امیررضا واعظ آشتیانی: مجلس استقلال کامل نشان داده است

11190 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، روز گذشته تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس در نامه ای به دولت خواستار تضمین نهایی آمریکا در مذاکرات شدند. موضوعی نگران کننده در مورد خروج این کشور از برجام.

امیررضا واعظ آشتیانی، فعال و تحلیلگر سیاسی، در تحلیل حجم این نامه به خبرنگار فردا گفت: باید تضاد افکار در مجلس را محکوم کنیم، نمایندگان مجلس متفاوت هستند و دیدگاه های متفاوتی دارند، می دانیم که قانون آمریکا می گوید هر رئیس جمهوری که به قدرت می رسد یا حق دارد توافقات دولت های قبلی مانند ترامپ را که از برجام خارج شد و توافق نامه دوران اوباما را نپذیرفت، اجرا کند یا نه، در این شرایط ایران باید ضمانت بین المللی دریافت کند «هر دو از آمریکا. جایی که دولت های بعدی نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند و از سوی اروپایی ها که در هر شرایطی به تعهدات خود عمل می کنند و مانند سابق از آمریکا پیروی نمی کنند.

وی ادامه داد: نباید انتقادات و اظهارات موجود درباره روند مذاکرات را مربوط بدانیم و بگوییم که مثلاً جبهه پایداری با دولت در تضاد است چرا که هم دولت آقای رئیسی و هم همه طیف های سیاسی خواهان حقوق ایران هستند، مردم. تا جایی که می توانند محافظت شوند.

این فعال سیاسی افزود: کسانی که مدام از مجلس انتقاد می کنند که دستش را علیه دولت دراز کرده است، حالا باید ببینند که مجلس در جایگاه واقعی خود قرار دارد و در صورت لزوم از دولت انتقاد کنند. اعتراض نمایندگان به دولت حق نمایندگی آنهاست چرا که باید بر کار نظارتی دولت نظارت داشته باشند. کاخ سفید جمهوری چک را امضا نکرد و نشان داد که استقلال کامل دارد و همکاری با دولت را بی معنی نمی داند، اما تعامل به معنای همکاری قوا برای دستیابی به منافع ملی و طبیعی در صورتی است که مجلس منافع ملی را به خطر بیندازد. او انجام می دهد.”

  هشدار روسیه برای نفت 300 دلاری

در هر صورت معتقدم نهایی نشدن مذاکرات متاثر از جنگ روسیه و اوکراین بود و آمریکایی ها برای کسب امتیاز از طولانی شدن مذاکرات عذرخواهی کردند. جدایی ایالات متحده از اروپا اشتباه بزرگی است که ما نباید مرتکب شویم و مطمئناً آنچه در اروپا اتفاق می افتد در قلب سیاست آمریکا قرار دارد.

منبع: فردا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید