امیدی به توقف افزایش قیمت مسکن نیست/ کنترل اجاره بها با دستور ستاد کرونا شکست خورد

10243 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله، مرکز آمار ایران تورم مسکن در سال گذشته را 33 درصد اعلام کرد، این در حالی است که بانک مرکزی نرخ رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در اسفند 1399 نسبت به اسفند 95 را 16 درصد اعلام کرد. همچنین مرکز آمار در گزارش تورم بازار مسکن در سال 1399، این درصد را 82 درصد اعلام کرد، اما بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه مسکن در اسفند 95 نسبت به اسفند 96 را حدود 94 درصد (93.7) درصد اعلام کرد. بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که افزایش 16 درصدی قیمت مسکن در سال 1400 نسبت به سال قبل به شدت کاهش یافته است، اما مرکز آمار اعلام کرد این شاخص دو برابر شده است که با آمار بانک مرکزی تفاوت زیادی دارد. برخی کارشناسان اقتصادی نیز می گویند تورم مسکن در سال گذشته بیشتر از آمار مرکز آمار بوده و به حدود 40 درصد رسیده است. در روزهای اخیر نیز با موجی از افزایش قیمت مواجه بودیم که به مصالح ساختمانی به ویژه سیمان و آرماتور سرایت کرده و قیمت مسکن نوساز را افزایش خواهد داد. با این حال، برخی از کارشناسان اقتصادی می گویند قیمت مسکن ثابت است و افزایش نمی یابد.

کارشناس اقتصاد مسکن: افزایش قیمت مسکن در سال جاری ادامه دارد

در همین رابطه احمدرضا سرحدی، کارشناس اقتصاد مسکن درباره بازار مسکن در سال جاری گفت: افزایش 16 درصدی قیمت مسکن که از سوی بانک مرکزی اعلام شده مبنای واقعی ندارد و طبق سامانه معاملات مشاوران املاک، سال گذشته سال می توان آن را 40 درصد تخمین زد.

  ترامپ: ما در تمام دنیا مورد تمسخر قرار گرفتیم

وی با اشاره به افزایش جهانی قیمت دلار، طلا، کالاهای جهانی و افزایش تورم در برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی گفت: پیش بینی من این است که امسال نیز شاهد افزایش قیمت مسکن باشیم.

سرحدی یکی دیگر از مشکلات بازار مسکن را رکود تورمی عنوان کرد و افزود: وقتی قیمت ها افزایش پیدا می کند باعث کاهش معاملات و رکود می شود و وقتی معاملات کاهش می یابد ساخت و ساز نیز کاهش می یابد زیرا تقاضا وجود ندارد. زمانی که سازنده کوچک می شود، عرضه در سال های بعد کاهش می یابد و زمانی که عرضه مسکن کاهش می یابد، قیمت دوباره افزایش می یابد و این چرخه رکود تورمی ادامه می یابد.

این کارشناس مسکن به وضعیت کنونی بازار مسکن اشاره کرد و ادامه داد: متوسط ​​قیمت مسکن برای مصرف کنندگان در نقاط میانی شهر تهران 30 میلیون تن در هر متر است که هیچ خانه اولی نمی تواند مسکن با این قیمت ها تامین کند و در حال حاضر اصلی ترین است. شرکت کنندگان در این بازار کسانی هستند که می خواهند به یک ملک خوب تبدیل شوند. با رونق اقتصاد، تورم مسکن افزایش خواهد یافت.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اجرای طرح ملی مسکن می تواند در این شرایط کمک کند؟ وی گفت: مشخص نیست که دولت بتواند سالانه یک میلیون خانه بسازد، به ویژه اینکه هزینه فعلی مصالح بالا رفته و پیمانکاران مدام تقاضای افزایش درآمد اولیه کاندیداها را دارند. با این حال، بسیاری از متقاضیان برای این پروژه ثبت نام کرده اند، به امید کمک اولیه کوچک. این پروژه ممکن است به دلیل هزینه های بالای ساخت و ساز تضعیف شود که سرنوشت مشابهی برای مسکن خواهد داشت. در زمان پروژه مسکن مهر دولت نفت را گران می فروخت و به پروژه ها تزریق می کرد.

  سفارش مهم سعید محمد / فروش فوری ساختمان های لوکس

یک کارشناس مسکن درباره افزایش سقف وام مسکن برای رفع کاهش قدرت خرید گفت: با فرض اینکه بانک ها منابع داشته باشند و بتوانند وام دهند، باید اصل و سود این تسهیلات پرداخت شود. در شرایط فعلی اگر وام مسکن به یک میلیارد تن برسد، حتی با احتساب نرخ سود 18 درصد، وام گیرنده باید ماهیانه 15 میلیون تن اقساط بپردازد که تعداد کمتری از کارکنان می توانند آن را پرداخت کنند، بنابراین تنها راه کنترل بازار مسکن این است که قبل از حل مشکل مسکن، اقتصاد کلان باید راه اندازی شود تا امکان پس انداز فراهم شود. در سرتاسر دنیا مردم با دو راه برای نجات گذشته و آینده (امکانات) میزبان شده اند، اما در شرایط تورم کنونی کشور ما نمی توان پس انداز کرد.

سرحدی درباره کنترل دستوری اجاره بها گفت: شکست تصمیم ستاد ملی تاج و تخت برای کنترل اجاره بها تا 25 درصد را تجربه کرده ایم. در حال حاضر آمارها نشان می دهد که اجاره بها بیش از 40 درصد افزایش یافته است، بنابراین نمی توان اجاره بها را با اقتصاد دستوری کنترل کرد.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از کاستی ها در تعیین سقف اجاره این است که موجر و مستاجر دو نوع قرارداد اجاره امضا می کنند. یکی قرارداد رسمی ثبت نام در سامانه و دیگری قرارداد غیررسمی بین آنهاست که منجر به افزایش حجم پرونده ها در قوه قضائیه می شود.

این کارشناس اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: با افزایش قیمت فعلی مصالح و افزایش قیمت زمین، چشم اندازی برای نه تنها کاهش قیمت مسکن، بلکه حتی تثبیت آن وجود ندارد.

  موافقت هیات امنا با طرح رتبه بندی معلمان مشروط بر اینکه ...

منبع: مهر

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید