم وجود دارد که نباید از افکار عمومی و افکار عمومی پنهان بماند و آن این است که دولت سیزدهم طوری عمل کند که هر افزایشی واقعی باشد. زیرا تورم تحت کنترل است و این افزایش ها با افزایش تورم از بین نمی روند.

  حرکتی از سوی مجلس در راه است که خبرهای بدی را در مورد خودرو نشان می دهد

آغاز اصلاح روند افزایش حقوق معیوب

اقدام دولت سیزدهم برای تصمیم گیری برای افزایش دستمزد میانسال، پس از تایید درآمدهای پایدار، می تواند شروعی برای اصلاح ایرادات تصمیمات افزایش دستمزد در بودجه باشد. طبق روال عادی فعلی، در پایان هر سال که لایحه بودجه بررسی می شود، نمایندگان مجلس نظر نهایی را در مورد افزایش دستمزد می گویند که بنا به تجربه تاریخی، بیشتر بر اساس افکار عمومی مساعد است تا برآوردهای دقیق. میزان درآمد پایدار و مطمئن دولت.

معمولاً زمانی که درصد افزایش دستمزد مصوب نمایندگان مجلس، بار مالی جدیدی برای دولت ایجاد می‌کند، دولت‌های قبلی با استقراض از بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و یا کسر از بودجه عمرانی اقدام به ارائه وام‌های لازم برای افزایش دستمزد می‌کنند. .

این اقدامات منجر به افزایش پایه پولی، نقدینگی و تورم شد و عملاً تمام افزایش دستمزدها را که در طول سال اتفاق افتاد خنثی کرد. علاوه بر این، به دلیل عدم توسعه طرح های عمرانی، توسعه زیرساخت های کشور متوقف شده و بیشتر بودجه دولتی صرف افزایش دستمزد می شود.

بنابراین، واگذاری مسئولیت افزایش دستمزدها به عهده دولت و وابستگی آن به عدم استقراض و تکیه بر منابع پایدار در طول سال قطعاً فرآیند تصمیم گیری سازنده تری است. بر اساس این روند، مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه، افزایش حداقل دستمزد را که متناسب با درآمد ثابت دولت در سال بعد است، تصویب می کند، اما به دولت اجازه می دهد این رقم را تا سقف معینی افزایش دهد. محدودیت در صورت افزایش درآمد پایدار و غیر تورمی.

منبع: ایرنا

  تکاور برومند نجفی توسط پدر مقتول کشته شد

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید