انتخابات در برزیل به دور دوم کشیده شد

گروه بین الملل _ رجانیوز: با شمارش بیش از 83 درصد آرا در انتخابات جنجالی برزیل، این احتمال وجود دارد که هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری نتوانند 50 درصد آرا را به دست آورند و این انتخابات به دور دوم کشیده شود.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، با شمارش بیش از 83 درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری برزیل، لولا داسیلوا رئیس جمهور سابق و چپگرای این کشور با کسب 46.5 درصد آرا اندکی از رئیس جمهور فعلی جلوتر است. ژایر بولسونارو رئیس جمهور تندرو با 44.8 درصد آرا.

ناظران سیاسی برزیل می گویند که با این نتایج، انتخابات ریاست جمهوری برزیل به دور دوم می رود و لولا و بولسونارو باید در دور دوم با یکدیگر رقابت کنند.

انتخابات ریاست جمهوری برزیل صبح یکشنبه در سراسر این کشور آغاز شد. ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهور جناح راست (در برزیل)، اعتبار انتخابات روز یکشنبه را زیر سوال برد و در نظرسنجی‌ها از رئیس‌جمهور چپ‌گرای سابق لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا عقب افتاد. کسی که در بحبوحه یک رسوایی فساد به زندان افتاد.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، «برزیل در دهه گذشته از یک بحران به بحران دیگر رفته است: تخریب محیط زیست، رکود اقتصادی، استیضاح یک رئیس جمهور، زندانی شدن دو رئیس جمهور، و یک بیماری همه گیر (کرونا) بدتر از کجا و در جای دیگری از جهان باشید.”

به نوشته این روزنامه آمریکایی، «مورخان در برزیل می گویند که این انتخابات مهم ترین رأی مردم این کشور در دهه های اخیر محسوب می شود، تا حدی به این دلیل که سلامت یکی از بزرگترین دموکراسی های جهان ممکن است به خطر بیفتد».

  راز نهفته در نام حضرت آمل بینین (علیه السلام)

این گزارش ادامه می‌دهد: «رئیس‌جمهور فعلی، ژایر بولسونارو، یک پوپولیست راست افراطی است که دوره اول او به دلیل آشفتگی و حملات مداوم به سیستم انتخاباتی قابل توجه بود. او خشم در داخل و نگرانی در خارج از کشور را به خاطر سیاست‌هایی که جنگل‌زدایی در جنگل‌های بارانی آمازون را تسریع کرده‌اند، به دلیل استقبال از واکسن‌های اثبات‌نشده کووید-19 و حملات کوبنده‌اش به رقبای سیاسی، قضات، روزنامه‌نگاران و متخصصان بهداشت برانگیخته است. »

نیویورک تایمز می افزاید: «رقیب او، رئیس جمهور سابق لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، یک چپ گرای سرسخت است که رونق اقتصادی برزیل را در دهه اول این قرن رهبری کرد، اما به اتهام فساد به زندان افتاد. این اتهامات بعداً کنار گذاشته شد و اکنون، پس از ماه‌ها پیشروی در نظرسنجی‌ها، مردی که به نام «لولا» شناخته می‌شود، آماده است تا یک رستاخیز سیاسی خیره‌کننده را تکمیل کند.»

دیدگاهتان را بنویسید