اولین «چک دیجیتال مطمئن» توسط بانک صادرات ایران صادر شد

به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، در مراسمی با حضور وزرای اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس، نمایندگان خانه ملت، مدیرعامل بانک صادرات ایران، مدیران عامل بانک‌ها، معاونان بانک مرکزی، کارشناسان، فعالان صنعت پرداخت الکترونیک و اصحاب رسانه، سامانه تأیید دیجیتال امن (CHECAD) به بانک مرکزی معرفی شد. اولین چک دیجیتال مطمئن کشور در سامانه همراه بانک صادرات ایران صادر شد.

وزیر اقتصاد و دارایی در این مراسم با اشاره به اهمیت کاهش هزینه های مبادلاتی برای تولیدکنندگان، تجار و فعالان اقتصادی، گفت: هر اقدامی که باعث کاهش هزینه های مبادلاتی شود، تولید در اقتصاد کشور شرایط آسان و جذاب تری پیدا می کند.

سید احسن خاندوزی با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته برای راه‌اندازی چک دیجیتال افزود: راه‌اندازی این ابزار جدید ضمن کمک به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی، موجب تسریع در جابه‌جایی کالا و خدمات و افزایش اعتماد به ابزارهای پول الکترونیکی می‌شود و موجب رضایتمندی و هزینه بیشتر مردم می‌شود. کاهش برای بانک ها بدون بهره خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از بهبود وضعیت تولید در کشور خبر داد و اظهار داشت: با رونمایی از چک دیجیتال مطمئن، گام دیگری در توسعه اقتصاد دیجیتال برداشته شده است و می تواند در عرصه تجاری نیز موثر باشد. و مبادلات صنعتی

سیدرضا فاطمی امین افزود: تولید محور همه فعالیت های اقتصادی کشور است که نسبت به سال گذشته وضعیت مطلوب تری دارد و هر چه زیرساخت ها و هزینه ها را در بخش تولید کاهش دهیم، جریان تولید افزایش می یابد. هماهنگی و همبستگی مجموعه اقتصادی نویدبخش شرایط بهتری در اقتصاد کشور است.

  اخراج شرکت های معدنی چینی از کانادا

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روند تصویب بخش‌های مختلف قانون چک از نمایندگان مجلس برای تصویب و نظارت بر اجرای این قانون تشکر کرد و گفت: قانون چک دارای بخش‌های مختلفی است و امروز یکی از محصولات جدید در این قانون است. راه اندازی می شود. چک ابزار مهمی است که صاحبان سرمایه، تجار، اشخاص حقیقی و حقوقی از آن استفاده می کنند.

علی صالح آبادی افزود: هر چه اعتبار چک ها را افزایش دهیم به بهبود فضای کسب و کار در کشور کمک کرده ایم. افزایش اعتبار چک ها از مواردی است که در قانون چک مورد تاکید قرار گرفته است که گاوصندوق های دیجیتال امروزی با اطمینان و اعتماد بیشتری جمع آوری خواهند کرد.

رئیس کمیسیون اصل 90 شورای اسلامی نیز برکات فراوان قانون چک را برشمرد و تاکید کرد: مجلس اراده قوی برای نظارت جدی بر اجرای قانون دارد.

نصراله پیمان فر خاطرنشان کرد: افرادی که گرفتار مشکلات جریان چک هستند، در جریان اقتصاد کشور مشکل ایجاد می کنند و با قانون جدید، چک کارکرد واقعی و واقعی خود را در اقتصاد کشور پیدا می کند که این مایه مبارکی است. حرکت.

معاون فناوری پیشرفته بانک مرکزی همچنین با قدردانی از بانک های پیشرو از جمله بانک صادرات ایران به دلیل راه اندازی تاییدیه دیجیتالی مطمئن، مزیت های این تایید را تشریح کرد و گفت: خدمات آفلاین بانک ها به بیش از 95 درصد رسیده است. و با راه اندازی سیستم تایید این میزان به 98% افزایش پیدا کرد.

مهران محرمیان عدم نیاز به انتقال فیزیکی چک، قابلیت وجه نقد بدون مراجعه به شعبه را از مزایای این چک عنوان کرد و گفت: تمامی موارد قانونی اعتبار سنجی در چک کاغذی در صورت صحت دارد. چک الکترونیکی .

  مذاکرات هسته ای در وین و سناریوی احتمالی اقتصاد ایران

رویکرد اصلی سیستم چک، به حداقل رساندن خطرات و معایب در فرآیند چک کاغذی و ارائه روشی مطمئن و آسان برای مشتریان و بانک ها است.

درخواست و صدور دسته چک الکترونیکی، صدور، وصول و انتقال چک الکترونیکی، دریافت چک الکترونیکی درون بانکی و بین بانکی، صدور چک الکترونیکی چند امضایی، ضمانت چک شخص ثالث، ابطال و مسدودسازی چک، اخذ گواهی پیش پرداخت جداول چک های دریافتی یکی از مهم ترین ویژگی ها و مزایای تنظیم چک الکترونیکی است.

چک الکترونیکی نوع جدیدی از چک است که نسبت به چک های کاغذی از سرعت، دقت و امنیت در اجرا و نقدپذیری بیشتری برخوردار است و کلیه قوانین چک کاغذی در مورد آن اعمال می شود و با امضای الکترونیکی اعتبار می یابد.

سامانه چکاد با هدف ایجاد بستری برای ارائه چک های دیجیتال مطمئن و رفع خطرات احتمالی چک های کاغذی راه اندازی شد که امکان مدیریت و نظارت بر مبادله چک ها را به صورت آنلاین برای شبکه بانکی و بانک مرکزی فراهم می کند.

از مزایای چک الکترونیکی می توان به سرعت بالای ثبت و رسیدگی به چک های الکترونیکی، عدم نیاز به ارسال نسخه فیزیکی چک، رفع نگرانی افراد برای عدم ثبت چک در سامانه، امنیت بالا و امکان سرقت اشاره کرد. یا تحریف و جعل چک .

دیدگاهتان را بنویسید