امیر عبداللهیان: سدهای مشکل دار ترکیه برای ایران قابل قبول نیست

گروه سیاسی – رجانیوس: حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز سه شنبه ۱۹ اردیبهشت در پاسخ به سوال جلال محمودزاده نماینده مجلس مهاباد درباره سدهای غیرقانونی در ترکیه گفت: برای ما در ایران قابل قبول نیست. ترکیه در زمینه سدسازی اقدام کند.نتیجه آن مشکلاتی برای مردم ایران و منطقه و همچنین تاثیر منفی بر میزان آب ورودی به کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: سه بار در دیدار حضوری در نیویورک و تهران از وزیر امور خارجه خواستم که به ساخت سدهای رودخانه ارس توجه جدی داشته باشند.

وزیر امور خارجه گفت: توافق دوجانبه ای بین ایران و ترکیه برای ساخت سد وجود نداشت.

امیر عبداللهیان افزود: مقامات دولتی ترکیه می گویند سدهای ما در مناطق کوهستانی قرار دارند و فقط برای مصارف برق آبی هستند.

وی ادامه داد: سطح اعتراض به ترکیه اعلام شده و وزیر خارجه ترکیه نیز در این زمینه گفته است که ما نیازی به این آب نداریم و در زمستان آب را ذخیره و در تابستان رها می کنیم.

وی گفت: ما در چهار ماه کار مهمی انجام دادیم، برای اولین بار در تاریخ خود توانستیم با ترکیه برای تشکیل کمیته مشترک مرزی در مورد مسائل آب مذاکره کنیم.

وی ادامه داد: اولین سفر به ترکیه توسط تیمی از کارشناسان وزارت امور خارجه و وزارت نیرو انجام شد و به زودی هیئتی از ترکیه به ایران سفر خواهد کرد.

امیر عبداللهیان گفت: تمامی اقدامات حقوقی و سیاسی بین ایران و ترکیه انجام شده است.

  پایگاه اطلاع رسانی سفیران تحریم و تحقیر رجا

وی در قسمت دوم سخنان خود گفت: در بحث آب با هیچ یک از نمایندگان اختلاف نظر نداریم. باید تاکید کنم که مذاکرات مفصلی با طرف عراقی و طرف ترکیه ای در مورد ساخت سدها در ترکیه داشتیم. اگر در گذشته کم کاری بوده است، دولت در هشت ماه گذشته اقدامات مختلفی انجام داده و رئیس جمهور دستورات اکیدی به این مقام و وزیر نیرو داده است که ادامه دهند.

امیرعبدالیان افزود: ما در دولت ساختاری نداریم که به نمایندگان مجلس بگوییم دیدگاه و ایده خود را از محافل منطقه ای و بین المللی پس بگیرید.

وی گفت: هم نمایندگان و هم وزارت امور خارجه برای تامین منافع ملی تلاش می کنند. ما موافق هستیم و باید با هم برای پایان دادن به این موضوع تلاش کنیم.

وی گفت: نباید اجازه دهیم برخی کشورها از جمله ترکیه از نبود مکانیسم بین المللی برای تغییر شرایط محیطی در ایران و عراق سوء استفاده کنند.

امیر عبداللهیان گفت: ما دائماً با دولت عراق در تماس هستیم، زیرا هم ایران و هم عراق در موضوع ساخت سد ترکیه متضرر خواهند شد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ایران در سطح بین المللی از ترکیه شکایت نمی کند، گفت: اگر ترکیه عضو کنوانسیون 1997 نیویورک بود، می توانستیم ادامه دهیم. اما آنچه امروز موجود است از طریق تشکیل کمیته مشترک مرزی و همچنین روابط و دیپلماسی دوجانبه است که از طریق آن این موضوع قابل پیگیری است.

وزیر امور خارجه گفت: خدای ناکرده با استفاده از ظرفیت دیپلماسی دولتی و پارلمانی بتوانیم حداکثر منافع ملی را در این حوزه تامین کنیم.

  امارات شریک تجاری مهم روسیه است

دیدگاهتان را بنویسید