اوکراین مسئول حمله موشکی به خاک لهستان است

گروه بین الملل رجانیوز: مقامات آمریکایی می گویند اطلاعات اولیه نشان می دهد که نیروهای ارتش اوکراین مسئول حمله موشکی به خاک لهستان بوده اند که منجر به کشته شدن 2 نفر شد. به گفته این مقامات، نیروهای اوکراینی روز گذشته در حالی که با حملات سنگین روسیه مواجه بودند، 2 راکت به سمت روستای مرزی لهستان شلیک کردند.

من گزارش میدم رجانیوز; رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پیش پس از دیدار با رهبران گروه 7 و اعضای ناتو در اندونزی به خبرنگاران گفت که اطلاعات اولیه نشان می دهد که بعید است موشک های شلیک شده به لهستان از خاک روسیه شلیک شده باشد.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا هنوز خیلی زود است که بگوییم این موشک ها از خاک روسیه شلیک شده اند، گفت: اطلاعات اولیه وجود دارد که خلاف آن را نشان می دهد. من نمی خواهم این را بگویم (من ادعا می کنم که یک حمله موشکی از خاک روسیه انجام شده است) تا زمانی که تحقیقات ما کامل شود. وی در این خصوص افزود: بعید است این موشک از خاک روسیه پرتاب شده باشد اما صبر کنیم.

پیش از این، وزیر دفاع روسیه با رد هرگونه حمله موشکی روسیه به لهستان، گفته بود که گزارش حمله موشکی روسیه به خاک لهستان اقدامی “تحریک آمیز و عمدی” است.

بامداد چهارشنبه شبکه آمریکایی «سی ان ان» به نقل از منابع نظامی گزارش داد که یک جنگنده نظامی ناتو روز گذشته در آسمان لهستان حضور داشت که موشکی شلیک کرد و توانست مسیر آن را ردیابی کند.

  واردات رایگان خودرو - بررسی تحریریه رسانه ها

این مقام آگاه به سی‌ان‌ان گفت که اطلاعات ردیابی ماهواره‌ای و راداری این موشک در اختیار مقامات لهستان و کشورهای عضو ناتو قرار گرفته است، اما اشاره نکرد که این موشک‌ها از کجا و توسط چه کسی شلیک شده‌اند.

شامگاه سه شنبه منابع خبری از اصابت دو موشک به لهستان در مرز با اوکراین خبر دادند. این منابع می گویند این موشک ها به روستای لهستان در نزدیکی مرز اوکراین اصابت کرد و دو نفر کشته شدند. این موشک در حین حمله موشکی گسترده روسیه به زیرساخت های اوکراینی به روستای لهستان اصابت کرد، اما وزارت دفاع روسیه این موضوع را رد کرده است که این موشک عمدی یا تصادفی به خاک لهستان شلیک شده است.

پس از این مشکل ماتئوش موراوسکی نخست وزیر لهستان تمامی برنامه های خود را لغو کرد و رئیس جمهور لهستان نیز جلسه اضطراری شورای امنیت ملی آن کشور را فراخواند.

در همین حال، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که نمی تواند صحت گزارش ها مبنی بر روسی بودن موشک هایی که به لهستان اصابت کرده است را تایید کند. پنتاگون افزود: ما در حال بررسی گزارش دو موشکی هستیم که با جدیت تمام به لهستان اصابت کرده است. ما در مورد دفاع از هر بخش از خاک کشورهای عضو ناتو کاملا شفاف هستیم. ما سلامت سربازان خود در لهستان و غیره را در نظر می گیریم. و ما از اقداماتی برای حمایت از آنها مطمئن هستیم، اما عجولانه عمل نخواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید