اهدای عضو پس از مرگ کامل

گروه اجتماعی رجانیوز: فرآیند احیا و اهدای اعضای حیاتی بدن پس از تایید مرگ اهداکننده ابتدا در خاورمیانه و در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش مهر، سام زارعیان نژاد دوانی، رئیس گروه پیوند و تامین پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران از انجام عمل پیوند جدید پس از مرگ کامل خبر داد و اظهار داشت: برای اولین بار در خاورمیانه عملیات احیا و عضو انجام شد. اهداء پس از تایید فوت شخص این کمک در بیمارستان حضرت رسول اکرم(ص) انجام شد.

وی با بیان اینکه با مجوز وزارت بهداشت و مساعدت دانشگاه دانش بنیان توانستیم اهدای یک فرد متوفی را انجام دهیم. بافت روده و دریچه قلب جدا و به گیرندگان اهدا شد.

زارعیان نژاد دوانی گفت: این روش جدید پیوند اعضا با استفاده از فیلتراسیون خون باعث کاهش عوامل التهابی اندام های اهدایی می شود و امکان استفاده از اعضای پیوندی که به دلیل التهاب قابل اهدا نیستند را می دهد.

وی ادامه داد: این روش در کشور بی نظیر است و مورد تایید انجمن پیوند خاورمیانه قرار گرفته است و مقاله علمی وی در مجله بین المللی پیوند قلب و ریه منتشر شده است.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق خاطرنشان کرد: از سال های اخیر سابقه عمل پیوند پس از مرگ مغزی و قلبی وجود دارد اما این اولین بار در کشور است که اهدای پس از فوت اهداکننده قطعی می شود.

وی گفت: در نظر داریم این روش (HA380) را به صورت رسمی در قالب یک پروژه تحقیقاتی ارائه و تحت عنوان پروتکل ملی از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران به سایر دانشگاه ها ارائه کنیم تا کمک موثری برای نجات بیماران در این زمینه باشد. لیست انتظار اهدا .

  3 سیگنال خطرناک برای بورس / هفته ترسناک برای سهامداران!

زارعیان افزود: از دیگر روش های جدید اجرا شده در مرکز پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران، استفاده از فیلتر HA380 برای کاهش التهاب و ایجاد اکسیژن رسانی خارج از بدن به همراه فیلتراسیون خون در بیماران مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی مانند بیمار دارای ریه با 49 است. درصد غلظت اکسیژن با موفقیت انجام شد.

وی ضمن قدردانی از زحمات ارزشمند اعضای تیم پیوند گفت: با حمایت رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در نظر داریم مرکز جامع پیوند برداشت بافت و تاندون، اهدا و فرآوری اعضا و پیوند اعضا ایجاد کنیم.

زارعیان با بیان اینکه تمامی خدمات در این مرکز بر اساس تعرفه دولتی ارائه می شود، افزود: یکی دیگر از اقدامات آتی ایجاد مرکز تحقیقات پیوند است تا کلیه اطلاعات مربوط به اهدا و پیوند به صورت الکترونیکی در این مرکز برای تجزیه و تحلیل آماری ثبت شود.

این فوق تخصص جراحی قلب با بیان اینکه در پنج سال گذشته حدود 700 عمل اهدایی در مرکز پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شده که در کشور بی سابقه بوده است، افزود: امیدوارم بتوانیم جان افراد بیشتری را نجات دهیم. بیماران با دستیابی به فناوری های جدید و شاهد پیشرفت روزافزون در زمینه پیوند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید