اهمیت تزریق دوز سوم واکسن تاج

یکی از اعضای کمیته ملی علوم کووید ۱۹ بر اهمیت تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای محافظت از بدن در برابر کرونا تاکید کرد.

به گزارش رجانیوس، پیام طبرسی روز دوشنبه (۲۷ دی) در نشستی خبری گفت: کیفیت مطالعات واکسن اسپیکوژن مطابق با استانداردهای جهانی بوده و به صورت دو سوکور انجام شده است. در مجموع حدود 17 هزار و 576 داوطلب در 3 مرحله و فاز تقویتی داشتیم.

یکی از اعضای تیم تحقیقاتی واکسن اسپایکوژن با استناد به آمار کلی از واکسیناسیون کرونا در کشور افزود: حدود 60 میلیون نفر نوبت اول و 53 میلیون نفر نوبت سوم را دریافت کردند. واکسن اسپیکوژنیک در دوز سوم نیز به خوبی عمل می کند، اما خبر خوب این است که این واکسن به عنوان دوز تقویت کننده برای همه واکسن ها استفاده شده است.

طبرسی با اشاره به اینکه واکسن اسپیکوژن روی کودکان آزمایش نشده است، گفت: کارآزمایی بالینی این واکسن در دست ساخت است و بین 12 تا 18 سال اجرا می شود اما کمتر از 12 سال است که مطالعه ای انجام نشده است. از چه واکسنی می توان برای کودکان استفاده کرد؟ مطالعات و تزریقات سینوفارم در چین از 3 تا 11 سال پیش انجام شده است و بسیاری از کشورها اجازه استفاده از این واکسن را در این گروه سنی داده اند. واکسن پاستور روی کودکان در کوبا نیز آزمایش شده است و سازمان غذا و دارو نیز مجوز تزریق آن را در سنین 3 تا 11 سالگی داده است، اما مهم این است که کمیته علمی و ستاد مرکزی کرونا تصمیم بگیرد که آیا تزریق شود یا نه. واکسن . .

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی ادامه داد: پیش از این بر واکسن‌های MRNA تاکید شده بود، اما در اروپا و آمریکا که مبنای واکسیناسیون با این پلتفرم بود، امواج بیماری نیز شکل گرفت و این نشان می‌دهد که تعصب نسبت به واکسن خاصی و کشورهایی که استفاده کرده‌اند، موثر نیست. ترکیب واکسن‌ها موفق‌تر به نظر می‌رسد.

طبرسی درباره تاثیر واکسن ها بر روی سویه امیکرون افزود: این سویه جدید است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. در مورد omicron، نشان داده شده است که کسانی که دوز تقویت کننده را مصرف کرده اند از سطح ایمنی بالاتری برخوردار بودند. در صورت لزوم، مطالعات برای تولید مجدد واکسن omicron باید تکمیل شود.

وی گفت: مصونیت معمولاً دو هفته پس از تزریق تقویت کننده افزایش می یابد. “هیچ چیز در مورد چهارمین دوز تزریق مشخص نیست.” ایمنی واکسن و بیماری عروق کرونر قلب بین 3 تا 6 ماه است که در صورت رد شدن احتمال عود آن وجود دارد و برخی کشورها در حال بررسی دوز چهارم هستند و هنوز برای تصمیم گیری زود است. تسریع واکسیناسیون تاج یک موضوع مهم در دنیاست و سازمان بهداشت جهانی نیز بر این موضوع تاکید دارد. در حال حاضر گونه های جدید از آفریقا، جایی که سطح واکسیناسیون پایین است، در حال گسترش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید