امضای تفاهم نامه احداث دو مجتمع عظیم پالایشگاهی بندرعباس و جاسک به ارزش 17.8 میلیارد دلار / رئیس جمهور: این تفاهم نامه گام مهمی در جهت هدایت نقدینگی به سمت تولید است.

سیاست-گروه رجانیوز: با حضور آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، پیش از ظهر امروز دوشنبه، نامه مشارکت بانک های ملی برای تامین مالی ساخت پالایشگاه نفت شهید سلیمانی به عنوان بزرگترین مجتمع پتروشیمی کشور با ظرفیت تولید 300 هزار نفر امضا شد. بشکه در روز، تجارت و رفاه کارگران، گروه توسعه انرژی تدبیر، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت سرمایه گذاری اهداف و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با سرمایه گذاری کل 11.1 میلیارد دلار و مشارکت مالی برای ساخت سنگین مروارید مکران. و نفت خام پالایشگاه فوق سنگین با ظرفیت تولید روزانه 300 هزار بشکه، گروه فیمابین مفید اقتصاد و بانک های ملت، تجارت و پارسیان با سرمایه گذاری کل 6.7 میلیارد دلار امضا کردند.

رئیس جمهور احداث مجتمع های پتروشیمی و مجتمع های پتروشیمی را یکی از نیازها و الزامات کشور خواند و افزود: تحقق اهداف کشور در زمینه رشد اقتصادی در گرو سرمایه گذاری های کلان است و این تفاهم نامه ها از جمله اقدامات و بسترهای موثر برای جذب خرد است. و سرمایه های بزرگ مسیر سازندگی و توسعه کشور است

دکتر رایضی امضای این تفاهم نامه را گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و اظهار داشت: این تفاهم نامه همچنین گامی موثر در جهت خنثی سازی تحریم ها، جلوگیری از خام فروشی و تبدیل نفت خام به محصولات با سطوح بالاتر است. ارزش افزوده، تامین نیاز کشور به فرآورده های نفتی و ایجاد ظرفیت های جدید صادراتی.

رئیس جمهور همچنین بر اجماع کارشناسان اقتصادی مبنی بر اینکه هدایت نقدینگی به سمت تولید نگرانی از افزایش نقدینگی را برطرف می کند، تاکید کرد و توضیح داد: تفاهم نامه امروز نیز یکی از نمونه های موفق هدایت نقدینگی به سمت تولید است.

  شرط ایران برای بازگشت به مذاکرات برای احیای برجام اعلام شد

آیت الله رئیسی پیگیری مجدانه را رمز موفقیت کار عنوان کرد و خاطرنشان کرد: گاهی ممکن است موانع کوچکی بر سر راه اجرای یک پروژه بزرگ وجود داشته باشد اما نباید باعث توقف یا حتی تاخیر در اجرای پروژه شود. کار کردن هیچ مانعی برای اجرای این گونه پروژه ها شناسایی نکنید.

رئیس جمهور اجرای این طرح ها را مایه رونق و پیشرفت بندرعباس و به ویژه سواحل مکران دانست و گفت: اجرای این طرح ها به عنوان طرح های علم محور می تواند باعث ایجاد اشتغال پایدار و رشد تولید به ویژه در صنایع پایین دستی شود. صنعت نفت

دکتر رایضی از جناب آقای دکتر محبر معاون اول رئیس جمهور، جناب آقای دکتر میرکاظمی معاون برنامه و بودجه، مهندس اوجی وزیر نفت و کلیه کسانی که در زمینه انعقاد این تفاهم نامه تلاش کردند قدردانی کرد. همان وظیفه ای که رزمندگان ما در جبهه های دفاع مقدس داشتند. هر قدمی برای رونق تولید و ایجاد اشتغال تیری به دل دشمن و گامی برای افزایش امید و اعتماد مردم به نظام است.

بر اساس گزارش وزارت نفت، تفاهم نامه همکاری و تامین مالی ساخت پالایشگاه مروارید مکران با ظرفیت پالایش روزانه 300 هزار بشکه نفت خام سنگین و فوق سنگین در جاسک و پالایشگاه شهید قاسم سلیمانی با روزانه ظرفیت پالایش 300 هزار بشکه نفت خام سنگین بندرعباس مطابق با اجرای قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت و میعانات گازی با کمک سرمایه گذاری مردمی امروز (دوشنبه 19 مردادماه) با حضور امضا شد. آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور و جواد اوجی وزیر نفت.

  رکورد تورم در 30 سال گذشته شکسته شده است

بر اساس این گزارش، گروه اقتصادی مفید و بانک های ملت، تجارت و پارسیان تفاهم نامه همکاری و تامین مالی برای ساخت پالایشگاه مروارید مکران با ظرفیت پالایش روزانه 300 هزار بشکه نفت خام سنگین و فوق سنگین در جاسک امضا کردند. ، با برآورد سرمایه گذاری هفت میلیارد دلاری، بر اساس مشارکت نامه پیوست شرکت مجری، تامین مالی و ساخت پالایشگاه مذکور تامین شود.

گروه اقتصادی مفید، ملت، تجارت و پارسیان برای مشارکت و تامین مالی ساخت پالایشگاه نفت خام سنگین و فوق سنگین مروارید مکران در این تفاهم نامه مشارکت دارند.

استفاده حداکثری از تجهیزات تولید داخل و بهره مندی از قانون تنفس غذا از ویژگی های پروژه احداث پالایشگاه روغن مروارید مکران است.

تفاهم نامه مشارکت و تامین مالی ساخت پالایشگاه نفت شهید قاسم سلیمانی با ظرفیت پالایش روزانه 300 هزار بشکه نفت خام سنگین با سرمایه گذاری 11 میلیارد دلاری بین بانک های ملی، رفاه کارگران، ملت و تجارت و تدبیر گروه انرژی، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، اهداف سرمایه گذاری و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برای تامین مالی و ساخت پالایشگاه مذکور بر اساس نامه مشارکت ضمیمه این شرکت برای اجرای طرح امضا کردند.

ترکیب محصولات تولیدی در پالایشگاه شهید سلیمانی با ظرفیت پالایش روزانه 300 هزار بشکه نفت خام سنگین 65 درصد سوخت و 35 درصد فرآورده شیمیایی خواهد بود و پیش بینی می شود این پروژه پس از پنج سال اجرا به اتمام برسد.

گروه انرژی تدبیر 15 درصد، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس 15 درصد، شرکت سرمایه گذاری هدف 15 درصد، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران 10 درصد، بانک ملی 15 درصد، بانک رفاه 15 درصد، بانک ملت 7.5 درصد و تجارت 7.5 درصد. مشارکت در تفاهم نامه مشارکت و تامین مالی ساخت پالایشگاه نفت شهید قاسم سلیمانی.

  1260 هزار میلیارد تومان که می توانست به جیب مردم برود و نرود

ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی در مسیر همسویی با دیدگاه دولت و پیش بینی سند تحول، جلوگیری از واردات بنزین به کشور، افزایش ظرفیت پالایش و تولید فرآورده های نفتی در کشور، ایجاد اشتغال و بهره گیری از توان شرکت های داخلی و ظرفیت دانش بنیان ها، مقابله فعالانه و جلوگیری از تحریم ها، هدایت نقدینگی به سمت سرمایه گذاری های مولد، دور شدن از ساخت پالایشگاه و ساخت پالایشگاه نفت و تداوم حضور در بازارهای جهانی ایران از جمله مواردی است که اهداف این طرح ها

دیدگاهتان را بنویسید