انتخاب اردوغان در حال افزایش است و تنش های دیپلماتیک ایجاد می کند

8862 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، روزنامه العرب چاپ لندن در گزارشی درباره حوادث ترکیه نوشت، انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آینده ترکیه در زمانی برگزار می شود که محبوبیت رجب طیب اردوغان کاهش یافته است. او اکنون با افزایش تنش در روابط ترکیه با غرب و درگیری با کشورهای غربی سعی در تقویت موقعیت خود و افزایش شانس خود برای انتخابات دارد.

این در شرایطی است که پیروزی وی در انتخابات آتی تایلند به دلیل شرایط سخت اقتصادی ترکیه در هاله ای از ابهام قرار دارد. بحران اقتصادی ترکیه و مداخله نظامی در کشورهای همسایه تا حد زیادی اعتماد به دولت ترکیه را تضعیف کرده است.

به نوشته روزنامه العرب، اردوغان در چند جبهه در حال ایجاد بحران است. وی از یک سو اعلام کرد که سفرای 10 کشور از جمله آلمان و آمریکا را پس از درخواست آنها برای آزادی «عثمان کاوالا» تاجر ترک اخراج خواهد کرد. وی از سوی دیگر تهدید می کند که در صورت عدم عرضه جنگنده های آمریکا به ترکیه، این کشور سامانه موشکی اس 400 را از روسیه خریداری خواهد کرد و هشدارهای ناتو در این زمینه را نادیده خواهد گرفت.

در بخشی از گزارش العرب می خوانیم: رسانه های غربی رفتار اردوغان را یک رسوایی دیپلماتیک با هدف ماندن در قدرت توصیف کردند. مخالفان سیاسی ترکیه همچنین می گویند دستور اردوغان برای اخراج سفیران از متحدان ناتو تلاش او برای سرپوش گذاشتن بر مشکلات اقتصادی ترکیه است. وزارت خارجه ترکیه تاکنون به این دستور عمل نکرده است که این امر اختلافات ترکیه با غرب را عمیق تر می کند. اینها اقدامات اردوغان و بحران های دیپلماتیک در شرایطی است که سرمایه گذاران نگران کاهش ارزش لیر ترکیه هستند.

  1401 پایان توزیع رانت ارزی 4200 تنی

الکساندر گراف لامبزدورف، تحلیلگر سیاسی حزب دموکرات آزاد در توییتر نوشت که احتمال اخراج 10 سفیر خارجی از ترکیه اقدامی احمقانه و غیردیپلماتیک است که نزدیک شدن ناتو را تضعیف می کند.

رهبر حزب جمهوری خواه خلق (AKP)، کمال کمال کاداروجی، حزب مخالف اردوغان نیز در توییتر نوشت که اردوغان به سرعت کشور را به لبه پرتگاه می کشاند. اقدامات اردوغان برای حفظ منافع ملی ترکیه نیست، بلکه ایجاد ابزارهای مصنوعی برای نابودی اقتصاد است.

روزنامه العرب در پایان گزارش خود نوشت: تحلیلگران بر این باورند که اردوغان خود را قهرمان کشوری بزرگ در مقابل قدرت های بزرگ معرفی می کند. هدف آن تأثیرگذاری بر افکار عمومی ترکیه و تحریک احساسات ملی ترکیه است. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که نظرسنجی ها نشان می دهد محبوبیت اردوغان کاهش یافته است. بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط موسسه تحقیقات عدالت و توسعه ترکیه (ORC)، این حزب تنها 11.4 درصد از جوانان ترکیه را به دست خواهد آورد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید