امکان بررسی سهام در سیستم بانکی وجود داشت

سامانه تأیید الکترونیکی هوشمند (ستاره) جدیدترین دستاورد سازمان بورس و اوراق بهادار است که روز چهارشنبه با حضور دادستان کل کشور، وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و یک سازمان بورس و اوراق بهادار رونمایی شد. گروه مدیران کشوری بانک ها

به گزارش رجانیوز به نقل از ایران؛ این سامانه که طرح آن از یک سال پیش راه اندازی و در چهار ماه گذشته با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و قوه قضائیه اجرایی شد، با ارائه فاز اول خود این فرصت را در اختیار سهامداران به ویژه سهامداران خرد قرار داد. چهارشنبه می توانند سهام یا سایر دارایی های خود را برای دریافت وام یا وجوه بانکی تعهد کنند. در حال حاضر بانک های رسالت، مهر ایران و ملی به این سامانه متصل هستند و به گفته احسان خاندوزی، این تسهیلات در آینده به سایر بانک ها نیز ارائه خواهد شد.

“Zvezda” رقیب سپرده های بانکی

با راه اندازی این طرح از سوی سازمان بورس، سرمایه گذاران می توانند سهام را به عنوان وثیقه ابزارهای بانکی خریداری کنند، البته موفقیت این طرح تا حد زیادی منوط به همکاری بانک ها و پذیرش منطقی ارزش سهام به عنوان وثیقه ابزار خواهد بود. ; اما به نظر می رسد با عملیاتی شدن این سامانه، سرمایه گذاران تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در سهام داشته باشند که ممکن است متعاقباً رونق معاملات را در این بازار بازگرداند.

همچنین با این رویه به نظر می رسد متقاضیان خدمات بانکی نیاز کمتری به سپرده گذاری در بانک ها دارند و می توانند با انتقال وجوه خود به سهام، نقدینگی مورد نیاز خود را به دست آورند و علاوه بر بهره مندی از سود سالانه شرکت ها و تحت پوشش قرار دهند. ریسک های تورمی . این سامانه می‌تواند فرصتی برای وثیقه سایر دارایی‌ها در بانک‌ها و همچنین در سیستم قضایی و صرفه‌جویی در وقت و هزینه عمومی را فراهم کند.

  ترخیص بیش از 13000 تن برنج از گمرک

آگهی پذیرش سهام به عنوان تضمین موضوع به بانک ها ارسال شده است

موفقیت سامانه ستاره تا حد زیادی در گرو پذیرش و همکاری بانک ها خواهد بود. در صورتی که بانک ها بتوانند تعداد معقولی متقاضی را در زمینه تایید حقوق صاحبان سهام ارائه دهند و این روند نیاز متقاضیان وام را به ارائه ضامن کاهش دهد، می توان امیدوار بود که این طرح به اهداف خود برسد.

به موجب اخطاریه های ارسالی به شعب بانک ها در ابتدای سال 1400 و به موجب نامه مورخ 12/03/1399 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور تامین مالی آحاد جامعه، بانک ها و موسسات اعتباری. مجاز به ارائه تسهیلات در قالب کارت اعتباری در ازای تایید درصدی ارزش پرتفوی سهام قابل معامله هستند.

در این اطلاعیه که البته جامعه هدف کلیه صاحبان واحدها هستند، درج ضریب پوشش 150 درصد و حداکثر 70 درصد ارزش سهام برای امداد پذیرفته شده است.

ارقامی که باید مورد قبول دایره اعتباری بانک ها قرار گیرد و بانک ها حتی ممکن است درصدهای بسیار کمتری از ارزش پرتفوی سهم را به عنوان وثیقه بپذیرند. این رویه می تواند ریسک را نیز در بانک ها افزایش دهد و در صورتی که بانک ها درصد بالایی از سهام را به عنوان وثیقه از متقاضیان دریافت تسهیلات بپذیرند، این مشکل می تواند آنها را در آینده در وصول مطالبات خود دچار مشکل کند.

با تمام این تفاسیر باید دید آیا وثیقه سهام به طور کلی برای بانک ها و سرمایه گذاران جذابیت کافی خواهد داشت و آیا این روند می تواند از مشکلات دریافت خدمات بانکی و تامین وثیقه برای متقاضیان بکاهد یا خیر؟

  اسامی مراکز عملیاتی اهدای خون در تاسوعا و عاشورا

چگونه از این سیستم استفاده کنیم؟

به گفته مدیران این سامانه، برای استفاده از این ابزار نیاز به ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام است. سپس فرد با مراجعه به درخواست ها یا شعب بانک ها با احراز هویت از طریق سامانه سجام، درخواست احراز هویت سهام خود را ارائه می دهد و سپس شرکت سپرده گذاری مرکزی دارایی های تعهد شده متقاضی را که از طریق درخواست برای متقاضی قابل مشاهده است به بانک اطلاع می دهد. و متقاضی نمادهایی را که قصد اعتبار سنجی دارد انتخاب می کند و پس از تایید نهایی از بانک، خدمات پرداخت می شود. لازم به ذکر است که این فرآیند نه تنها برای سهام بلکه برای سایر دارایی ها نیز امکان پذیر خواهد بود و این سامانه قابلیت تایید فوری دارایی ها در امور حقوقی را دارد.

برش دادن

‌ ‌ ارائه وثیقه از سرمایه موجود را به صورت آنلاین اعلام می کند مبادله و بدون انجام فرآیند فروش سهام، دارایی های حقوقی خود را بر اساس ارزش روز به عنوان وثیقه نزد سامانه دادگستری قرار می دهد و تمامی این فرآیند به صورت آنی و در فضایی امن بین شرکت مرکزی سپرده گذاری توسط سامانه دادگستری انجام می شود. وی در ادامه بیان کرد: در سال های اخیر تاییدیه سهم سنتی، کاغذی و زمان بر بود که یکی از دلایل مهم عدم پذیرش این مزیت توسط سهامداران بود و به همین دلیل شرکت سپرده گذاری مرکزی تاییدیه مکانیزه سهم را اجرا کرد. عدالت از سال گذشته همکاری بین چند بانک آغاز شده و تا به امروز حدود 300 هزار سهامدار توانسته اند از این مزیت استفاده کنند و همچنین در مجموع 6000 نفر به صورت مکانیزه احراز هویت را انجام داده اند. محمد بگستانی در خصوص مزایای تایید الکترونیکی نیز گفت: همچنین باید توجه داشت که تایید الکترونیکی سهام برای دریافت وام از سیستم بانکی منجر به عدالت جهانی برای مردم در سراسر کشور می شود، بنابراین برخلاف گذشته دریافت وام از این روشی که مستلزم صرف زمان و هزینه زیاد برای مردم است، با الکترونیکی شدن این فرآیند، همه افراد می توانند به راحتی از سراسر ایران با استفاده از بسترهای الکترونیکی از این سرویس به صورت آنلاین استفاده کنند.

  امتحانات نهایی دانشگاه ها به صورت حضوری برگزار می شود

دیدگاهتان را بنویسید