امضای سفارش ۸ میلیارد دلاری برای واردات تلفن همراه

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با بیان اینکه هم اکنون حدود 2 میلیون و 300 هزار گوشی تلفن همراه غیرفعال در بازار داریم، گفت: در ابتدای امسال 8 میلیارد دلار و در چهار ماهه امسال چهار میلیون دلار سفارش واردات تلفن همراه داشتیم. تلفن همراه وارد کشور شده است.

به گزارش رجانیوز؛ امیر اسحقی دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه درباره وضعیت واردات گوشی تلفن همراه در کشور گفت: در چهار ماهه نخست سال گذشته 6 میلیون گوشی تلفن همراه به ارزش یک میلیارد و 200 میلیون دلار وارد کشور شده است. در مدت مشابه سال جاری چهار میلیون دستگاه به ارزش 970 میلیون دلار به کشور وارد شده که کاهش واردات را نشان می دهد.

ایشاگی درباره وضعیت دستگاه های بدون برق در کشور خاطرنشان کرد: هم اکنون حدود 2 میلیون و 300 هزار گوشی تلفن همراه بدون برق در بازار داریم که 30 درصد آن را تلفن های هوشمند تشکیل می دهد. این گوشی ها سهم بازار زیادی دارند اما از نظر مالی قیمت کمی دارند.

وی تصریح کرد: از ابتدای امسال با تغییر سیاست تجاری و ارزی کشور ابتدا برای موبایل های بالای 600 دلار منبع ارز را از صادرات خشکبار در نظر می گیرند. در مرحله بعد سالن دوم نیما برای مدت کوتاهی افتتاح و سپس تعطیل شد و در نهایت از 7 اردیبهشت ماه ارزی برای واردات گوشی تلفن همراه تخصیص داده نمی شود و موبایل هایی که وارد کشور می شوند از محل رجیستری هستند. از سفارش های انجام شده در ابتدای سال .

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه گفت: در ابتدای سال جاری حدود هشت میلیارد دلار سفارش واردات گوشی تلفن همراه داشتیم که از این میزان 2 میلیارد دلار به ارز اختصاص یافت که حدود 50 درصد از این میزان ارز. ایمن شد و به مرحله خرید رسید. گوشی هایی که امروزه در بازار هستند و مورد استفاده قرار می گیرند متعلق به همان زمان هستند.

  ۴۲۰۰ دلار در ایران حذف شد. قیمت ها در منطقه افزایش یافته است

1200 شرکت واردکننده تلفن همراه داریم

اسحقی با بیان اینکه 1200 شرکت دارای مجوز در زمینه واردات گوشی تلفن همراه هستند، تاکید کرد: تنها 350 شرکت وارد کرده اند و تاکید کرد: بخشی از کالاهای ذخیره شده قبل از توقف توزیع ارز وارد کشور شده و اکنون در گمرک است. مشکل بسیاری از واردکنندگان تلفن همراه مشخص نبودن تکلیف واردات و تغییر کد تعرفه تلفن همراه است که به دلیل تاخیر در فرآیند تجاری است.

وی تصریح کرد: با شرایط فعلی بازار تا پایان مرداد ماه امن است اما در شهریور ماه نگرانی هایی برای بازار داریم. در حال حاضر گوشی های بالای 600 دلار با نام تلفن مسافرتی وارد کشور می شود و مورد سوء استفاده قرار می گیرد. بهتر است این قسمت توسط شرکت ها به صورت شفاف انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید