امیرعبدالیان و وزارت امور خارجه بیدار شدند!

13121 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، امیر عبداللهیان پس از سال ها انتشار اخباری درباره پروژه سد ترکیه که با بودجه سنگین موسسات مالی غربی و با تایید بانک جهانی آغاز شد و نهادهای غیرنظامی ایرانی و ترکیه ای علیه آن موضع گرفتند و وزارت امور خارجه را راه اندازی کردند. معلوم نیست دارد چه می کند، از خواب بیدار شد و موضعی نادرست در مورد موضوع گرفت که پر از تناقض و سردرگمی است.

حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه پرابهام، به تنهایی ساکت نیست.

  1. برای جمهوری اسلامی ایران پذیرفتنی نیست که کشور دوست ما و همسایه ترکیه اقداماتی برای ساخت سدهایی انجام دهد که محیط زیست منطقه را مختل کند و برای مردم ما و منطقه مشکل ایجاد کند و از سوی دیگر به میزان آبی که وارد کشور ما می شود تاثیر منفی خواهد داشت.
  2. در هشت ماه گذشته حداقل دو بار حضوری و چندین بار تلفنی با وزیر خارجه ترکیه این موضوع را پیگیری کرده ام. اگرچه توافقات دوجانبه ای بین تهران و آنکارا در زمینه همکاری های آبی وجود نداشت، اما قرار است با رایزنی در چهار ماه گذشته کمیته مشترک آب تشکیل شود.
  3. ترکیه در پاسخ به پیگیری های ما تاکید می کند که سدها در مناطق کوهستانی قرار دارند و صرفاً برای نیروگاه های آبی هستند، اما جلساتی با کارشناسان وزارت نیرو داشته ایم و ابهامات بسیار جدی برای ما وجود دارد.
  4. به گفته کارشناسان، مخازنی که برای استفاده از انرژی آبی ایجاد می شوند نیازی به بزرگ و عمیق بودن ندارند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری آب برای حرکت توربین ها جمع آوری کنید. ما این ابهامات را به وزیر خارجه ترکیه تحویل دادیم و او پاسخ داد که ما اصلا به این آب نیاز نداریم و در زمستان ذخیره می کنیم و در تابستان آزاد می کنیم.
  5. برای اولین بار در تاریخ چهار ماه گذشته اقدامات لازم برای تشکیل کمیته مشترک آب بین ایران و ترکیه انجام شد و هیاتی از وزارت امور خارجه و وزارت نیرو در روزهای گذشته عازم ترکیه شدند. سه ماه.
  6. هنوز ابهامات فنی و حقوقی وجود دارد که با جدیت پیگیری خواهیم کرد. از مجلس شورای اسلامی هم انتظار داریم که از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی استفاده کند و به کمک ما قوه مجریه بیاید. تشکیل این کمیته آب می تواند از اقداماتی که به کشاورزی و محیط زیست کشور و منطقه آسیب می زند جلوگیری کند.
  اصلاح طلبان باز هم به دامن پرحرفی متوسل می شوند!

بررسی اجمالی و حتی عمیق سخنان امیرعبدالیان نشان می دهد که وزارت امور خارجه از سندروم کارناوال داخلی رنج می برد و فاقد درک حداقلی از واقعیت های میدانی است. اینکه یکی مثل وزیر بگه مهم نیست چون تو مناطق کوهستانی سد می سازن! زبان شنونده را نگه می دارد. آیا می توان در کویر سد ساخت؟ سد در کدام کشور جز در کوه ساخته می شود؟

ظرفیت سدهای ترکیه از همه سدهای مخرب و مضر ایران واضح و بیشتر است، تجربه ایران شگفت انگیز است. این استدلال مانند استدلال های عجیب وزارت نیرو است که جایگزین تخریب اکوسیستم ایران به نفع پیمانکاران سدسازی و حمل و نقل آب می شود! و مدام می گوید که آب باید از این سر کشور به آن سر دیگر پمپاژ شود. استان های مرکزی برای خنک کردن کاشی، فولاد و پتروشیمی طراحی شده اند.

تاکید امیر عبداللهیان بر استفاده از ظرفیت مجلس به این معناست که نهاد رسمی و متولی منصرف شده و انتظار دارد مجلسی که ابزار واقعی ندارد وارد عمل شود و جلوی ترکیه را بگیرد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید