انتشار فهرست بدهکاران کلان یازده بانک دولتی برای اولین بار در تاریخ بانکداری کشور

12499 خبر اولیه

به گزارش تحریریه به نقل از شادا، دکتر هندوزی در گفتگو با بخش خبر ساعت 21 امشب شبکه یک سیما که با موضوع انتشار لیست بدهکاران بدحساب با بدهی بالای صد میلیاردی صورت گرفت. تن، در پاسخ به این سوال که وی گفت که این لیست هنوز کامل نیست و جزئیات بیشتری درباره زمان انتشار آن در قانون آمده است، گفت: این موضوع یکی از معضلات بسیار قدیمی در اقتصاد ایران بود، یعنی اینکه بخشی از منابع بانک در دست برخی از مشتریان بد است، گفت: این وضعیت سال‌ها ادامه داشت و این وضعیت باعث شد که مردم نتوانند به برخی از تسهیلات دسترسی پیدا کنند.

دکتر هندوزی افزود: به همین دلیل در پایان سال گذشته رئیس جمهور به بانک ها دستور داد در این زمینه پیشقدم شوند و فهرست بدهکاران معوق را اعلام کنند تا بدهکاران تشویق شوند تا نسبت به تسویه بدهی خود اقدام کنند. “. در نتیجه منابع موجود در اختیار بانک ها نیز افزایش می یابد.

دکتر هندوزی در ادامه گفت: در این زمینه پیگیری های ویژه ای انجام شده و به ویژه این تصمیم در قانون بودجه ذکر شده و در اولین جلسه نوروزی با مدیران عامل بانک های دولتی در از وزارت اقتصاد خواسته شد در این زمینه پیشگام باشند.»

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه این میزان شفافیت در تاریخ بانکی کشور بی سابقه است، افزود: اسامی شرکت ها و افرادی که جزو بدهکاران کلان بوده اند فاش شده است و امیدواریم این امر به مطالبات کمک کند. بانک‌ها جمع‌آوری کرده‌اند و باید زمینه برای دسترسی بیشتر بخش‌های مردم اعم از تولیدکنندگان آگاه یا مردم عادی و خانواده‌های آگاه به منابع بانکی بیش از پیش فراهم شود.

  فوری فروش فوق العاده ماشین ایرانی برای مادران

دکتر هندوزی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر گام بعدی دولت در ایجاد شفافیت در نظام بانکی کشور، گفت: گام بعدی این است که این فهرست دقیق‌تر شود و همانطور که اشاره کردیم اکنون می‌توان این فهرست را کامل‌تر کرد. وی ادامه داد: به عنوان مثال در اینجا میزان دقیق بدهی های مشکوک بدهکاران کلان بانکی مشخص نشده است و ممکن است این سوال مطرح شود که چرا این اتفاق نیفتاده است تا باعث محرومیت مردم و فعالان اقتصادی در این زمینه نشود.

وی گفت: پیام ما از این سیاست ارتقای حسابداری خوب و افزایش اعتبار در شبکه مالی و بانکی کشور است. ارز مبادله شد.

هندوزی افزود: در این زمینه اختلافات حقوقی بین حسابرسان شرکت ها و بانک ها به وجود آمد و از این رو برای اولین اقدام از بانک ها خواستیم پس از اخذ وثیقه، مبلغ دقیق بدهی را لیست کرده و میزان بدهی مشکوک الوصول افراد یا شرکت ها را تضمین کنند. در لیست.» خود را وارد کنید.

وزیر اقتصاد در خصوص اقدامات بعدی دولت و وزارت اقتصاد در این زمینه گفت: خدای ناکرده سایر بدهکاران بد بانکی که کمتر از 100 میلیارد تن بدهی دارند، در گام دوم و سوم و با همکاری خوب دستگاه های ذیربط. بانک مرکزی در این خصوص گفت: برای تسریع اصلاحات اقتصادی در کشور اقداماتی انجام خواهد شد.

دکتر هندوزی در پاسخ به این سوال که آیا بانک های خصوصی نیز موظف به تهیه و انتشار چنین فهرستی هستند، گفت: بر اساس تعهدی که در قانون بودجه 1401 قید شده است، همه بانک ها موظف هستند این اطلاعات را در اختیار بانک مرکزی جمهوری قرار دهند. و بانک مرکزی تجمیع کننده و نهایی کننده راه حل قانونی است، اما از آنجایی که ایده وزارت اقتصاد این است که دولت، دستگاه های دولتی و بانک های دولتی پیشتاز امور قانونی باشند، از مدیران عامل بانک های دولتی خواسته شد تا در این راستا پیشگام باشید که در این زمینه نیز همکاری داشته و اولین کسانی بودند که تنظیم این اصلاحات را توسط بانک های دولتی آغاز کردند.

  دلایل دستگیری رئیس پارس خودرو

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید