اوکراین تنهاتر از همیشه – بررسی های تحریریه رسانه ها

بر اساس این سرمقاله، تنها روسای جمهور 9 کشور سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آخرین نشست خود از پیشنهاد عضویت اوکراین حمایت کردند و از سایر اعضا خواستند تا حمایت نظامی خود را به طور قابل توجهی از کیف افزایش دهند.

این بیانیه دو روز پس از آن منتشر شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین از قصد کشورش برای درخواست عضویت سریع در ناتو خبر داد.

روسای جمهوری چک، استونی، لتونی، لیتوانی، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، لهستان، رومانی و اسلواکی اعلام کردند که از تصمیم نشست سال 2008 ناتو در بخارست برای عضویت اوکراین در ناتو به شدت حمایت می کنند.

اعضای این سازمان در نشست بخارست از عضویت اوکراین و گرجستان در ناتو استقبال کردند اما هیچ چارچوب زمانی برای الحاق این کشورها ارائه نکردند.

در این بیانیه آمده است: ما از اوکراین در دفاع در برابر تجاوزات روسیه حمایت می کنیم، از روسیه می خواهیم که فورا از تمام اراضی اشغالی عقب نشینی کند و همه متحدان را تشویق می کنیم تا کمک های نظامی خود به اوکراین را افزایش دهند.

رهبران این کشورها با اشاره به الحاق چهار منطقه سابق اوکراین به فدراسیون روسیه ابراز داشتند که هرگز تلاش روسیه برای الحاق هیچ یک از سرزمین های اوکراین را به رسمیت نمی شناسند.

اوکراین تنهاتر از همیشه است

در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در خصوص نامزدی زلنسکی برای عضویت در ناتو تاکید کرد که «هر تصمیمی در مورد عضویت باید با اجماع همه 30 عضو گرفته شود».

استولتنبرگ با تاکید بر اینکه ناتو از سیاست درهای باز پیروی می کند، افزود که در حال حاضر اولویت اصلی این بلوک حمایت نظامی و مالی از اوکراین است. او معتقد است که این بهترین راه برای پاسخ به اقدامات روسیه است.

  یک هلیکوپتر طالبان در ولایت قندهار سقوط کرد

اظهارات استولتنبرگ بازتاب بیانیه ای بود که قبلاً توسط کاخ سفید بیان شده بود. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، روز جمعه در سخنانی گفت که بهترین اقدام در حال حاضر ارائه حمایت «عملی» از اوکراین است، در حالی که «فرآیند در بروکسل باید در زمان دیگری آغاز شود».

در همین حال، اولگا استفانیشینا معاون نخست وزیر اوکراین فاش کرد که درخواست کیف برای ناتو در حال ارسال به بروکسل است.

اعلام زلنسکی برای پیوستن به ناتو در همان روزی اعلام شد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه معاهده‌هایی را امضا کرد که دو جمهوری دونباس، همراه با مناطق خرسون و زاپوریژیا را به روسیه الحاق کرد.

از آنجایی که مسکو گسترش ناتو را تهدیدی مستقیم برای منافع ملی خود می‌داند، عضویت نهایی اوکراین در این اتحاد به عنوان یکی از دلایل حمله نظامی این کشور ذکر شده است.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید